5 oznak, że Twój dom nie zatrzymuje ciepła

Przestarzałe rozwiązania, źle wykonana izolacja termiczna, ząb czasu – istnieją różne przyczyny nadmiernej ucieczki ciepła w budynku. Przed przystąpieniem do jego termomodernizacji należy dobrze zidentyfikować mostki termiczne. Oto 5 oznak, że budynek nie jest skutecznie izolowany termicznie.

1.    Zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie

W ocieplonym budynku da się z dużym przybliżeniem przewidzieć koszty ogrzewania, uwzględniając powierzchnię budynku, współczynnik przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego, okien oraz drzwi, a także wydajność systemu grzewczego. Efekt takiego działania można w prosty sposób przeliczyć na pieniądze w postaci kosztów ogrzewania. Jeżeli okazują się one nadmiernie wysokie, a tym bardziej rosną z każdym sezonem grzewczym, oznacza to, że dom przestał efektywnie zatrzymywać ciepło.

2.    Test przy pomocy dłoni

Mostki termiczne, czyli niewielkie przestrzenie, przez które zbyt wiele ciepła przedostaje się na zewnątrz można w prosty sposób zidentyfikować przy pomocy dłoni. Obszary, w których panuje niższa temperatura da się wyczuć z niskim marginesem błędu. Martwić powinny zimne podmuchy, na przykład w okolicach okien.

3.    Skraplanie się pary wodnej

Przestrzenie, w których budynek traci ciepło odznaczają się skraplaniem pary wodnej ze względu na niższą temperaturę. Do tego zjawiska również dochodzi często w okolicach okien, ale także na ścianach, gdzie izolacja termiczna budynku została źle połączona. Mineralna wełna do ociepleń to materiał, który dobrze znosi upływ czasu, ale na przykład styropian może zostać z czasem uszkodzony przez gryzonie.

4.    Obecność pleśni

Dłużej utrzymujący się nadmiar wilgoci prędzej czy później doprowadzi do pojawienia się w budynku pleśni. W takiej sytuacji należy już bić na alarm. Obecność pleśni bardzo niekorzystnie wpływa na ludzkie drogi oddechowe. Kolejną konsekwencję stanowi nieprzyjemny zapach.

5.    Badanie termowizyjne

Profesjonalnym sposobem na identyfikację mostków termicznych jest skorzystanie z badania termowizyjnego. Zdjęcia elewacji ukażą straty ciepła w postaci obszarów pokrytych niebieskim kolorem. Ta metoda nie pozostawia żadnych wątpliwości.

Obecność mostków termicznych sprawia, że warto błyskawicznie dokonać termomodernizacji budynku, aby płacić za ogrzewanie mniej.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *