Co na ścianę w przedpokoju? Praktyczny poradnik

Przedpokój to niepozorne pomieszczenie, które przy wyposażaniu mieszkania często jest przez nas bagatelizowane. Skupiamy się na urządzeniu salonu, sypialni i kuchni, traktując przedpokój jako najmniej istotny. To błąd, gdyż dobrze zaaranżowany przedpokój jest nie tylko wizytówką całego domu, ale również pełni bardzo ważną rolę praktyczną. Jest to pomieszczenie pośrednie, które „przygotowuje” nas na spotkanie ze światem zewnętrznym. W związku z tym powinniśmy zadbać o jego funkcjonalność, tak, aby każde wyjście z domu przebiegało sprawnie i przyjemnie. W mieszkaniach w bloku przedpokój często jest niewielkich rozmiarów, co stwarza problemy aranżacyjne. Zazwyczaj ma on kształt wąskiego prostokąta, przez co możliwości jego urządzenia są ograniczone. Wystarczy jednak odrobina pomysłowości, aby maksymalnie wykorzystać nawet bardzo mały i nieustawny przedpokój.

Aranżacja ścian w przedpokoju – co wybrać?

Mając do dyspozycji niewielką powierzchnię należy skupić uwagę na ścianach. Odgrywają one tutaj kluczową rolę – jeżeli wyposażymy je i ozdobimy w przemyślany sposób, nasz przedpokój nabierze zupełnie innego charakteru. Na sam początek dobrze jest ustalić pożądaną przez nas kolorystykę. Powinna ona współgrać z pozostałą częścią mieszkania. W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się kolory jasne, które optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń. W przedpokoju zazwyczaj nie ma okna, dlatego należy pamiętać o zapewnieniu dobrego oświetlenia sztucznego oraz rozjaśnieniu ścian odpowiednio dobranym kolorem, np. bielą lub delikatną szarością. Gdy wybór koloru mamy już za sobą możemy przejść do wyposażenia ścian. Co na ścianę w przedpokoju? Można na nich powiesić:

  • wieszak na ubrania
  • wieszak na klucze
  • lustro
  • podwieszane szafki na buty
  • kalendarz
  • tablicę do zapisywania ważnych informacji
  • półka na drobiazgi
  • ramki ze zdjęciami
  • obrazy lub plakaty
  • kwiaty

Co na ścianę w przedpokoju – praktyczne rozwiązania

W żadnym przedpokoju nie może zabraknąć tak niezbędnego elementu jak wieszak na odzież wierzchnią. Przed zakupem należy zastanowić się jakiej wielkości potrzebujemy. Dla dużej rodziny odpowiedniejszy będzie wieszak z większą ilością podwójnych lub potrójnych haczyków. Warto zwrócić uwagę, że niektóre dostępne na rynku wieszaki wyposażone są dodatkowo w górną półkę, na której możemy położyć czapkę, parasol lub inne przedmioty, o których nie chcemy zapomnieć wychodząc z domu. Możemy pokusić się także o dodatkowy gadżet jakim jest wieszak na klucze. W sklepach internetowych znaleźć możemy wiele fantazyjnych wieszaków np. z napisami nawiązującymi do gościnności lub domowej atmosfery. Klucze możemy zawiesić także w specjalnej zamykanej szafeczce, która będzie jednocześnie ciekawą ozdobą naszego przedpokoju. Wyznaczenie stałego miejsca do przechowywania kluczy ułatwi nam pamiętanie o nich i nigdy nie będziemy musieli gorączkowo ich poszukiwać przed wyjściem z domu.

Zwyczajowo w przedpokoju zdejmujemy buty, dlatego rozsądnie jest zaplanować miejsce do ich przechowywania. Możemy zaopatrzyć się w odkryty regał na buty, jednak lepszym pomysłem będzie specjalna zamykana szafka do powieszenia na ścianie. Tego typu szafki są bardzo wąskie i otwierają się w sposób uchylny więc nie zajmą dużo miejsca i wpasują się nawet w maleńki przedpokój.

Rozważając co na ścianę w przedpokoju nie możemy zapomnieć oczywiście o lustrze. O jego praktycznych aspektach nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki niemu możemy szybko skontrolować i poprawić nasz wygląd przed opuszczeniem mieszkania. Dodatkowo lustro sprawia, że niewielki przedpokój wydaje się większy i przestronniejszy. Przy wyborze lustra dobrze jest wziąć pod uwagę jego rozmiar i zadecydować czy potrzebujemy lustra ukazującego całą sylwetkę, czy może wystarczy nam jedynie fragment od pasa w górę. Jeżeli wybierzemy mniejsze lustro, przestrzeń pod nim możemy wykorzystać np. na zamontowanie niewielkiej półki na drobiazgi, która z pewnością bardzo się przyda.

Wszystkie te elementy może połączyć w jedno i zakupić specjalną garderobę do przedpokoju. Garderoba taka składa się z kilku modułów i łączy w sobie funkcje wieszaka, lustra i szafek. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów garderób, więc bez problemu dobierzemy taką, która spełni nasze oczekiwania. Plusem tego rozwiązania jest spójność kolorystyczna i stylistyczna – nie musimy obawiać się, że wybrane przez nas poszczególne elementy nie będą do siebie pasować.

Pomysły na organizację w przedpokoju

Przedpokój jest pomieszczeniem przechodnim, dlatego możemy wykorzystać go jako punkt organizacyjny w mieszkaniu. Nie potrzeba na to wcale dużo miejsca – wystarczy przeznaczyć kawałek ściany do powieszenia domowej tablicy ogłoszeń. W tym celu świetnie sprawdzą się tablice kredowo-magnetyczne, na których możemy zapisywać wszystkie ważne informacje. Dzięki funkcji magnetycznej możemy za pomocą magnesów przypiąć do tablicy różne potrzebne ulotki, wizytówki i karteczki z notatkami. Tablica taka wygląda estetycznie i ma niesamowitą wartość praktyczną. Obok tablicy możemy dodatkowo umieścić kalendarz do zaznaczania ważnych dat i już mamy świetną „bazę” organizacyjną, która bardzo ułatwi nasze codzienne funkcjonowanie.

Dekoracje

Odpowiedzią na pytanie co na ścianę w przedpokoju są też oczywiście starannie dobrane dekoracje. Stanowią one kropkę nad „i” w naszym przedpokoju. Ozdoby należy wybrać mając na uwadze styl w jakim urządzone jest całe mieszkanie. Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu w nim rodzinnej, domowej atmosfery doskonałym pomysłem będzie powieszenie na ścianach ramek ze zdjęciami. Możemy postawić na różnorodność i samodzielnie stworzyć kolaż różnych ramek, bądź też zakupić dużą multiramę na wiele fotografii, ozdobioną dodatkowo inspirującym napisem. Do wnętrza nowoczesnego będą także pasować obrazy lub plakaty.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *