Kolejność prac wykończeniowych

Remont domu lub mieszkania jest dla wielu osób dość dużym wyzwaniem zwłaszcza, jak roboty wykończeniowe przeprowadza się w przestrzeni już zamieszkałej. Aby remont przebiegł szybko i efektywnie, warto przygotować porządny plan poszczególnych prac. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą odpowiednio przygotować się do remontu, dzięki czemu będzie można uniknąć wielu błędów.

Od czego zacząć prace remontowe?

Roboty wykończeniowe należy rozpocząć od przygotowania kosztorysu i porządnej umowy. Bardzo ważne jest także to, aby znaleźć rzetelną ekipę remontową, co niestety nie zawsze jest prostym zadaniem. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto skorzystać z fachowego doradztwa znajomych. Umowę z wykonawcą najlepiej podpisać w formie pisemnej. Dobrze przygotowany plan jest najlepszą motywacją do pracy.

Montaż instalacji i postawienie ścian działowych

Przed zamontowaniem wszystkich niezbędnych instalacji wewnątrz danego budynku trzeba oczywiście postawić ściany działowe. Niezbędne jest także przygotowanie podłoża dla gruntu, gdzie w wielu przypadkach ukrywa się instalację. W pierwszej kolejności należy skupić się na instalacji wodno-kanalizacyjnej i grzewczej. W kolejnych krokach należy skupić się na instalacji elektrycznej, gazowe, i wentylacji. Na samym końcu warto pomyśleć o instalacji telefonicznej, komputerowej i alarmowej, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę.

Roboty wykończeniowe – podłoga

Kolejny etap prac wykończeniowych polega na wykonaniu podłogi bez warstwy posadzki. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dobrodziejstwa wylewki samopoziomującej. W pomieszczeniach, gdzie kładzione będą płytki niepotrzebne są oczywiście idealnie gładkie powierzchnie. Po wylaniu podłóg można skupić się na wstawieniu narożników we wszystkich wnękach okiennych i drzwiowych. Po tych zadaniach można skupić się na położeniu gładzi i tynków na ściany i sufity.

Przygotowanie sufitu – kolejny etap prac wykończeniowych

Po przygotowaniu sufitu i ścian można skupić się na montażu sufitów podwieszanych. Kolejnym krokiem jest oczywiście szpachlowanie i szlifowanie. Pamiętać należy o tym, że to właśnie te czynności są najbardziej czasochłonne, dlatego też warto zająć się jednocześnie montażem wewnętrznych parapetów i grzejników.

Czym jest ostatni etap prac remontowych

Ostatnim etapem większości robót wykończeniowych są prace glazurnicze, wykończenie podłogi oraz malowanie/tapetowanie ścian. Przed naniesieniem farby warto dokładnie zagruntować ściany i sufity, dzięki czemu warstwa ta nie będzie odchodzić. Na samym końcu można zamontować instalację sanitarną, włączniki i gniazdka.

Artykuł powstał dzięki współpracy z biurem projektowym ISON.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *