Jak przytulnie urządzić sypialnię?

Sypialnia to niezwykle ważna część mieszkania. Powinna dawać warunki umożliwiające wyciszenie i głęboki, efektywny relaks, który pozwoli zregenerować siły. Ma to wpływ nie tylko na nastrój, ale też na ogólne zdrowie. Właściwe rozmieszczenie mebli, odpowiednie kolory i formy, które sprzyjają wytchnieniu – czy wiesz, jak je dobrać, żeby sypialnia nie tylko prezentowała się estetycznie, ale jednocześnie stanowiła azyl idealny do odpoczynku?

Wielkość i zagospodarowanie sypialni

Przytulna sypialnia to zwykle sypialnia o niewielkim metrażu, utrzymana raczej w ciepłych lub ciemnych odcieniach. Warto wybrać na nią najmniejszy pokój spośród wszystkich, którymi się dysponuje. To ułatwia stworzenie klimatu maksymalnej prywatności, wręcz intymności. Jeśli jednak sypialnia jest dość przestronna, to warto wydzielić w niej kąt całkowitego relaksu, czyli miejsce, w którym łóżko będzie odseparowane od reszty pomieszczenia, w szczególności od źródeł światła dziennego. Okno może znajdować się z boku łóżka, ale nie na wprost. Obowiązkowo powinno być wyposażone w dobrze kryjące zasłony lub rolety. Dobrze jest zupełnie zrezygnować z obecności telewizora, komputera i innych urządzeń zakłócających odpoczynek.

Jakie meble do sypialni?

Dobór mebli do sypialni zależy od kilku czynników. Znaczenie ma metraż pokoju, liczba osób, które będą z niego korzystały oraz ich indywidualne preferencje. Centralnym punktem jest oczywiście łóżko. Powinno być dostosowane do potrzeb użytkownika. Obok łóżka można postawić szafę lub komodę, lecz lepiej zrezygnować z pozostałych mebli, które zakłócałyby przestrzeń. Wybierając dedykowane meble do sypialni, łatwo jest stworzyć całą aranżację. Wystarczy skorzystać z gotowych produktów wyprodukowanych z myślą o sypialni lub z całych kompletów, czyli łóżka z dopasowanymi do niego szafkami nocnymi, ewentualnie pufami.

Najlepsze materiały na meble do sypialni

Wybierając meble do sypialni, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wielkość i formę, ale także na funkcjonalność i wykończenia. Łóżko, bez względu na to, czy będzie rozkładane, czy wyposażone w inne mechanizmy, powinno mieć solidną, wytrzymałą konstrukcję. Materac musi być miękki i sprężysty. Powinien gwarantować wygodę i umożliwiać utrzymanie właściwej, zdrowej pozycji ciała. Niezwykle ważny jest też materiał obiciowy łóżka. Choć tapicerki skórzane są eleganckie, to jednak rekomendowane są łóżka o miękkiej, przyjemnej w dotyku tapicerce. Wiele sklepów, tak jak Meble Pyka proponuje łóżka z możliwością samodzielnego wyboru tkaniny obiciowej spośród wielu opcji kolorystycznych i materiałowych.

Przytulna kolorystyka sypialni

Pod względem kolorystycznym sypialnia daje dwie opcje aranżacji. Oczywistym jest, że barwy muszą być stonowane, jednak tylko od indywidualnych preferencji zależy, czy będą to ciepłe tonacje, czy barwy ciemne, nocne. Do najpopularniejszych kolorów sypialnianych należą odcienie:

  • beżowe i miodowe,
  • fioletowe,
  • szare i grafitowe,
  • granatowe,
  • błękitne.

Kolor ścian sypialni powinien mieć właściwości wyciszające. Ułatwi to zasypianie, zapewniając pełniejszy odpoczynek. Ciemne barwy odradza się jednak osobom o depresyjnej osobowości, ponieważ mogą wzmagać negatywne myśli i poczucie smutku. Warto więc postawić na indywidualne dopasowanie odcieni tak, aby były dopasowane nie tylko do funkcji wypoczynkowej sypialni, ale też do osobistych potrzeb osoby z niej korzystającej.

Dodatki a klimat sypialni

Wybór mebli i miejsca ich ustawienia, oraz dopasowanie kolorystyki to jeszcze nie wszystko. Przytulna sypialnia potrzebuje kameralnego klimatu, a w jego stworzeniu pomogą dodatki, takie jak lampy, dekoracje, drobne akcesoria. Łóżko z wygodnym materacem nabierze jeszcze przyjemniejszego charakteru, jeśli znajdzie się na nim grube, miękkie nakrycie. Narzuta polarowa albo mająca frędzle zapewni ciepło naprawdę i w przenośni! Podobnie jest z poduszkami. Puszyste, miłe w dotyku dodadzą uroku i będą praktycznym gadżetem, do którego można przytulić się przed snem. Nocne lampki, kinkiety, a nawet odpowiednie żyrandole mogą natomiast wprowadzić nutkę intymności. Ważne, żeby dawały ciepłe światło o niskim natężeniu. To sprzyja uspokojeniu i ułatwia przygotowanie się do snu.

Stworzenie przytulnej sypialni nie jest skomplikowane, lecz trzeba umiejętnie połączyć własne potrzeby ze wskazówkami ekspertów. Dzięki temu można zadbać nie tylko o własną satysfakcję, ale też o zdrowy, efektywny sen!

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *