Czy dzwonki bezprzewodowe są wodoodporne?

Dzwonki bez bezpośredniego połączenia z instalacją domową to bardzo wygodne rozwiązanie. Działają nawet wtedy, gdy nie ma zasilania, a wybór miejsca ich montażu jest niemal dowolny. Czy jednak są odporne na działanie czynników zewnętrznych? To pytanie zadaje coraz więcej osób. Dlatego przyjrzymy się mu bliżej w tym wpisie.

Jak działają dzwonki bezprzewodowe?

Istnieją dwie wersje dzwonków: bateryjne oraz bezbateryjne. Pierwsze wymagają od czasu do czasu wymiany baterii. Drugie nie potrzebują zasilania do poprawnego funkcjonowania. Zasadę działania urządzenia łatwo sobie wyobrazić. Opiera się ona bowiem na falach radiowych. Po naciśnięciu przycisku dzwonek bezprzewodowy wysyła sygnał, który dociera do odbiornika znajdującego się w domu. Nic prostszego! Zasięg wynosi – w zależności od modelu – między 50 a 100 m.

Należy dodać, że różnica cenowa pomiędzy nimi nie jest wysoka. Warto więc zainwestować w bezbateryjne dzwonki bezprzewodowe.

Klasa szczelności dzwonków bezprzewodowych

Skoro już wiadomo, jak działają oba urządzenia, można mieć pewność, że są one odporne na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza śniegu i deszczu, ale też silnego promieniowania słonecznego. Zostały bowiem zaprojektowane z myślą o zastosowaniu zewnętrznym. Producenci dbają o to, aby dzwonki bezprzewodowe posiadały odpowiednią szczelność.

Parametrem określającym klasę szczelności jest dwucyfrowy stopień ochrony IP. Pierwsza cyfra informuje o zabezpieczeniu urządzenia przed penetracją ciał stałych i dostępem do niezabezpieczonych części (od 0 – bez ochrony – do 6 – ochrony przed dostępem do części niebezpiecznych drutem i pyłoszczelności). Druga zaś zawiera informację o stopniu ochrony przed wnikaniem wody (aż do 9, która to cyfra oznacza ochronę przed zalaniem silną strugą wody pod ciśnieniem 80-100 bar i temperaturą sięgającą 80°C zgodnie z normą DIN 40050).

Typowy dzwonek wyróżnia się klasą szczelności na poziomie IP44. Można więc być pewnym, że dzwonki bezprzewodowe nie ulegną zniszczeniu wskutek opadów deszczu czy śniegu, a nawet przypadkowym oblaniem ich wodą (np. z kałuży, przy szybkim przejeździe samochodu).

Czy dzwonek bezprzewodowy można dodatkowo zabezpieczyć?

Oczywiście nie zaszkodzi zastosować rozwiązania dodatkowo chroniącego urządzenie. Bardzo dobrym pomysłem jest plastikowy daszek. Można go wykonać dosłownie z czegokolwiek. Wystarczy niewielki skrawek plastiku, aby deszcz nie padał bezpośrednio na dzwonek bezprzewodowy. Ciekawym, choć trochę utrudniającym użytkowanie i mniej estetycznym sposobem jest przezroczysta obudowa z folii lub gumy. Materiały są równie skuteczne, jednak sprawiają gorsze wrażenie.

Gdzie kupić wodoodporny dzwonek bezprzewodowy?

Wysokiej jakości produkty można znaleźć wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Dlatego polecamy szczególnej uwadze naszą ofertę. Sklep.doko.pl posiada oba wspomniane rodzaje dzwonków, a także dziesiątki różnych modeli w ich obrębie. Znalezienie idealnego dla danego domu produktu nie będzie więc stanowić żadnego problemu.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *