Jeśli szukasz sposobu na stylową i oryginalną dekorację ścian, to doskonałym pomysłem są grafiki na ścianę, dostępne w niezwykle zróżnicowanej gamie rodzajów, wielkości, a także formatów np. dyptyków czy tryptyków, czyli grafik dwu lub trzyczęściowych. Warto zainteresować się tą formą sztuki, ponieważ istnieją prawdziwe graficzne perełki, które mogą nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Grafika a styl wnętrza
Kiedyś wnętrza zdobiły obrazy i gobeliny, wraz z rozwojem rodzajów i form sztuki, ich miejsce zaczęła zastępować fotografika i grafika artystyczna. Dzisiaj mamy wprost olbrzymi wybór świetnych prac zarówno młodych artystów grafików, jak i już tych uznanych, których dzieła cieszą się olbrzymim zainteresowaniem i rosnącą wartością.
Oczywiście można także poszukać grafiki wśród ogólnodostępnych obrazków z przeróżnymi motywami. Warto jednak zostawić miejsce w swojej przestrzeni na coś wyjątkowego, czym jest grafika na ścianę od prawdziwego artysty. Mamy wtedy świadomość, że jest to coś prawdziwego i wyjątkowego w swojej formie, stanowiącego ilustrację czy innego typu dzieło danego autora, które niesie jakąś treść i ładunek emocjonalny. Tym samym nie jest to przypadkowa fotografia z banku zdjęć wydrukowana i po prostu włożona w ramkę.
Nowoczesna grafika na ścianę
Jak wyglądają nowoczesne grafiki na ścianę? Mogą być one wykonane w różnych technikach. Są to zazwyczaj ilustracje, zdjęcia czy grafiki komputerowe oferowane w formie papierowej np. plakatu, które otrzymujemy w gotowej ramce lub tubie. Grafika na ścianę może mieć formę cyfrowego wydruku lub bardziej zaawansowanego dzieła artystycznego wykonanego konkretną techniką, są to np. kolaże, akwaforty, linoryty czy akwatinty. Grafiki na ścianę dostępne są w wielu stylach i motywach, przedstawiając szeroki zakres tematyczny i czerpiące garściami z dostępnych możliwości przekazu artystycznego.
Oprawa grafiki na ścianę
Zazwyczaj grafiki na ścianę kupuje się w formie gotowych wydruków. Przy czym warto zaznaczyć i zwrócić na to uwagę, że różne grafiki są drukowane na różnym rodzaju papieru, co wpływa także na ich ostateczny wygląd. Najczęściej grafiki kupuje się w specjalnych tubach, które chronią je przed uszkodzeniem i dopiero na miejscu musimy je odpowiednio oprawić. Do wyboru mamy szeroki zakres ram o różnych kolorach i grubości. Powierzchnię ochronną grafiki stanowi z reguły tworzywo pleksi – w tym może być to pleksi standardowe lub antyrefleksyjne. Przy czym w przypadku niestandardowych grafik np. różnoformatowych dyptyków, są one często oferowane już wraz z obramowaniem.