Jaki Kominek Do Mieszkania Wybrać – Kaflowy Czy Wolnostojący?

Kominek w domu lub mieszkaniu to marzenie wielu osób. Przesiadywanie w długie zimowe wieczory przed tym źródłem ciepła można spokojnie zaliczyć do grona najlepszych wspomnień. Warto jednak pamiętać, że kominek to nie tylko źródło ciepła, ale też bardzo ważny element wystroju wnętrz – duży kominek kaflowy może być wręcz centralnym punktem całego domu. Można właściwie powiedzieć, że drugą stroną tego samego medalu jest piec/kominek wolnostojący – to niewielkich rozmiarów sprzęt, który można wstawić nawet do bardzo małego wnętrza. Który z nich wybrać do mieszkania? Co trzeba wziąć pod uwagę, planując zakup kominka? Właśnie o tym możesz przeczytać poniżej.

Charakterystyka kominka kaflowego

Można powiedzieć, że kominki kaflowe to współcześni następcy znanych od XVIII w. pieców kaflowych (nazywanych też piecami akumulacyjnymi), które jeszcze w XX wieku można było znaleźć właściwie w każdym domu. Podobnie jak one, tradycyjne kominki kaflowe buduje się z cegieł szamotowych i okłada z wierzchu kaflami. Materiały te pozwalają kumulować duże ilości ciepła, które później oddają bardzo długo – rozgrzany kominek kaflowy pozostanie ciepły przez wiele godzin. Dzięki temu nie trzeba często podkładać drewna do paleniska – po dobrym rozpaleniu wystarczy zrobić to 3-4 razy na dobę. Cechuje je także bardzo duża sprawność – efektywność cieplna pieców i kominków kaflowych sięga 85%. Ponadto takie kominki świetnie uzupełniają wnętrza urządzone w klasycznym lub rustykalnym stylu. Niektóre modele mogą mieć nawet siedziska, które pozwalają poczuć się jak na babcinym zapiecku.

Trzeba się jednak liczyć z dużymi rozmiarami, a co za tym idzie również ciężarem, tego typu kominków. Nadają się więc raczej do dużych pomieszczeń – małe będą przez nie całkowicie zdominowane. Z drugiej jednak strony mniejsze budynki o zwartej konstrukcji można łatwiej ogrzać. O kominku kaflowym warto pomyśleć już na etapie budowy domu – wstawienie go do już gotowego budynku może być problematyczne, choćby przez konieczność dodatkowej izolacji ściany przy kominku. Niestety kominek kaflowy w tradycyjnej wersji nie zastąpi systemu centralnego ogrzewania – ciepło będzie gromadzić się głównie w obrębie jednego pomieszczenia. Oczywiście ciepłe powietrze może rozchodzić się w pewnym stopniu po innych pomieszczeniach, jednak w żadnym razie nie będzie to równomierne ogrzewanie całego domu. Problem ten właściwie znika, jeśli dom/mieszkanie jest niewielkie (3-4 połączone ze sobą pomieszczenia), a kominek stanie w jego centralnym punkcie.

Charakterystyka pieca wolnostojącego

Piec wolnostojący, czyli tzw. koza, to niewielkich rozmiarów palenisko zamknięte, które można wstawić niemalże wszędzie. Jedynym ograniczeniem jest konieczność odprowadzenia spalin – rura wylotowa musi być połączona z kominem. Sprawdzają się idealnie w małych pomieszczeniach – jeśli pozwala na to umowa wynajmu, można nawet wstawić je do bloku. Piec wolnostojący nie wymaga dużej ingerencji w budynek i można go spokojnie dodać do już gotowych pomieszczeń – na ogół nie trzeba uwzględniać go jeszcze na etapie powstawania budynku. Kozy wykonuje się z żeliwa lub stali – te pierwsze zdecydowanie lepiej pasują do bardziej tradycyjnych wnętrz, natomiast stalowe bardzo dobrze uzupełniają nowocześniejsze aranżacje. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że żeliwo ma lepsze właściwości cieplne i pozwala na umieszczanie oryginalnych zdobień. Dodatkową zaletą pieców wolnostojących jest widok na komorę spalania – dzięki przeszkleniu można obserwować żywy ogień. Stanowi to dodatkowy element dekoracyjny. Nie można też zapomnieć o często decydującym czynniku, czyli cenie – kozy są stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu do nowoczesnego wkładu kominkowego.

Jeśli zaś chodzi o wady, kozy mają dość ograniczoną moc – zdecydowanie nie nadają się do ogrzania więcej niż jednego pomieszczenia jednocześnie. Zwłaszcza gdy będą to duże pokoje. Nie mają też zbyt dobrej efektywności grzewczej, zwłaszcza w porównaniu z kominkami kaflowymi – obecnie o wiele częściej wstawia się je ze względów estetycznych, a nie praktycznych. Trzeba też pamiętać, że kusząca cena to nie wszystko – najtańsze kozy mogą dość mocno zanieczyszczać powietrze w pomieszczeniu.

Piec Wolnostojący

Czy to jedyne możliwości?

Oczywiście, że nie – na rynku jest obecnie dostępne multum wkładów kominkowych, które można połączyć np. z kaflową obudową. Kafle będą wtedy pełnić funkcję czysto dekoracyjną, a za grzanie odpowiadał będzie zamknięty w środku wkład. Można nawet zdecydować się na kominek otwarty, jednak nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie – ma on nie tylko małą sprawność, ale też zadymia pomieszczenie, brudzi ściany i zwiększa ryzyko pożaru.

Wkłady kominkowe, które można obudować kaflami to m.in.:

Kominek z płaszczem wodnym

W jego przypadku energia cieplna nie jest uwalniana do powietrza, ale przekazywana wodzie. Kominki z płaszczem wodnym można zatem połączyć z zamontowanymi w domu grzejnikami – mogą one zastąpić piece centralnego ogrzewania w małym mieszkaniu lub stanowić alternatywne źródło ciepła w sezonach przejściowych, gdy odpalanie mocniejszego pieca nie jest zbyt ekonomiczne. Pod względem efektywności grzewczej wkład kominkowy z płaszczem wodnym jest bardzo zbliżony do pieca kaflowego, a nowsze modele nawet go lekko przewyższają – osiągają nawet ok. 90%. Niestety montaż wymaga bardzo dużej ingerencji w budynek i najlepiej przeprowadzić go na etapie budowy.

Kominek DGP

Czyli wkład powietrzny wyposażony w system dystrybucji gorącego powietrza – konwekcyjny lub napędzany turbiną elektryczną. Ten pierwszy sprawdza się w małych mieszkaniach (ciepło sięga ok. 3 m od kominka), a drugi może być z powodzeniem wykorzystywany nawet w dużych budynkach. Gorące powietrze jest tutaj rozprowadzane aluminiowymi przewodami, przez co montaż wymaga ingerencji w ściany i najlepiej przeprowadzić go na etapie budowy – instalacje przewodów w już gotowym budynku wymagałyby niszczenia ścian.

Kominek W Nowoczesnym Wnętrzu

Kominek elektryczny

Kominki elektryczne to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy bardzo chcemy mieć kominek, ale nie mamy możliwości podłączenia go do komina (np. mieszkając w bloku). Taki wkład kominkowy to tak naprawdę konwekcyjny grzejnik wyposażony w wyświetlacz LED imitujący prawdziwy ogień. Wbrew pozorom odwzorowanie ognia może być bardzo realistyczne – z drugiej jednak strony można mu nadać bardziej fantazyjne barwy, np. fioletową. Efekt świetlny można też włączyć osobno, bez konieczności uruchamiania grzejnika. Plusem na pewno będzie też prosta instalacja. Niestety takie kominki są dość drogie w eksploatacji.

Biokominek

Swoista alternatywa dla kominka elektrycznego – podobnie jak on może być zamontowany praktycznie wszędzie. Nie wytwarza dymu – produktem spalania biopaliw jest para wodna. Niestety wiąże się z nim dość mała moc grzewcza i wysokie koszty eksploatacyjne.

Jakie kwestie należy przemyśleć przed zakupem kominka do mieszkania?

Przy wyborze kominka warto zawczasu wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Moc – moc kominka powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia/mieszkania. Nie powinno się jednak brać urządzenia na wyrost – montaż kominka o zbyt dużej mocy spowoduje zbyt szybkie nagrzewanie się pomieszczenia i obniży komfort cieplny mieszkańców.
  • Dostęp do komina – większość kominków wymaga odprowadzenia spalin, przez co powinny one mieć wygodny dostęp do przewodu kominowego. Nie może to też być byle jaki komin – jego średnica wewnętrzna musi być większa od średnicy wylotowej czopucha kominkowego. W razie problemów z oceną przydatności komina warto sięgnąć po pomoc kominiarza.
  • Wentylacja – pomieszczenie z kominkiem musi mieć dobrą wentylację, która nie tylko zapewni wymianę powietrza, ale też dostarczy go w ilości wystarczającej do prawidłowego procesu spalania – jest to warunek dopuszczenia kominka do użytku. Warto też pomyśleć o zamontowaniu czujnika czadu.
  • Nośność podłogi/stropu – jeśli kominek ma stanąć na innym piętrze niż parter, należy upewnić się, że podłoga/strop będzie w stanie utrzymać jego ciężar (nie znaczy to, że przy parterze nie trzeba tego robić). Jest to szczególnie ważne w przypadku masywnych pieców, które poważnie obciążają konstrukcję piętra – może bowiem zajść potrzeba dodatkowego wzmocnienia ponad standardową wytrzymałość 150 kg/m2 (dom jednorodzinny).

Kominek do mieszkania – podsumowanie

Kwestia tego, jaki kominek wybrać, zależy przede wszystkim od dostępnej przestrzeni i specyfiki danego budynku. Na rynku możemy znaleźć różne rodzaje kominków, przez co stosunkowo łatwo można wybrać kominek, który spełni nasze oczekiwania. Bez względu na to, na jakie źródło ciepła się zdecydujemy, przed dokonaniem zakupu i instalacji trzeba dokładnie przemyśleć montaż takiego urządzenia. Warto jednak poświęcić temu czas – kominek to świetny dodatek do wnętrza, np. salonu, który nie tylko grzeje, ale też pięknie wygląda.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *