Jak funkcjonalnie urządzić poddasze?

Przestrzeń pozostała pod dachem jest dość trudna do aranżowania, jednak warta funkcjonalnego urządzenia. Dzięki temu zyskuje się dodatkowe pomieszczenie do użytku. Warto pamiętać o kluczowych zasadach wykańczania poddasza, tak, by jego efekt finalny był komfortowy dla mieszkańców. O czym zatem pamiętać w trakcie remontowania miejsca pod dachem?

Poddasze – pomieszczenie użytkowe

Kluczową zasadą jest to, by poddasze było przestronne, dlatego nie warto stawiać na nim zbyt wielu ścianek działowych, drzwi przesuwnych czy też przepierzeń. Zwykle w domach jednorodzinnych na poddaszach umieszcza się sypialnie czy łazienki to w mieszkaniach występuje konieczność umieszczenia tam wszystkich pomieszczeń, służących do użytku. Jeśli poddasze ma zamienić się w funkcjonalne mieszkanie dla całej rodziny trzeba dokładnie zaplanować i wykorzystać daną powierzchnię powstałą pod dachem. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż trzeba uwzględnić nie tylko przestrzeń pod połaciami, ale także skosy dachu, wysokość ścianek kolankowych, kominy, schody oraz piony kanalizacyjne.

Poddasze – w formie salonu

Poddasze stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego pokoju dziennego, ponieważ jego przestrzeń jest do tego odpowiednio dostosowana. To jak będzie ten salon wyglądał zależy wyłącznie od wysokości ścianki kolankowej. Jeśli ta ścianka jest dość niska wówczas można swobodnie organizować meble, gdyż daje to możliwość na położenie większej przestrzeni podłogowej. Salon umiejscowiony na poddaszu najlepiej, gdy jest otwarty, dzięki czemu może harmonijnie się łączyć z holem i kuchnią.

Poddasze – kuchnia

Poddasze pełni również funkcję kuchni często połączonej z pokojem dziennym. Z powodu występowania licznych skosów i elementów konstrukcji dachowej cała przestrzeń jest dość pomniejszona, dlatego, jeśli nie ma takiej potrzeby warto zrezygnować ze stawiania ścianek działowych. Gdy jest to niezbędne należy do oddzielania pomieszczeń wykorzystać występujące kominy, słupy czy też ściany nośne.

Poddasze – salą zabaw dla dzieci

Poddasza coraz częściej przyjmują formę miejsca do zabawy. Dzieci powinny się otaczać przestrzenią dostosowaną do wieku, potrzeb oraz zainteresowań. Powstałe skosy na poddaszu stanowią dobrą bazę do aranżowania kryjówki, kącika do zabaw czy relaksu. Jest to dobre rozwiązanie dla dorosłych, którzy pracują w domu bądź chcą odpocząć na parterze, wówczas dzieci mogą na osobnym piętrze swobodnie się bawić, nie zakłócając czasu wolnego rodziców.

Poddasze – sypialnią rodziców

Niektórzy wybierają sobie poddasze do urządzenia własnej sypialni. Wynika to z tego, że łóżko w nim można w zasadzie postawić wszędzie. Zwykle znajduje się ono pod połaciami prostopadle bądź równolegle do ścianki kolankowej. Najbardziej komfortowe sypialnie powstają pod dachem dwuspadowym. W sypialni pod dachem należy pamiętać o roletach zaciemniających, które przydadzą się w porze letniej bądź w czasie pełni księżyca, by móc spokojnie wypoczywać.

Partnerem artykułu jest pracownia projektowania wnętrz BeautifulMinds – projektanci wnętrz Warszawa.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *