Zanim zaczniemy układać płytki ceramiczne, trzeba najpierw właściwie przygotować podłoże. Zarówno ściana, jak i podłoga musi być sucha, równa, oczyszczona, odtłuszczona i zagruntowana, jak również całkowicie stabilna. Dowiedz się więcej o tym, jak przygotować podłoże pod płytki ceramiczne poniżej!
Glazura, gres i terakota – jakie dobrać podłoże
Do najlepszych powierzchni, do układania płytek zaliczamy podłoża betonowe (tynki cementowe, cementowo-wapienne, mur z betonu komórkowego, wylewka) oraz gipsowe (tynk gipsowy, płyta gipsowo-kartonowa). Glazurę i terakotę można także montować na starszych okładzinach ceramicznych, ale tylko jeśli dobrze trzymają się podłoża. Kładzenie płytek na sklejce jest niewskazane ze względu na substancje chemiczne, które mogą później osłabiać przyczepność. Nie mówiąc o tym, że tego typu materiał łatwo się kurczy i rozszerza, co się może skończyć pękaniem płytek i wytwarzania spoin.
Jak ocenić podłoże pod płytki
Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych należy dokładnie sprawdzić, czy powierzchnia, na której chcemy kłaść płytki nadaje się do ich układania. Można to zrobić za pomocą łatwych metod i dostępnych narzędzi. Jeżeli nie chcemy, aby po kilku miesiącach nasze płytki zaczęły pękać i opadać ze ściany, nie możemy tego lekceważyć.
Przede wszystkim trzeba zadbać, aby podłoże było nieskazitelnie równe. Można go zweryfikować przy użyciu długiej łaty, którą przykłada się na ścianę. Jeżeli widzimy szpary większe niż 4mm, należy zaznaczyć owe miejsca i potem je wyrównać. Następnie należy ocenić nośność powierzchni. Podłoża mineralne, powstałe na bazie cementu sprawdza się przez ich zarysowanie ostrym narzędziem – gdy tynk zacznie pękać i opadać, możemy zapomnieć o układaniu gresu czy terakoty. Można również opukać grunt młotkiem – charakterystyczne, głuche odgłosy daje do zrozumienia, że tynk odstaje od ściany i trzeba go poprawić.
Płyty OSB i kartonowo-gipsowe muszą mieć właściwość sztywność. Ocenia się go naciskając ręką podłoże – jeśli płyty się wyginają, nie będą się nadawały do układania płytek.
Artykuł napisany we współpracy z firmą Ulman – usługi glazurnicze Wrocław.