Jak oświetlić przedpokój, aby poprawić jego proporcje?

Przedpokój pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Jest przestrzenią, która staje się wizytówką domu. Ma za zadanie zapraszać gości, zachęcać ich do przekroczenia progu i spotkania z bliskimi czy znajomymi. Tę przestrzeń nierzadko jednak traktujemy po macoszemu, zapominając, że jest tak ważna. Równie często przedpokoje są niewymiarowe, nieproporcjonalne i słabo oświetlone. Jakie zatem lampy dobrać, aby komfortowo korzystać z tej części mieszkania czy domu, a także sprawić, aby przedpokój odzyskał odpowiednie proporcje?

Oświetlenie sufitowe – podstawa w przedpokoju

Najważniejsze jest zastosowanie przemyślanej konstrukcji oświetlenia sufitowego. Powinno ono równomiernie rozświetlać całą przestrzeń. Przedpokój ma być funkcjonalny, dlatego musimy mieć możliwość przeglądania się w lustrze tuż przed wyjściem z domu, ale i dostrzegania detali. Dobrze dobrane światło sprawi, że będziemy dokładnie widzieć całą sylwetkę i nic nie umknie naszej uwadze.

Oświetlenie instalowane na suficie będzie miało również wpływ na to, jak prezentuje się przedpokój. Jakie lampy warto zatem wybrać? Postawmy na uniwersalne i praktyczne plafony, np. z oferty https://lightplus.pl/. Rozprowadzą światło po całym przedpokoju, a przy tym nie będą przytłaczały tej przestrzeni, bo są to przeważnie minimalistyczne pod względem rozmiarów konstrukcje.

Na lampy wiszące, nawet rozłożyste żyrandole możemy sobie pozwolić, ale tylko w dość przestronnym i nietypowo wysokim przedpokoju. W takim przypadku nisko zawieszone źródło światła nie tylko zapewni wyraziste oświetlenie, ale i optycznie nada proporcji korytarzowi.

Lampy instalowane wokół lustra

W przedpokoju znajdujemy miejsce dla lustra, w którym możemy oglądać całą sylwetkę. Wokół lustra należy zatem zainstalować oświetlenie. Mogą to być kinkiety, z kloszami otwartymi ku dołowi, jeśli przedpokój jest bardzo wysoki i wymaga optycznego obniżenia. Klosze otwarte ku górze sprawią za to, że korytarz będzie się wydawał wyższy i przestronniejszy, co znów oznacza poprawę proporcji.

Dodatkowe oświetlenie w najbardziej newralgicznych punktach

Niezależnie od wybieranych lamp, pamiętajmy o tym, aby zainstalowane oświetlenie wpływało na poprawę proporcji przedpokoju. W najbardziej newralgicznych punktach, np. w kącie korytarza, możemy ustawić lampę podłogową. Jej zadaniem będzie doświetlenie tych miejsc, do których nie dociera światło pochodzące z lampy sufitowej. Znajdźmy najbardziej newralgiczne miejsca w przedpokoju i rozświetlmy je, a cała przestrzeń stanie się zdecydowanie bardziej przyjazna w odbiorze.

Oświetlenie o walorach dekoracyjnych

Nie pomijajmy kwestii dekoracyjnych. Niech wybierane lampy będą ozdobne i stanowią wskazówkę, jakich aranżacji możemy się spodziewać w mieszkaniu czy domu. Dzięki temu przedpokój stanie się prawdziwą i przede wszystkim ciekawą wizytówką domostwa, a przy tym zyska na tak ważnych proporcjach, które wpłyną na możliwość wygodnego korzystania z tego miejsca.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *