Malowanie kaloryferów żeliwnych – podpowiadamy, jak zrobić to dobrze

Malowanie kaloryfera żeliwnego to dość łatwy sposób na przywrócenie mu atrakcyjnego wyglądu. Możesz wybrać klasyczną biel lub też nietypowy kolor, dzięki któremu grzejnik stanie się atrakcyjnym elementem wnętrza. Czym i jak malować kaloryfery żeliwne? Nie jest to trudne, o ile będziesz przestrzegać kilku wskazówek.

Grzejnik żeliwny – jak przygotować go do malowania?

Dobre przygotowanie do malowania grzejnika żeliwnego pomoże uzyskać pożądane rezultaty. W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się powierzchni i dokonać jej obiektywnej oceny. Jeśli żeliwny kaloryfer ma być tylko odświeżony, wystarczy tylko dobrze go umyć, a następnie zeszlifować wierzchnią warstwę farby przy użyciu papieru ściernego. Po zmatowieniu i odpyleniu powierzchni można już przystępować do malowania.

Częściej jednak stare grzejniki żeliwne mają widoczne zacieki z farby lub nawet ślady rdzy. Wówczas przygotowanie ich do malowania wymaga nieco więcej wysiłku. Rdzę należy usunąć, do czego przyda się wiertarka lub szlifierka kątowa ze ściernicą szczotkową. Tego samego narzędzia można użyć do usunięcia grubych i nierównych powłok farby, a w razie potrzeby nawet do całkowitego oczyszczenia metalu. Przed malowaniem należy również odpylić powierzchnię. Najczęściej wskazane będzie też zabezpieczenie jej przed rdzą.

Farba do malowania kaloryferów żeliwnych – czym malować kaloryfery?

Aby efekt był trwały i estetyczny, należy wybrać odpowiednią farbę. Czym pomalować kaloryfer żeliwny? Produkt musi być:

  • dostosowany do powierzchni metalowych,
  • trwały,
  • dobrze kryjący,
  • odporny na uszkodzenia mechaniczne,
  • odporny na wysokie temperatury.

Trzeba pamiętać, że grzejnik żeliwny często rozgrzewa się do ok. 40°C. Specjalistyczne farby do malowania kaloryferów mają jednak większą odporność – nawet do 100°C. Najlepiej wybrać więc właśnie tego typu produkt.

Jeśli stara powłoka wymaga renowacji, konieczne może być zastosowanie również podkładu antykorozyjnego. Wówczas należy sprawdzić, czy oba te produkty mogą ze sobą współpracować. Klasyczna farba do malowania kaloryferów żeliwnych jest biała, ale czasami istnieje możliwość dodania pigmentów w celu uzyskania dowolnej barwy. Należy jednak pamiętać, że kolorowe grzejniki są nieco mniej wydajne od białych pod względem mocy grzewczej.

kolorowy kaloryfer żeliwny – malowanie

Kolorowy kaloryfer żeliwny może świetnie wyglądać we wnętrzu. Należy jednak pamiętać, że jego moc grzewcza jest nieco niższa niż kaloryfera pomalowanego na biało.

Jak malować kaloryfery żeliwne?

Ostatnia bardzo ważna kwestia to technika. Czym i jak malować kaloryfery żeliwne? Przede wszystkim powinno się to robić poza sezonem grzewczym. Grzejnik musi być zimny. Można go włączyć najwcześniej 24 godziny po zakończeniu malowania. Bezpośrednio przed nałożeniem farby trzeba go dobrze wyczyścić – przede wszystkim odpylić po szlifowaniu, odkurzyć i odtłuścić. Następnie nakłada się farbę podkładową lub bezpośrednio farbę do malowania kaloryferów – w zależności od potrzeb. Kaloryfer żeliwny najlepiej malować specjalnym pędzlem na długim, zakrzywionym trzonku. Jego budowa ułatwia nałożenie farby w trudno dostępnych miejscach. Rury doprowadzające wodę do kaloryfera można pomalować zwykłym pędzlem, wałkiem lub też rękawicą malarską.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *