Gdzie dostanę pożyczkę jeśli mam komornika?

Kiedy mamy długi, a sprawy zaszły już tak dalece, że ciąży nad nami komornik, często jesteśmy przeświadczeni, że nie mamy żadnych szans na kredyt lub pożyczkę. Gdzie dostanę pożyczkę, jeśli mam komornika? – zadajemy sobie to pytanie, nie wierząc w powodzenie poszukiwań. Częściowo jest to prawdą, ponieważ żaden bank nie udzieli kredytu osobie, której część dochodu przejmuje komornik. Ponadto, nasza wiarygodność kredytowa osiąga wówczas poziom zerowy w oczach pracowników banku, gdyż egzekucja komornicza „czarno na białym” pokazuje, że mieliśmy poważne problemy z rzetelną spłatą poprzednich zobowiązań. Dla instytucji bankowych jesteśmy więc skreśleni jako potencjalni kredytobiorcy. Na szczęście na bankach, rynek finansowy się nie kończy. Istnieją bowiem firmy pożyczkowe, które udzielają pożyczek, popularnie zwanych chwilówkami.

Wysoki poziom ryzyka

Kiedy komornik16.pl przeprowadza egzekucję zaległości, możemy zwrócić się z wnioskiem o pożyczkę do firmy pożyczkowej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że ofert pożyczkowych dla klientów z komornikiem nie jest zbyt wiele. Ryzyko niewypłacalności takiego klienta osiąga w tym przypadku naprawdę wysoki poziom. Znajdziemy jednak przynajmniej kilka firm świadczących takie usługi. Warunki takiej pożyczki zasadniczo nie różnią się od tych udzielanych osobom z „czystym kontem”. Oznacza to, że wysokość oprocentowania pożyczki, wysokość prowizji za jej udzielenie czy też długość okresu spłaty nie będą obwarowane specjalnymi wymogami lub będą bardziej rygorystyczne. Niemniej jednak w ogólnej ofercie pożyczkodawcy musi jasno zostać wyszczególnione, że przewiduje ona pożyczki dla osób z egzekucją komorniczą. Różnicę stanowić może forma zabezpieczenia pożyczki, która okaże się bardziej wymagająca niż w sytuacji, gdy nie posiadamy żadnego zadłużenia. Może się zdarzyć, że pożyczkodawca będzie oczekiwał dodatkowego zabezpieczenia spłaty, w postaci zastawu nieruchomości lub poręczenia pożyczki przez inną osobę.

Faktyczna kondycja finansowa

Większość pożyczkodawców jednak wymaga tylko oświadczenia o stałym źródle dochodów. Będzie wówczas brana pod uwagę wysokość naszego miesięcznego dochodu po odliczeniu kwoty, którą zajmuje komornik, gdyż to będzie rzeczywiście określało naszą kondycję finansową, a co za tym idzie szanse spłaty. Musimy też być przygotowani na sytuację, gdy ta pozostała w naszym portfelu kwota według pożyczkodawcy nie będzie na tyle wystarczająca, by udzielić nam pożyczki, gdyż ryzyko okaże się zbyt duże. Wiele także zależy od rozmiaru zadłużenia i faktu, czy są to nasze pierwsze „problemy” z komornikiem, czy może sytuacja powtarza się już któryś raz. Pamiętajmy, że chociaż firmy pożyczkowe stosują mniej rygorystyczne wymogi niż banki, nie są instytucją charytatywną, a ułatwienia w otrzymaniu pożyczki posiadają pewne granice.

Kwota pożyczki – na ile mogę liczyć?

Kiedy zadajemy sobie pytanie: gdzie dostanę pożyczkę, jeśli mam komornika, warto także wziąć pod uwagę, jakiej kwoty potrzebujemy. Zgodnie z ofertami firm pożyczkowych możemy liczyć na pożyczkę w wysokości od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych. Od tego ile pieniędzy potrzebujemy będą zależały nie tylko nasze szanse otrzymania pożyczki, ale także warunki i forma zabezpieczenia spłaty. Nie trudno się domyślić, że im większa kwota, o którą chcemy wnioskować, tym mniejsze szanse ale także bardziej wymagające warunki i wnikliwsza analiza naszej kondycji finansowej. Innymi słowy, im więcej nam zostaje po odliczeniu tego, co przejmuje z dochodu komornik lub im wyższa wartość nieruchomości lub ruchomości stanowiącej zastaw, tym bardziej rosną nasze szanse na większą kwotę pożyczki.

Nie pogrążaj się

Rozsądnego pożyczkobiorcę powinno cechować zawsze ograniczone zaufanie oraz ostrożność w pożyczaniu. Tym bardziej ta zasada powinna obowiązywać w przypadku, gdy posiadamy już zaległości w spłacie i egzekucję komorniczą. Niefrasobliwość może nas bowiem kosztować bardzo wiele. Osoby „przyparte do muru” często tracą zdolność trzeźwego myślenia i podejmują pochopne decyzję. Na takich „klientów” czyhają nieuczciwe firmy pożyczkowe, które jak wiemy niestety istnieją. Przede wszystkim, zanim złożymy wniosek o jakąkolwiek pożyczkę, sprawdźmy wiarygodność potencjalnej firmy. Jedyną wiarygodną metodą w tym względzie jest sprawdzenie go w bazie danych, zwanej Krajowym Rejestrem Firm Pożyczkowych. Jest on prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli interesująca nas firma nie figuruje w tej bazie, mamy do czynienia z tzw. parabankiem, czyli podmiotem wysokiego ryzyka lub co gorsza z oszustem. Oprócz zweryfikowania wiarygodności firmy pożyczkowej, warto także zmierzyć siły na zamiary, czyli uświadomić sobie, że pożyczka to kolejny dług, jaki zaciągamy, a który trzeba będzie bezwzględnie spłacić. Zanim podmiot finansowy, do którego się zwrócimy, dokona mniej lub bardziej wnikliwie, oceny naszej kondycji finansowej, sami ją rozważmy, aby nie popaść w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *