shallow focus photography of green leafed plants

Jak uratować dracenę? Poradnik.

Dracena to popularna roślina doniczkowa, która zdobi wiele wnętrz. Jej piękne, długie liście sprawiają, że jest chętnie wybierana przez miłośników zieleni. Niestety, jak każda roślina, dracena może chorować. W tym artykule przedstawimy poradnik, który pomoże Ci uratować Twoją dracenę.

Jak rozpoznać choroby draceny?

Najczęstszą chorobą draceny jest zgnilizna korzeni. Objawia się ona żółknięciem liści oraz brakiem wzrostu rośliny. W takiej sytuacji należy od razu przesadzić roślinę do nowej ziemi i usunąć chore korzenie. Inną chorobą jest rdza liści, która powoduje pojawienie się brązowych plam na liściach. W takim przypadku należy usunąć chore liście oraz zapewnić roślinie lepszą wentylację.

Jak zapewnić dracenie odpowiednie warunki?

Dracena potrzebuje jasnego, ale nie bezpośredniego światła. Nie powinna być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować oparzenia liści. W temperaturze pomiędzy 18 a 24 stopni Celsjusza roślina będzie czuła się najlepiej. Ważne jest także zapewnienie dracenie odpowiedniego poziomu wilgoci powietrza, który można zwiększyć poprzez regularne spryskiwanie liści.

Jak odpowiednio podlewać dracenę?

Dracena nie lubi zbyt wilgotnej ziemi, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie. W okresie letnim powinno się podlewać ją raz w tygodniu, a zimą wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie. Należy pamiętać, żeby nie zostawiać wody w podstawce, ponieważ może to spowodować zgnicie korzeni.

Jak nawozić dracenę?

Dracena powinna być nawożona raz na miesiąc w okresie od marca do września. Do nawożenia najlepiej użyć nawozu mineralnego, który zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Jak przesadzać dracenę?

Dracena powinna być przesadzana co dwa lata, ponieważ wtedy ziemia traci swoje właściwości. Przesadzanie powinno odbywać się wiosną lub latem. Należy pamiętać, aby nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania.

Jak radzić sobie z szkodnikami draceny?

Do szkodników draceny należą przede wszystkim przędziorki oraz mszyce. Można się ich pozbyć poprzez regularne spryskiwanie rośliny wodą z mydłem lub stosowanie specjalnych środków owadobójczych.

Utrzymanie draceny w dobrej kondycji nie jest trudne, wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu Twoja roślina będzie zdrowa i piękna przez długi czas.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *