Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na kominek?

Najważniejszą kwestią przed dokonaniem zakupu kominka jest świadomość funkcji, jaką ma spełniać nasze urządzenie. Obecnie kominki dostępne na rynku służą do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń lub całego budynku, mogą również pełnić głównie rolę dekoracyjną. W zależności od naszych oczekiwań powinniśmy skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie, którzy pomogą nam wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie.

Renomowaną firmą zajmującą się produkcją i sprzedażą kominków jest firma Kratki. Zatrudnia ona specjalistów mających duże doświadczenie i wiedzę, którzy potrafią odpowiedzieć na wszystkie pytania i precyzyjnie podpowiedzieć, które urządzenie jest najlepsze dla każdego klienta. Kominki Kratki to gwarancja trafionego zakupu oraz możliwość użytkowania sprzętu przez wiele lat.

Firma Kratki bazuje na polskich i sprawdzonych surowcach, dzięki temu zawsze dostarcza produkt najwyższej jakości. Siedziba firmy znajduje się we Wsoli pod Radomiem, zaś klienci pochodzą z całej Europy. Ponadto dysponuje rozbudowanym zapleczem produkcyjnym oraz niezbędnym wyposażeniem.

Parametry techniczne kominków

Wybierając kominek musimy wziąć pod uwagę parametry techniczne wkładu kominkowego. Kominki Kratki oferują między innymi wkłady kominkowe gazowe, powietrzne i z płaszczem wodnym. W zależności od modelu kominek może mieć przeróżną moc nominalną urządzenia, która zawsze musi być dobrana do wielkości powierzchni, jaką ma ogrzewać. Do wyznaczenia mocy nominalnej kominka można zastosować uproszczony przeliczniki –  1 kW mocy pozwala ogrzać 10 metrów kwadratowych. Kominki Kratki dostępne są w różnych wariantach i mają przeróżną moc nominalną, najczęściej wybierane modele odznaczają się mocą nominalną 18 kW.

Sprawność cieplna wkładu kominkowego

Kolejną istotną kwestią jest sprawność cieplna wkładu kominkowego. To właśnie od niej zależy efektywność i ekonomiczność działania urządzenia oraz ilość spalanego opału. Kominki Kratki to świetny wybór pod względem sprawności, wszystkie urządzenia mają sprawność szacowaną na ponad 85%. Spalane drewno w tego typu kominkach oddaje maksymalną ilość energii, co niewątpliwie przekłada się na oszczędność oraz delikatniejszy wpływ na środowisko.

Wpływ na środowisko wkładu kominkowego

Dobrym rozwiązaniem są wkłady kominkowe spełniające restrykcyjne niemieckie normy emisji BImSchV 2 np. kominki Kratki. Posiadają nowoczesną konstrukcję i minimalizują proces emisji spalin oraz szkodliwych substancji praktycznie do zera.

Materiał wkładu kominkowego

Wybierając kominek Spartherm musimy także pamiętać, aby wybrać odpowiedni materiał, z którego został wykonany wkład. Kominki Kratki produkowane są z wysokiej jakości stali, żeliwa lub połączenia obu surowców. Żeliwne wkłady kominkowe są odporne na wysokie temperatury, doskonale akumulują ciepło, a także przez długi czas oddają je do otoczenia. Stalowe wkłady mają nieco większe możliwości obróbki niż wkłady żeliwne.

Wybór pomiędzy kominkiem otwartym, a zamkniętym

Wybór kominka to również jego rodzaj – otwarty lub zamknięty. Kominki Kratki dostępne są w obu rodzajach, ale zanim przystąpimy do zakupu powinniśmy dobrze zastanowić się, która opcja jest dla nas najkorzystniejsza.

Kominki otwarte

Kominki Kratki otwarte najczęściej wybierają osoby ceniące niepowtarzalny klimat oraz nastrój w domu. Pozwalają skutecznie ogrzać pomieszczenie, w którym się znajdują i zagwarantować fascynujące widowisko. Mają jednak istotną wadę, a mianowicie zasysają dużą ilość ciepła z powrotem do przewodu kominowego (w pomieszczeniu zostaje maksymalnie 20% energii cieplnej).  Kominki Kratki otwarte to najlepsze rozwiązanie dla osób mających inne źródło ogrzewania w domu i chcących podwyższyć walory estetyczne konkretnego pomieszczenia.

Kominki zamknięte

Kominki Kratki zamknięte pozwalają dobrze ogrzać pomieszczenie, w którym są zamontowane. Najczęściej pojawiają się w formie wkładów lub kaset kominowych. Umożliwiają pozostanie około 80% wyprodukowanego ciepła w wnętrzu budynku. Charakteryzują się oddzielną komorą spalania od wnętrza domu za pomocą szyby. Wkłady kominkowe od firmy Kratki są bardzo często wybierane do kominków zamkniętych. Ich działanie polega na ogrzewaniu wkładu przez ogień, który dodatkowo oddaje do powietrza zakumulowane ciepło. Powstałe ciepło napływa do pomieszczenia przez kanał nawiewny, różnego rodzaju szczeliny, obudowę i wkład kominkowy, a także zewnętrzne kratki umieszczone w obudowie kominka. Kominki Kratki to bardzo ekonomiczne i rozsądne rozwiązanie, które pozwala ogrzać budynek i dyskretnie stworzyć tajemniczy nastrój.

Więcej na forum: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?99850-wk%C5%82ad-kominkowy-Spartherm-vs-Hajduk

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *