Budowa domu energooszczędnego – jak drogie obecnie to przedsięwzięcie?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ekologia idzie w parze z oszczędnością. Przy nieznacznie wyższym nakładzie finansowym podczas budowy domu energooszczędnego możemy zapewnić sobie oszczędności na rachunkach na długie lata. Wymagania dotyczące ekologicznych aspektów budownictwa są coraz większe, jak im sprostać?

Dom energooszczędny a dobro planety

Przez zmieniające się prawo, budownictwo, które stawia na ekologię, przestaje być możliwością, a zaczyna być wymogiem. Tworzenie domów pasywnych i energooszczędnych to nie tylko korzyść dla ich mieszkańców, ale również dla naszej planety. Im mniej energii cieplnej i energetycznej wybudowany dom będzie potrzebował, tym mniejsze straty dla środowiska.

Nowoczesne technologie w domach energooszczędnych

Energooszczędność łączy w sobie wiele elementów. Wśród nich najlepiej wybrać te dostosowane do stylu życia i potrzeb mieszkańców domu. Budowany dom energooszczędny nie może obyć się bez nowoczesnych instalacji oraz technologii izolacyjnych. Niezwykle ważna jest także rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z funkcją odzyskiwania ciepła. Ruch powietrza wytwarzany przez specjalną maszynę pozwala kontrolować jego ilość w domu. Warto też przemyśleć zastosowanie technologii fotowoltaicznych, które pozwalają obniżyć lub całkowicie zredukować koszty energii elektrycznej. Energooszczędne instalacje należy uwzględnić już na początkowym etapie planowania domu i zaopatrzyć się w projekty domów energooszczędnych – komfortowe i ekonomiczne.

Projekty domów energooszczędnych

Prosta bryła, prawidłowa izolacja i odpowiednie rozmieszczenie pokoi to rozwiązania, które dzięki swojej skuteczności coraz częściej stosowane są w energooszczędnym budownictwie. Warto zwrócić na nie uwagę już przy doborze projektu. Najlepsze projekty domów energooszczędnych znajdziesz na domoweklimaty.pl. Na tym etapie warto również skupić się na najbardziej istotnych dla mieszkańców kwestiach. Dzięki szerokiej gamie rozwiązań dom energooszczędny może korzystać z różnych technologii, zależnie od tego, co dla jego użytkowników będzie najważniejsze oraz jakie możliwości daje teren i okolica domu.

Koszt budowy domu energooszczędnego

Nie da się jasno określić kosztów budowy domu energooszczędnego, ponieważ każdy projekt zróżnicowany jest pod względem wielkości, liczby pomieszczeń oraz sposobu wykończenia. Co więcej, domy parterowe będą tańsze do wykonania niż piętrowe lub takie o niestandardowej konstrukcji.

Szacuje się, że wybudowanie 1 m2 powierzchni użytkowej domu standardowego to koszt około 5000 zł. Dlatego chcąc wybudować dom o wielkości 100 m2, trzeba będzie wydać około 500 000 zł. Do tego trzeba doliczyć energooszczędne instalacje. Fotowoltaika to wydatek rzędu 25 tys. zł, pompa ciepła – 50 tys., natomiast rekuperacja – 20 tys. Koszt systemów może także różnić się dla mniejszych i większych domów. Przy budowie domu o powierzchni 100 m2, warto jednak przygotować dodatkowe 100 tys. zł.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *