Elektroniczne gadżety do domu, które wykonasz samodzielnie

Budowanie zdalnie sterowanych urządzeń dla domu może stać się wielką pasją. Przedstawiamy stosunkowo proste i sprawdzone inspiracje dla majsterkowiczów.

Nowoczesnych gadżetów dla całej rodziny nie musisz szukać w marketach. Zamiast kupować gotowe urządzenia ze ściśle określonym zestawem funkcji, możesz zdecydować się na samodzielnie zbudowanie zdalnie sterowanych konstrukcji, np. według projektów z otwartych zasobów dostępnych w Internecie. Przy nieco większym doświadczeniu możesz pokusić się nawet o samodzielne przygotowanie własnych projektów. Twórcza realizacja elektronicznej pasji ma kilka znaczących zalet – to nie tylko sposób obniżenie kosztów urządzeń, ale także szansa na stworzenie całkowicie unikalnej konstrukcji z dowolnie dobranymi funkcjonalnościami, dopasowanymi do marzeń lub potrzeb każdego użytkownika. Od czego zacząć pracę nad domowymi gadżetami elektronicznymi? Od doboru odpowiedniego minikomputera!

Minikomputer, czyli serce całej konstrukcji

Minikomputery to małe moduły, montowane fabrycznie na płytkach PCB. Zawierają one podzespoły odpowiadające za przechowywanie danych (kartę microSD), obsługę procesów obliczeniowych (procesor) oraz łączność z zewnętrznymi urządzeniami (poprzez Bluetooth, WiFi lub LAN, a także porty USB). Pod względem możliwości nie ustępują zatem „dużym” komputerom – z tą jednak różnicą, że pracują pod kontrolą nieco zmodyfikowanych systemów operacyjnych (jak Windows 10 IoT Core czy Ubuntu Mate), choć dostępne są też dedykowane systemy operacyjne, np. Raspbian (Raspberry Pi OS), przygotowane specjalnie dla nich. Ze względu na obecność złączy rozszerzeń oraz wspomnianych interfejsów są idealną bazą do budowy amatorskich i półprofesjonalnych urządzeń – nawet o znacznym stopniu zaawansowania. Weźmy „na warsztat” przykładowy minikomputer: najnowszy Raspberry Pi 400 w nietypowej obudowie, zintegrowanej z klawiaturą i przyjrzyjmy się, co można zbudować z jego wykorzystaniem.

Wzbogacamy dom o zdalnie sterowane urządzenia

Minikomputer Raspberry Pi 400 pozwala na podłączenie różnego rodzaju nakładek (tzw. Rapsberry Pi Hat) za pomocą specjalnego złącza GPIO, umieszczonego w tylnej części obudowy. Przykładowo, zastosowanie nakładki o nazwie RPi Relay Board pozwala na sterowanie nawet trzema urządzeniami jednocześnie – można zatem bez najmniejszego problemu wykorzystać minikomputer do sterowania silnikiem rolety, oświetleniem salonu albo wentylatorem. Inne nakładki umożliwiają podłączenie zewnętrznych czujników – np. temperatury, wilgotności czy ruchu – zaś na podstawie danych płynących z sensorów minikomputer może regulować temperaturę i nawiew w pomieszczeniu. Najnowszą „malinę” można także wykorzystać do obsługi jednego, a nawet dwóch ekranów LCD, tworząc np. zestaw cyfrowych ramek fotograficznych, pobierających i wyświetlających obrazy z wybranego źródła w Internecie bądź np. folderu z ulubionymi zdjęciami z wakacji.

Wyświetlacze, które tchną nowoczesność w każde wnętrze

Co bardzo ważne, minikomputer – pomimo iż jest w stanie wysterować nawet sporych rozmiarów ekrany (a nawet telewizory) – może także pracować z niewielkimi wyświetlaczami o przekątnej zaledwie kilku cali. Takie rozwiązanie pozwala wykonać estetyczny panel informacyjny, który na bieżąco będzie pobierał i pokazywał domownikom informacje z wybranych serwisów internetowych – np. dotyczących pogody bądź informacji z regionu. Jeżeli dysponujemy większym zasobem gotówki, warto przemyśleć zastosowanie dużego, np. 30-calowego ekranu bezramkowego, który – umieszczony na ścianie – będzie działał niczym dynamiczne, zapierające dech w piersiach malowidło. Raspberry Pi jest w stanie pracować z niemal każdym urządzeniem (wyświetlaczem, monitorem, telewizorem lub projektorem) wyposażonym w HDMI, a co za tym idzie – możliwości zastosowania minikomputera do budowy nowoczesnych dekoracji mieszkania są wprost nieograniczone.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *