Czy drewniana podłoga jest lepsza od tej pokrytej płytkami drewnopodobnymi? Poznajcie wady i zalety obu rozwiązań

Od wieków, a dokładnie trzech wieków drewno uchodzi za doskonałym materiał wykończeniowy do domu. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na jego montaż, zwłaszcza jeśli chodzi o panele pierwszej klasy, pozbawione wad. Taka podłoga stwarza wrażenie przytulności, choć oczywiście to nie jedyna jej zaleta. Można również wybrać imitację i tu doskonale sprawdzi się ceramika, czyli gresy i spieki kwarcowe. Które rozwiązanie będzie lepsze i jakie są ich zalety i wady – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Podłoga drewniana – uniwersalne rozwiązanie do wielu aranżacji wnętrz, trwałość i ciepła powierzchnia

Podłogi drewniane, a dokładnie parkiety pojawiły się już w pałacowych, barokowych wnętrzach. Wtedy jeszcze takie podłogi nie były dostępne dla ludu, pospólstwa, czyli niższych warstw społecznych. Były to podłogi dla najbogatszych, a ich prestiż pozostał do dziś. Z francuskiego Wersalu do tradycyjnych mieszkań trafiły dopiero w XX wieku. Do dziś cenione są za swoją uniwersalność, wszak można do nich dopasować każdą aranżację. Doskonale prezentują się w otoczeniu stylizowanych czy zabytkowych mebli, a także ultra nowoczesnych, czy prostych i minimalistycznych. Kolejną zaletą drewnianej podłogi jest niezwykła trwałość. Przeciętna deska lita ma grubość od 16 do 20 mm, a nawet większą. W każdym razie większość podłóg imitujących drewno pod tym względem nie może się z nią równać. Walorem takiego wykończenia posadzki jest także zawsze ciepła powierzchnia, choć trzeba zaznaczyć, że ze względu na naturalny „pracujący” materiał nie nadaje się przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego. Dla miłośników drewna atutem będzie również unikalny rysunek, który posiada każda deska, a także naturalny zapach i powierzchnia, która tworzy przyjazny mikroklimat, zwłaszcza jeśli wybierze się deski bez dodatkowej warstwy lakieru.

Podłoga drewnopodobna – cicha, tania, może być chłodna, ale dobrze przewodzi ciepło

Alternatywą dla podłogi drewnianej są płytki drewnopodobne – sklep klink.pl oferuje szeroki wybór takich materiałów w różnych wariantach grubości i rozmiaru, a także wykończenia. Podłoga ceramiczna imitująca powierzchnię drewna jest cicha w użytkowaniu, co jest jej dużą zaletą. Ponadto jest znacznie tańsza albo przynajmniej nieco tańsza od drewna litego. Różnica jest odczuwalna zwłaszcza w porównaniu z drewnem egzotycznym. Taka podłoga dobrze przewodzi ciepło na całej powierzchni i świetnie nadaje się do zastosowania w mieszkaniach, gdzie inwestor zaplanował ogrzewanie podłogowe. Imitacja doskonale się prezentuje i z daleka trudno jest odróżnić ją od oryginału. Płytki drewnopodobne mogą mieć matowe, błyszczące lub półmatowe wykończenie. W przeciwieństwie do drewna nie trzeba ich konserwować, a także są zdecydowanie bardziej odporne na wilgoć oraz przemarzanie. Gres drewnopodobny może być stosowany także na tarasach czy balkonach.

Głośność, konieczność odświeżania powierzchni i mniejsza odporność na wilgoć, czyli o wadach podłóg drewnianych

Choć dla wielu osób podłogi drewniane są idealne, to jednak mają pewne wady. Pierwsze co się nasuwa to przede wszystkim głośność podczas chodzenia, zwłaszcza w przypadku parkietu. Podłoga z desek pod tym względem jest mniej problematyczna. Drewno cały czas „pracuje” dlatego co jakiś czas słyszy się charakterystyczny dźwięk skrzypienia, zwłaszcza w przypadku drewna poddanego obróbce lakierniczej. Drewno należy odświeżać, nie tylko cyklinować, ale również bejcować lub lakierować. Możliwość odnawiania powłoki jest oczywiście także zaletą, wszak po takim zabiegu podłoga może wyglądać jak nowa, jednak trzeba także wziąć pod uwagę koszty takiego przedsięwzięcia. Podłogi drewnianej nie można przesadnie moczyć. Drewno może pod wpływem wilgoci butwieć, zatem deski mogą stać się wybrzuszone i nierówne. Pod tym względem drewno jest daleko w tyle za ceramicznymi płytkami drewnopodobnymi.

Widoczność spoin, imitacja, czyli szukamy wad płytek drewnopodobnych

Wymieniliśmy wiele zalet podłóg drewnopodobnych z ceramiki. Czy zatem takie rozwiązanie ma jakieś wady? Na pewno wielu osobom przeszkadzać będą spoiny, bo nawet w przypadku wielkoformatowych płytek cienkie fugi zawsze znajdują się pomiędzy nimi. Problemem może być również sama imitacja. Z bliska koneser powierzchni drewnianych dostrzeże różnicę, nie ma również charakterystycznego zapachu drewna w pomieszczeniu. To jednak poniekąd szukanie dziury w całym, bo tak naprawdę takie rozwiązanie ma niewiele wad.

Są zwolennicy podłóg drewnianych, którzy mimo niedogodności i tak z nich nie zrezygnują. Jednak tym, którzy chcą ułatwić sobie życie i nie chcą decydować się na drogą konserwację polecamy podłogi drewnopodobne.

Post Author: deko