Co warto zrobić przed sezonem grzewczym w swoim kominku?

Sezony grzewcze w ostatnich latach sprzyjają oszczędności paliwa i nie wymagają intensywnej eksploatacji urządzeń grzewczych. Zima jest coraz cieplejsza, jednak temperatury i tak bardzo często spadają poniżej zera. Mimo tego, że sezony grzewcze są obecnie mniej wymagające niż przed laty, nadal musimy zwracać uwagę na wydajność i bezpieczną eksploatację źródła ciepła.

Mowa tu nie tylko o kotłach ale również o kominkach. Są one w ostatnich latach często stosowane jako dodatkowe źródło ciepła (m.in. jako kominki z płaszczem wodnym Defrohome, które znajdziesz na DefroHome.pl), które zwiększa efektywność energetyczną budynku i przynoszą realne korzyści (również finansowe!). Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością i wydajnością nowoczesnych kominków, musimy zadbać o ich stan techniczny. Najlepiej zrobić to pomiędzy sezonami grzewczymi, kiedy kominek jest mniej eksploatowany. Nie zapominajmy, że utrzymanie kominka w dobrej kondycji, wpływa nie tylko na jego wydajność ale przede wszystkim na bezpieczeństwo domowników. Istnieje szereg działań, które można podjąć samemu lub powierzyć fachowcom w celu sprawdzenia i przywrócenia optymalnego stanu technicznego kominka. Bardzo często nie wymagają one dużego zaangażowania, jednocześnie gwarantując bezpieczną eksploatację w okresie zimowym lub jesiennym. Jak zadbać o kominek? Podpowiadamy!

Zrób to sam!

Podstawowym działaniem w przygotowaniu kominka do sezonu grzewczego powinno być oczywiście wyczyszczenie wkładu kominkowego. Kumulują się w nim pozostałości po paleniu oraz kurz, które mogą zaburzać poprawną pracę kominka. Ponadto, brudny wkład kominkowy lub kominek wolnostojący (np. Defro Home) wygląda po prostu nieestetycznie. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie rusztu. Dzięki temu, dostaniemy się do wszystkich zakamarków wkładu kominkowego. Czyszczenie wkładu kominkowego może ułatwić szczotka o plastikowym włosiu. Pozwoli nam ona na usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia powierzchni wkładu.

W przypadku bardziej trwałych zabrudzeń, można zastosować specjalny preparat do czyszczenia kominka. Bardzo skutecznie rozpuszcza zabrudzenia i jest wygodny w użyciu.

Warto zwrócić szczególną uwagę na uszczelki i zawiasy. Po sprawdzeniu ich stanu technicznego, zaleca się posmarować je żaroodpornym smarem.

Samodzielnie możemy również zadbać o szybę kominka. Pełni ona funkcję reprezentacyjną kominka, więc należy dbać o jej estetykę. Brud na szybie odbiera całą przyjemność z obserwowania płomieni. W przypadku szyby, niewielkie zabrudzenia można usunąć za pomocą wilgotnej szmatki (ewentualnie z dodatkiem płynu do naczyń). Na rynku są dostępne też dedykowane preparaty, które radzą sobie nawet z intensywnymi zabrudzeniami szyb kominkowych.

Kontrola stanu technicznego

Do okresowej kontroli stanu technicznego kominka należy wezwać kominiarza z odpowiednimi uprawnieniami. Głównym obiektem przeglądu okresowego jest sprawdzenie drożności przewodów kominowych. Wg prawa przewody dymowe należy czyścić cztery razy do roku, spalinowe – dwa razy do roku, a wentylacyjne – raz. Kominiarz powinien wybrać sadzę z komina i wyczyścić go przy pomocy szczotki kominiarskiej.

Pilnowanie regularnych przeglądów służy nie tylko bezpiecznej eksploatacji. Ich zaniedbanie może być przyczyną wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru budynku. Pamiętajmy, aby korzystając z urządzeń grzewczych myśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie domowników.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *