5 najpiękniejszych odmian hortensji, które możesz mieć w swoim ogrodzie

Ogród pełen kwiatów daje wiele radości, pozwala się zrelaksować i uprzyjemnia każdą wolną chwilę. Praktycznie w każdym przydomowym ogródku znajdziemy bogato obsadzone rabaty. Wiele zapalonych ogrodników na swoich działkach chętnie sadzi i pielęgnuje hortensje. Hortensje to rośliny, które wymagają nieco więcej poświęcenia w odróżnieniu od innych kwiatów, ale każdego lata za tak troskliwą opiekę wdzięcznie dziękują.

Dlaczego właśnie hortensje?

Hortensja ogrodowa i bukietowa uznana jest za jedną z najpiękniejszych roślin późnego lata. Aby cieszyła obfitymi plonami należy ją sadzić w lekko kwaśnej ziemi i dbać o dużą ilość wilgoci. Najlepiej wybierać miejsce częściowo nasłonecznione, a dodatkowo wspierać jej rozkwit substancjami odżywczymi. Hortensja wywodzi się z krajów Azji, południowowschodnich rejonów Syberii, a także z Ameryki Północnej i Południowej. Zazwyczaj pokrywa górskie zbocza i doliny oraz otwarte tereny leśne. Hortensja niekiedy może osiągnąć wysokość nawet dziesięciu metrów.

Hortensja stanowi doskonałą i zjawiskową ozdobę nawet najmniejszego ogrodu. Świetnie sprawdzi się przy altanie, na tle furtki, wzdłuż ścieżki lub w miejscu służącym do wypoczynku. W zależności od wybranego gatunku – hortensja ogrodowa i bukietowa jest także doskonałym rozwiązaniem na balkon i taras. Krzewy hortensji szybko się rozrastają, dlatego też powinny być regularnie podcinane. Niektóre z gatunków wyróżniają się połączeniem drobniejszych niepozornych kwiatów płodnych z dużo większymi i bardzo ozdobnymi kwiatami płonnymi. Gwarantują urokliwą i romantyczną atmosferę – kwitną przez całe lato, aż do późnego września.

Odmiany hortensji bukietowej

Na rynku dostać można coraz więcej różnorodnych odmian hortensji. Największą popularnością cieszą się te, które naturalnie wybarwiają się na różowo, a potem na czerwono. Tworzą spektakularny efekt, gdy posadzone są na tle zielonych krzewów lub drzew. Większość ogrodników za najbardziej urokliwe rodzaje uznaje: limelight, phantom, kyushu, pink diamond i tardiva. Wielu znawców flory zachwala także great star, pinky winky i vanille fraise, które po przekwitnięciu przybierają czerwony kolor i stają się niecodzienną jesienną ozdobą. Na uwagę zasługują również kremowa hortensja bukietowa grandiflora oraz hortensja limelight o jasnozielonych kwiatach, które to są wyjątkowo odporne na mróz.

Według doświadczonych ogrodników za najładniejszą odmianę hortensji bukietowej uważa się renhy vanille fraise. To roślina dorastająca do dwóch metrów wysokości i rozrastająca się w krzew o średnicy od półtora do dwóch metrów. Początkowo jej kwiaty przybierają kolor biały, następnie różowy, aż na końcu czerwony. Kwitnie od końca lipca do połowy września, a jej kwiatostany utrzymują się nawet przez połowę zimy (bez zmiany koloru). Jej dodatkową zaletą są małe wymagania pielęgnacyjne i wysoka odporność na mróz. Więcej informacji odnośnie hortensji jej sposobu pielęgnacji, rodzajów i dodatkowych szczegółów można znaleźć na  https://fajnyogrod.pl/porady/hortensja-bukietowa-pielegnacja-rozmnazanie-ciecie-i-inne-ciekawostki-_rosliny-ogrodowe/.

 

 

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *