Ile lumenów do łazienki

Każdy kto buduje bądź też remontuje dom szczególną uwagę przywiązuje do łazienki, ponieważ jest to praktycznie tak samo ważne miejsce jak kuchnia. Chociaż nie spędzamy w niej aż tak dużo czasu jak w kuchni, to i tak potrzeby, z którymi się do niej udajemy są przeważane bardziej priorytetowe. Istotne jest więc, żeby łazienka była urządzona w taki sposób, aby korzystanie z niej sprawiało nam przyjemność oraz ułatwiało życie, a przede wszystkim zaoszczędzało szczególnie rano nas czas. Dlatego też priorytetową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy projektowaniu tego pomieszczenia jest właśnie właściwe jego oświetlenie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki?

Przede wszystkim przy wyborze oświetlenia do łazienki trzeba zwrócić uwagę na ilość lumenów. Wielu z nas w tym momencie zaczyna się pewnie zastanawiać co to takiego w ogóle jest. Otóż już wyjaśniam. Lumen to jednostka strumienia świetlnego, która określa ilość emitowanego światła przez dane źródło światła. O lumenie zrobiło się głośno w momencie, gdy powstała nowa technologia lamp LED. Zatem im jest więcej lumenów, tym mamy do czynienia z większą ilością światła oraz  jest jaśniej w pomieszczeniu.

Skąd jednak wiedzieć ile lumenów powinno świecić się w łazience?

Tradycyjnie przyjęło się, że na 1 metr kwadratowy powinno być rozmieszczonych 200 lumenów. To też nie da się bez zastosowania odpowiednich obliczeń powiedzieć ile lumenów musi się świecić w łazience. Musimy bowiem wiedzieć dokładnie ile metrów kwadratowych ma łazienka i na tej podstawie wyliczyć ile potrzebnych będzie lumenów. Dla przykładu jeśli łazienka ma 4 metry kwadratowe, to do tej łazienki będzie potrzebnych 800 lumenów, gdyż 4m2 x 200lm = 800lm.

Jest to bardzo istotne, aby wiedzieć ile właściwie powinno być dokładnie w łazience lumenów, ponieważ w tym pomieszczeniu przeważnie jest mało światła dziennego, gdyż albo jest w nim jakieś małe okienko, które przeważnie ma matową szybę, albo z reguły, żeby nic nie było widać jest założona roleta przez, którą nie docierają zbytnio promienie świetlne. Czasami nawet zdarzają się takie łazienki, że w ogóle nie ma w nich okna, z tymi przeważnie mamy do czynienia w mieszkaniach w bloku. Natomiast przez to, że w łazience są wykonywane czynności, jakie wymagają jednak dużo światła, to o wiele prościej jest się z nimi uporać jeśli mamy właściwe oświetlenie. Bo przecież to właśnie w łazience mężczyźni się golą, a ta czynność, żeby była wykonana dokładnie to musi być zrobiona przy odpowiednim oświetleniu, gdyż jeśli byłoby za ciemno to wtedy Panowie mogliby pozostawiać w niektórych miejscach zarost. Ten sam problem, a może nawet jeszcze większy mają kobiety, ponieważ nie każda z Pań ma w swojej sypiali toaletkę, przy której może zrobić sobie makijaż. Niektóre kobiety bowiem są skazane na malowanie się przy lustrze w łazience, a to wymaga niemalże idealnego oświetlenie, gdyż jakże by wyglądała Pani, która byłaby nierówno pomalowana. To też dlatego aż tak dużą uwagę przywiązuje się do wyboru odpowiedniej ilości lumenów do łazienki.

Pamiętać należy jednak również o tym, że łazienka nie jest tylko miejscem do golenia się, czy też robienia makijażu, ponieważ po ciężkim dniu praktycznie każdy marzy o odprężeniu oraz zrelaksowaniu się chociażby z lampką wina. Jednakże wtedy każdy woli mieć do czynienia z mniej rzucającym się światłem w oczy. Rzecz można, iż w tym przypadku większości osobom marzy się półmrok i relaksująca muzyka. To też istotne jest, aby w taki sposób rozmieścić oświetlenie w łazience, aby w zależności od naszych potrzeb można było albo zwiększać, albo też zmniejszać ilość światła. W tym celu warto jest tak podłączyć żarówki, aby można je było załączać naprzemiennie, w zależności od potrzeb. Przede wszystkim w łazience trzeba zrobić dodatkowe oświetlenie nad lustrem, ponieważ jest ono bardzo przydatne do robienia makijażu, a także golenia się. Jeśli natomiast lubi nas ponieść fantazja, to można się zastanowić także nad poprowadzeniem taśm ledowych chociażby w koło sufitu. Osoby, którym marzy się jednak zrobienie czegoś takiego łał, mogą z kolei skusić się na zamontowanie takiej taśmy ledowej na przykład przy wannie, albo dodatkowo jeszcze przy lustrze. To gdzie taka taśma zostanie zamontowana tak na prawdę zależy tylko i wyłącznie od upodobań właścicieli domu oraz tego, aby to on czuł się w tej łazience dobrze.

Warto jednak wsiąść pod uwagę to, że oświetlenie ledowe, a przede wszystkim taśma z ledami pasuje przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bardziej klasycznym wnętrzem, to lepiej pozostać czy jakimś bardziej klasycznym żyrandolu, ponieważ czasami możemy przedobrzyć sprawę i w ostateczności końcowy efekt może nie być zbyt fajny. Także istotna do rodzaju oświetlenia jest barwa światła, ponieważ światło białe zimne zdecydowanie lepiej pasuje i sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Z kolei światło białe ciepłe dużo lepiej pasuje do klasycznych wnętrz, ponieważ dodaje ono dodatkowo jeszcze ciepła i dzięki temu mamy wrażenie, że pomieszczenie jest jeszcze bardziej ciepłe i przytulniejsze. Jeśli więc spełnimy te wszystkie wymagania, którymi  powinniśmy się kierować przy wyborze oświetlenia do łazienki to na pewno później korzystanie z niej będzie nam sprawiało przyjemność. Także może okazać się, że będzie to nasza oaza spokoju i relaksy, gdy tylko odpowiednio powłączamy nastrojowo oświetlenie. To też właśnie dlatego tak ważne jest właściwe oświetlenie i rozmieszczenie lumenów w łazience.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *