Czy można połączyć funkcjonalność i styl w pokoju dziecka? Jasne, że tak! Poznajcie 5 rad, dzięki którym tak się stanie

Urządzając swój pokój dzieci zwracają uwagę przede wszystkim na styl czy modę. Jednak duże znaczenie ma zapewnienie ergonomii dziecięcego pokoju i okazuje się, że funkcjonalność i styl można połączyć. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak to zrobić.

Rada nr 1: wybierz wyciszające i eleganckie materiały na ściany i podłogi

Twoje dziecko najchętniej obkleiłoby wszystkie ściany plakatami swoich idoli? Nic nie stoi na przeszkodzie, jeśli na ścianach znajdą się płytki korkowe. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkowe wyciszenie wnętrza, a na takich płytkach można wieszać obrazki czy plakaty bez szkody dla ich struktury. Owe korkowe płytki sprawdzą się także na podłodze, w końcu to ona generuje najwięcej hałasu. Można w ten sposób zredukować słyszalność odgłosu kroków. Ale to nie jest jedyne rozwiązanie, które może się sprawdzić. Otóż świetnym wyborem do pokoju dziecka mogą być też płytki winylowe, które łatwo się czyści, bo są nienasiąkliwe, nie posiadają też spoin. Dodatkowo mogą imitować różne materiały. Zapewniają zarówno izolację termiczną, jak i akustyczną i trudno znaleźć jakiekolwiek słabe strony takiego rozwiązania. Obydwa rodzaje wykończenia podłogi są też antypoślizgowe, co sprawia, że zapewniają bezpieczeństwo użytkowania.

Rada nr 2: podziel pokój na strefy i zaprojektuj każdą z nich, tak by wybierać meble z gotowym planem

Skoro dobór wykończenia ścian i podłóg mamy za sobą, to czas pomyśleć o tym, czym wypełni się wnętrze pokoju dziecka. Warto zaplanować każdy, drobny szczegół. Dzięki temu wybór mebli, ale i ich rozmieszczenia będzie naprawdę prosty. Zasadniczo pokój dziecka powinien być podzielony na 3 lub 4 strefy. W pierwszej wersji będzie część sypialniana, garderobiana, a także połączona strefa nauki i rozrywki. W drugiej dwie ostatnie będą od siebie odseparowane. Oba rozwiązania są dobre, wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią użytkową się dysponuje. Gdy już rozmieszczenie mebli będzie zaplanowane, będzie to czas na wybór mebli młodzieżowych dla chłopca i dziewczynki. Można postawić na gotowe komplety albo zdecydować się na pojedyncze moduły z różnych kolekcji. Obydwa rozwiązania mogą być dobre, gdy wybierze się meble o nowoczesnym designie.

Rada nr 3: postaw na łóżko z szufladami, które zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania

Wybór łóżka jest zawsze bardzo ważny i najlepiej by było to łóżko dorosłe, bo wtedy nie będzie problemu, że za kilka lat znów będzie konieczność jego wymiany. Czasem nawet 9-letnie dzieci chcą spać z mamą i tatą, wtedy wybór nowego łóżka może być sposobem, by przekonać dziecko do spania oddzielnie. Na pewno entuzjazm z posiadania nowego łóżka sprawi, że dziecko się w nim położy, choć być może nie od razu osiągnie się pełny sukces i dziecko co pewien czas albo w trakcie nocy będzie przenosić się do Waszej sypialni. Dobrym wyborem będzie minimalistyczne łóżko w stylu skandynawskim. Takie meble młodzieżowe dla chłopca i dziewczynki to dobra inwestycja. Dziecko może bowiem rzeczywiście spać w takim łóżku jeszcze w wieku nastoletnim albo nawet późniejszym. Łóżko z dodatkowymi szufladami na pościel czy drobiazgi bądź buty, które nie zmieściły się do szafy to świetny wybór. Dodatkowego miejsca do przechowywania w przypadku nastolatków nigdy za wiele.

Rada nr 4: stwórz strefę nauki blisko okna, tak by w ciągu dnia było tam sporo światła

Na pewno nie może zabraknąć strefy nauki z biurkiem i wygodnym fotelem – to absolutne must have. Własny kąt do nauki jest niezbędny, by dziecko mogło osiągać dobre wyniki, a także miało, gdzie odrabiać lekcje. Zwykłe krzesło w stylu skandynawskim w tym przypadku się nie sprawdzi. Model z tworzywa sztucznego po kilku godzinach staje się nieznośnie twardy. Dlatego warto nie ociągać się i wybrać klasyczny fotel biurowy, do prostego biurka z blatem, pasującego stylistycznie do pozostałego wyposażenia. Warto podkreślić, że te meble powinny być postawione blisko okna. Dzięki temu nie będzie potrzeby doświetlania tej strefy w ciągu dnia sztucznym światłem. Jednocześnie zapewni się dziecku odrobinę oddechu i możliwość oderwania się od obowiązków, by na chwilę popatrzeć w dal i zregenerować zmęczone oczy.

Rada nr 5: postaw na stylowe i funkcjonalne dodatki takie jak dywan do pokoju dziecka

Nasza kolejna rada także jest prosta i dotyczy dodatków. Otóż jednym ze stylowych i funkcjonalnych jest dywan. Oczywiście powinien być zabezpieczony na brzegach przed zrolowaniem specjalną taśmą albo w inny sposób. Jeśli chodzi o design to jest mnóstwo wzorów do wyboru, bo mogą być naniesione techniką cyfrową.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *