Czy warto budować dom z antresolą – praktyczne wskazówki

Antresola to dodatkowe pomieszczenie w domu znajdujące się na podwyższeniu, pozwalające uzyskać ciekawe efekty przestrzenne. Nie pełni ono funkcji piętra, lecz umożliwia stworzenie dodatkowego atrakcyjnego pomieszczenia wewnątrz domu na podwyższeniu. Może znajdować się w salonie, w pokoju dziennym lub dziecięcym. Jego wykonanie uwzględnia się na etapie tworzenia projektu lub w trakcie budowy domu. Wiele osób zastanawia się, czy warto budować dom z antresolą, my przedstawiamy argumenty za i przeciw. Ostateczny wybór należy do przyszłych właścicieli domu.

Na co zwrócić uwagę decydując się na projekt domu z antresolą

Decydując się na dom z antresolą w salonie lub w innym pomieszczeniu wcale nie oznacza, że należy ograniczać się wyłącznie do gotowych projektów stworzonych przez biuro projektowe, lecz również można samodzielnie wykonać autorski projekt, w którym zostanie przeznaczone miejsce na antresolę.

Wybierając dom z antresolą, należy sprecyzować dokładną jej lokalizację i uwzględnić wysokość kondygnacji. Nie powinna ona znajdować się zbyt nisko ani zbyt wysoko. Nie sprawdzi się ona w bardzo niskich domach, dlatego wykonując samodzielnie plan domu, warto skonsultować swój pomysł z pracownikiem biura projektowego.

Nasza firma świadczy usługi w zakresie wykonywania gotowych projektów domów i mieszkań, a także doradztwa w trakcie tworzenia autorskich pomysłów klientów. Wykonując samodzielnie projekt domu z antresolą, należy uwzględnić wysokość całej kondygnacji oraz wielkość pomieszczenia, w którym ona się będzie znajdowała.

Planując antresolę w domu, trzeba zwrócić uwagę na obciążenie stropu i całej kondygnacji. Dlatego wiele osób zaleca zaplanowanie antresoli wcześniej już na etapie tworzenia projektu, a nie w trakcie budowy. Należy dokładnie zmierzyć jej rozmiary i wyliczyć jej ciężar. Ponadto tworząc antresolę, trzeba zadbać o odpowiednie zbudowanie schodów, poręczy oraz balustrad. Chodzi o to, aby zapewnić bezpieczne przemieszczenie się domowników z dołu do góry i z powrotem.

 Zalety i wady antresoli w domu mieszkalnym

Osoby zastanawiające się, czy warto budować dom z antresolą, powinny wziąć pod uwagę kilka kwestii. Antresola ma jedną wadę – nie sprawdzi się w domach, w których mieszkają osoby mające problemy z poruszaniem się po schodach. Jednak jeśli zostanie zamontowana winda, wówczas problem ten zniknie. Ponadto należy zadbać o właściwe ogrzewanie na antresoli, co może wiązać się z większymi kosztami przeznaczonymi na montaż dodatkowego grzejnika.

Zastosowanie antresoli ma wiele zalet. Pozwala na stworzenie wyjątkowego miejsca w salonie, między innymi kącika czytelniczego i biblioteki, a także strefy relaksu z wygodnymi kanapami. Antresola nad kuchnią to idealne rozwiązanie na stworzenie jadalni. Natomiast w pokoju dziecięcym to świetna przestrzeń do zabawy, której najmłodsi nie muszą sprzątać każdego dnia. Antresola pozwala zaoszczędzić sporo cennego miejsca w niewielkich domach, budując jednocześnie niesamowity klimat i zapewniając niezwykłe wrażenia wizualne.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *