Materac to podstawa dobrego snu i zdrowia – jak wybrać?

Materac, ale tylko dobrze dobrany, to sposób na pełnowartościową regenerację podczas snu. A przecież ten element codziennej egzystencji bezpośrednio przekłada się na nasze codzienne funkcjonowanie. Dobry nieprzerwany sen w odpowiedniej pozycji to dobre samopoczucie każdego dnia.

  1. Materace – rodzaje.
  2. Jak dobrać odpowiedni materac?
  3. Twardy czy miękki?

Popularne przez długi czas wersalki i różnego rodzaju tapczany są sukcesywnie wypierane przez łóżka ze stelażami i materacami. A to dlatego, że możliwość wyboru odpowiedniej płaszczyzny do spania to sprawa bardzo indywidualna i nie jest możliwe zapewnienie każdej osobie wygodnego snu za pomocą jednej powierzchni do spania. Materac powinien być dostosowany do naszej budowy ciała, osobistych preferencji, wad kręgosłupa i jego bolesności w różnych partiach, a także do tego, czy na przykład jesteśmy alergikami, czy nie. Jak więc wybrać odpowiedni materac? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiedzi na te pytania w artykule poniżej.

Materace – rodzaje

Materace to bardzo szeroki wybór – różnice między nimi wynikają z odmiennej ich budowy oraz użytych do ich produkcji materiałów. Zacznijmy więc od najbardziej popularnych, czyli piankowych. Takie materace to pełna elastyczność, dzięki której znakomicie dopasowują się do naszego ciała przy każdej zmianie pozycji. Równie popularne są materace sprężynowe – w najnowocześniejszym wydaniu to materace kieszeniowe, każda sprężyna jest ukryta w oddzielnej kieszeni, dlatego każda sprężyna reaguje pojedynczo na nacisk poszczególnych części naszego ciała, To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy dzielą łoże z partnerem. Na takim materacu „wiercenie się” podczas snu jednej osoby nie będzie wpływało na komfort snu drugiej. Są one też odpowiednie dla osób mających kłopoty z kręgosłupem. Materace lateksowe to kolejna propozycja dla osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa oraz inne problemy ortopedyczne – taki materac nie zapada się pod naszym ciężarem, a więc jest znakomitym podparciem dla ciała. To także rozwiązanie dla alergików – materac lateksowy nie pozwala na rozwój pleśni, bakterii czy też grzybów. Materace termoelastyczne dopasowują się do ciała nie tylko pod wpływem jego ciężaru, ale również pod wpływem temperatury. Podobnie jak materace lateksowe należą do tych bardziej przystępnych cenowo. I ostatnie na liście, ale wcale nie najgorsze, a wręcz przeciwnie – materace hybrydowe. To materace, które są połączeniem materacy piankowych i sprężynowych – należą one do najdroższych i zapewniających największy komfort snu.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Materace i ich wybór to kwestia bardzo indywidualna. Poza alergiami, schorzeniami ortopedycznymi czy naszą wagą (osoby cięższe powinny wybrać materac twardszy) musimy wziąć także pod uwagę ramę łóżka. Materac nie powinien z niej wystawać, gdyż ulegnie deformacji, ani być za mały. Jeśli chodzi o nasz wzrost, to materac powinien być dłuższy od naszego ciała o 20 cm. Materac podwójny to taki o szerokości od 160 cm do 180 cm. Przy wyborze warto też wziąć pod uwagę opisane wyżej typy materacy.

Twardy czy miękki?

Materace i ich wybór to przeważnie jeden podstawowy dylemat – wybrać twardy czy miękki? Nie jest prawdą, że zawsze najodpowiedniejszy jest materac twardy. To sprawa bardzo indywidualna i, jak już wcześniej wspomniano, wybór pod tym względem zależy również od naszej wagi. Poza tym  naczelną zasadą jest to, że po prostu powinien się on dopasować do naszego ciała. Twardość materacy jest oznaczona specjalną skalą – od H1 do H5 (skala zaczyna się od tych najbardziej miękkich przeznaczonych dla osób, które mało ważą, a kończy na materacach dla osób ważących ponad 120 kg, czyli materacach twardych). Najczęściej wybierane są materace o oznaczeniach H3 i H4.

Być może wybór odpowiedniego materaca wydaje się na samym początku sprawą dość karkołomną, jednak gdy już uda nam się wybrać ten najwygodniejszy, rano nie będziemy odczuwać żadnych dolegliwości. A to przełoży się na nasze efektywne działanie w ciągu dnia.

 

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *