Czym charakteryzują się najlepsze farby do malowania wnętrz?

Malowanie to podstawa odświeżenia lub zmiany wystroju poszczególnych pomieszczeń w domu. By osiągnąć jak najlepsze efekty, a także ułatwić sobie cały proces, warto sięgać po produkty z najwyższej półki, np. farby Tikkurila. Ceny tego typu emalii idą w parze z jakością – farby długo będą zachowywać swój niezwykły kolor, przykryją niedoskonałości ściany oraz skrócą czas samego malowania. Pomagamy w wyborze emalii idealnej, wskazując najważniejsze cechy tego typu produktów.

Przyczepność do podłoża

Farby do wnętrz występują w kilku rodzajach. Mogą być akrylowe lub lateksowe na bazie wody, alkidowe na bazie oleju czy też ich nowsze odmiany – alkidowe na bazie wody, które działają bardzo podobnie do farb olejnych, ale wydzielają mniej szkodliwych oparów. Warto wybierać rodzaj najlepiej trzymający się powierzchni, którą zamierzamy malować.

Kiedy zależy nam na bardziej spójnym wykończeniu i wysokiej odporności na blaknięcie lepszą decyzją będą farby lateksowe lub akrylowe – idealne do ścian, rzadko używanych mebli i szafek w suchych pomieszczeniach. Natomiast farby alkidowe na bazie oleju sprawdzą się, gdy szukamy produktów odpornych na np. na uszkodzenia mechaniczne – doskonałe do prac wykończeniowych, malowania drzwi, szafek kuchennych i łazienkowych oraz mebli codziennego użytku.

Niski poziom LZO

Lotne związki organiczne (LZO) to substancje chemiczne, znajdujące się w wielu farbach olejnych i wodnych, które łatwo odparowują i mogą emitować toksyny do środowiska, w którym żyjemy. Dłuższa ekspozycja na LZO to ryzyko pojawienia się bólów głowy, nudności, a nawet uszkodzenia wątroby czy nerek. Dlatego też im niższa zawartość LZO w farbie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Warto szukać produktów do malowania z oznaczeniem, wskazującym na skład bezpieczny dla zdrowia. Dobrym przykładem są tutaj farby Tikkurila. Ceny są tożsame z jakością – wybierając emalie tego producenta mamy pewność, że malujemy na lata i bez obaw o zdrowie.

Krótki czas schnięcia

Szkodliwe związki mogą być emitowane do powietrza od momentu nałożenia farby, do nawet kilku miesięcy po utwardzeniu powłoki. Wybór produktu, który szybko schnie, może pomóc zminimalizować narażenie na LZO. Warto szukać farb, wysychających w ciągu kilku godzin. Dzięki tego typu produktom szybciej możemy też zacząć korzystać z pomalowanego pomieszczenia.

Doskonała siła krycia

Dobre krycie powierzchni również jest bardzo istotne i może wskazywać na farby do wnętrz z górnej półki. Jeśli znakomite efekty malowania widać już po nałożeniu pierwszej warstwy, oznacza to, że mamy do czynienia z wysokiej jakości produktem. W przypadku dobrych farb do wnętrz zwykle potrzeba maksymalnie dwóch warstw, by cieszyć się w pełni satysfakcjonującymi efektami dekoracyjnymi.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *