Malowanie ścian to podstawowy, a przy okazji także niezwykle istotny etap remontu domu lub mieszkania. Farby do wnętrz oferowane są w wielu wariantach, a każdy z nich wykazuje nieco odmienne właściwości. Zanim zabierzesz się do malowania, koniecznie zapoznaj się ze specyfiką poszczególnych rodzajów tego typu środków.
Farby do wnętrz, czyli służące do malowania pomieszczeń, najczęściej mają charakter wodnorozcieńczalny. Takie rozwiązanie sprawia, że naniesiona na ścianę powłoka wysycha dość szybko i nie wydziela inwazyjnego zapachu. Farby przeznaczone do malowania pomieszczeń należy kategoryzować przede wszystkim pod względem zastosowanego spoiwa, czyli substancji wiążącej pozostałe składniki preparatu: pigment, rozpuszczalnik, rozcieńczalnik i wypełniacz. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje farb – organiczne i mineralne.
Farby organiczne
Farby ze spoiwem organicznym to przede wszystkim farby emulsyjne (dyspersyjne), w których zawarta jest żywica. Tę kategorię należy podzielić na:
farby akrylowe – czyli z żywicą akrylową. Są wyjątkowo uniwersalne i charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża,
farby polioctanowe – stosowane coraz rzadziej, nadają się do nakładania na warstwę farby klejowej,
farby lateksowe – to odmiana farb akrylowych, w których składzie znajdziemy większą zawartość żywicy. Powłoka uzyskana z pomocą farby lateksowej jest wyjątkowo elastyczna i wytrzymała, wykazuje dużą odporność na wilgoć i jest łatwa w aplikacji,
farby winylowe – zawierają polioctan albo polichlorek winylu. Są niezwykle odporne, toteż można je łatwo zmywać,
farby ceramiczne – w ich składzie można znaleźć cząsteczki ceramiczne, które po wyschnięciu tworzą powłokę wybitnie odporną na zabrudzenia i łatwą w czyszczeniu. Należy też wspomnieć, że właściwości takiej farby uniemożliwiają wchłanianie drobinek kurzu przez ściany, ale jednocześnie zapewniają wysoką oddychalność,
farby mieszane (akrylowo-lateksowe) – ten rodzaj farb łączy w sobie największe zalety obu substancji bazowych.
Do farb organicznych należy też zaliczyć farby klejowe. W tym przypadku rolę środka wiążącego najczęściej spełnia polimer wyprodukowany na bazie celulozy. Tego rodzaju farba bardzo dobrze kryje ściany i można ją łatwo usunąć, ale powoli znika już z rynku.
Farby mineralne
Pod tym pojęciem należy rozumieć wszelkiego rodzaju farby cementowe i wapienne. Tego rodzaju środki nie zawierają potencjalnie szkodliwych lotnych i półlotnych związków organicznych, więc są całkowicie bezpieczne, zarówno dla malarza, jak i dla mieszkańców. To sprawia, że idealnie wpisują się w trend budownictwa ekologicznego.