Jak urządzić balkon?

Kiedy mówi się o aranżacji wnętrz, najczęściej ma się na myśli urządzenie konkretnych pomieszczeń w mieszkaniu. Zapomina się przy tym często o balkonie. Tymczasem jest to miejsce, które naprawdę warto zaaranżować w wyjątkowy sposób. Według nas najlepiej jest wykorzystać do tego celu rośliny! Innymi słowy, urządzić miejską dżunglę. Jak to zrobić?

Od czego zacząć urządzanie balkonu?

Tworzenie wyjątkowego ogrodu na balkonie rozpoczynamy od jego opróżnienia. Niestety bardzo często pełni rolę komórki lokatorskiej. Kolejnym krokiem jest jego zmierzenie, chyba że dysponujecie projektem architektonicznym. By maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, warto zainwestować w donice na wymiar. Musimy zdecydować czy chcemy się zielenią osłonić np. od sąsiadów czy zachować widok. Od tego zależy, gdzie donice staną i jak wysokie rośliny w nich posadzimy. Ostatni etap to wybór materiału, z którego donice zostaną wykonane. My oferujemy drewniane lub z mieszanki imitującej beton architektoniczny. Oba rodzaje są ocieplane i mrozoodporne.

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Upewnijcie się co do położenia balkonu, czy jest od strony północnej, południowej, wschodniej, a może zachodniej. Od tego bowiem będzie zależeć jakie rośliny się na nim znajdą. Paprocie są zdecydowanie cieniolubne, bambusy piją bardzo dużo wody, ale poradzą sobie w każdych warunkach, a nasze ukochane rostraty i palmy są wyjątkowo odporne na promienie słoneczne. Jak kwiaty to kamelie.
To tylko kilka przykładów. Najważniejsze w wyborze roślin balkonowych jest to, aby były zimozielone, czyli nie zrzucały liści na jesień, dzięki czemu balkon będzie zielony cały rok, oraz mrozoodporne. My sadzimy rośliny, które poradzą sobie w temperaturze do -10 C, a niektóre do nawet -20 C. Miejska dżungla w Polsce jest możliwa, a nasze projekty to udowadniają przez kolejne sezony. Zielony balkon może być pełen egzotycznych roślin, a nie tuji, bukszpanu czy pelargonii.

Więcej fachowych porad na ten temat znajdziesz na stronie firmy zajmującej się profesjonalnym projektowaniem i aranżacją balkonów – zaroslo.pl.

Jak ustawić rośliny na balkonie?

Po wyborze donic, pozostaje ich umiejscowienie na balkonie, a po zdecydowaniu się na konkretne gatunki roślin – zestawienie ich ze sobą. Zieleń też ma swoje odcienie, pokrój liścia może się bardzo różnić, bawimy się wysokością, pamiętamy też o wypełnieniu przestrzeni pod roślinami. Mimo że przyświeca nam pojęcie miejskiej dżungli, musimy pamiętać, by zostawić trochę oddechu. Przez pierwsze miesiące może wydawać się pusto, ale naprawdę za chwilę wszystko zarośnie!

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *