Co warto wiedzieć o ogrodzie wertykalnym?

Ogród wertykalny to nic innego jak pokryta zielenią ściana na budynkach użytku publicznego lub w większych mieszkaniach z dobrą ekspozycją świetlną. Taki sposób hodowli roślin zyskuje coraz większą popularność. Ogrody mają nie tylko zalety wizualne, ale również wykazują pozytywny wpływ na zdrowie. Nasycają powietrze tlenem i je nawilżają, dlatego sprawdzą się przede wszystkim w miastach.

Jakie warunki są konieczne do założenia ogrodu wertykalnego?

Ogród wertykalny można wykonać nawet w domu lub mieszkaniu, pod warunkiem, że budynek jest odpowiednio doświetlony. Ponadto potrzebna jest pusta i odporna na obciążenia ściana, na której można umieścić całą konstrukcję. By rośliny rosły jak najlepiej, dobrze jest wybrać miejsce, w którym okna są wyeksponowane na zachód lub południe. W przypadku miejsc mniej doświetlonych rozrost roślin może również być mniejszy.

Jak wykonać ogród wertykalny?

Osoby, które mają zapał do majsterkowania, mogą postarać się założyć ogród wertykalny samodzielnie. W tym celu potrzebne są skrzynie panelowe z tulejami i kieszeniami oraz kratownice do zamocowania ich. Przestrzeń między modułami i ścianą powinna zostać zabezpieczona przed wilgocią, np. za pomocą warstwy PCV. Nie wolno zapominać o kwestii wytrzymałości ściany na obciążenia. W przypadku chęci stworzenia dużej zielonej ściany w domu lub miejscu takim jak hotel, restauracja czy SPA, lepiej jest skorzystać z usług firmy specjalizującej się w montażu. Profesjonaliści pozwolą dobrać najlepszy styl aranżacji do charakteru lokalu. Warto zdać się na ich wiedzę i doświadczenie.

Jak wygląda hodowla roślin w ogrodzie wertykalnym?

Do uprawy roślin w ogrodach wertykalnych warto wykorzystać uniwersalną ziemię ogrodową zmieszaną z kompostem i innymi nawozami stopniowo uwalniającymi składniki. Panele mogą być wyposażone w system nawadniania, który pozwoli utrzymać ogród w dobrym stanie nawet podczas nieobecności właściciela. Jest to przydatne szczególnie w przypadku rozbudowanych ogrodów. Oczywiście kluczowy jest wybór odpowiednich roślin do hodowli. Powinny być one łatwe w uprawie i nie zabierać dużo czasu, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Te cechy spełniają rośliny o niezbyt rozrastającej się bulwie korzeniowej i części nadziemnej. Wystarczy im zapewnić odpowiednią ilość światła i wody. Do ogrodów wertykalnych nadadzą się m.in. skrzydłokwiaty, zielistki, epipremnum, rośliny z rodziny ananasowatych, paprocie, bluszcze oraz maranty.

Zalety ogrodów wertykalnych

Największą zaletą ogrodów wertykalnych jest wyżej wspomniane filtrowanie zanieczyszczeń z powietrza i tworzenie naturalnego ekosystemu. Dodatkowo regulują one poziom wilgotności i ilość kurzu w powietrzu. Ogrody na zewnętrznej ścianie stają się schronieniem dla ptaków i owadów. Nie można oczywiście nie wspomnieć o ich przykuwającym wzrok wyglądzie – tworzą one coś na kształt żywego obrazu. Takie konstrukcje bez wątpienia przełamują nudny krajobraz. Korzystające z tego rozwiązania firmy zyskają rozpoznawalność, wyróżnią się na tle konkurencji i podniosą wartość swoich nieruchomości.

Podsumowanie

Ogrody wertykalne dają możliwość stworzenia efektownych konstrukcji i zmiany wyglądu przestrzeni. To także rozwiązanie korzystne dla zdrowia. Pozwala żyć i pracować przyjemniej w otoczeniu natury. W stworzeniu oryginalnego, indywidualnego projektu mogą pomóc specjalizujące się w tym firmy. By ogród prezentował się pięknie, należy pamiętać o wyborze odpowiednich roślin i ich prawidłowej uprawie.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *