Jak urządzić stylową oranżerię?

Oranżeria to wyjątkowe pomieszczenie, połączone z tarasem, werandą lub z balkonem, często w formie dobudówki do domu mieszkalnego, służące do hodowli roślin oraz spędzania wolnego czasu. Współcześnie oranżerie stają się coraz popularniejsze ze względu na możliwość kontaktu z zielenią przez cały rok oraz stworzenie niesamowitych wystrojów wnętrz. Starannie zaaranżowane mogą pełnić funkcję przytulnego salonu lub stylowej jadalni, a także zimowego ogrodu. Poniżej przedstawiamy garść cennych wskazówek, jak urządzić stylową oranżerię, aby zachwycała domowników i zapraszanych gości swoim niesamowitym wyglądem.

Jak stworzyć niepowtarzalny styl w oranżerii za pomocą dodatków

Tym, co charakteryzuje oranżerię, są przeszklone ściany lub duże okna, a także niezliczona ilość roślin. W XVIII i XIX wieku oranżerie – zwane pomarańczarniami – służyły do hodowli roślin cytrusowych, głównie pomarańczy – stąd taka nazwa. Rodziny arystokratyczne umieszczały w nich najbardziej wyszukane i rzadko spotykane rośliny, będące podstawowym elementem wystroju, co kojarzyło się z ogromnym prestiżem. W pomarańczarniach organizowano bale, bankiety i przyjęcia, a także zapraszano przyjaciół na popołudniową herbatę. Podobnie jest współcześnie.

Obecnie wiele oranżerii służy jako salon lub miejsce relaksu i wypoczynku, dlatego ich wystrój powinien być przemyślany. To niezwykła przestrzeń w domu, w której z ilością roślin oraz zieleni nie da się przesadzić. Tu są one podstawowym elementem wystroju, aczkolwiek niejedynym. Ogromne znaczenie mają również dodatki, ponieważ nie tylko uzupełniają panującą stylistykę aranżacyjną, lecz także budują nastrój.

Dekorując pomarańczarnię, warto zadbać nie tylko o oświetlenie, ale także o szykowny wygląd lamp. Znaczenie ma ich kształt i kolor. Warto zdecydować się na wiszące, lekkie, girlandowe modele. Dodatki, takie jak poduszki, koce czy kolorowe donice, należy dobierać w jasnych, pastelowych lub żywych tonacjach. Na stoliku można ustawić kilka świeczek w szklanych pojemniczkach lub na designerskich świecznikach.

Jakie meble wybrać do oranżerii

W oranżerii nie może zabraknąć wygodnych, a jednocześnie eleganckich mebli, takich jak fotel pufa z oparciem, pikowane krzesła z miękkim siedziskiem lub kanapa z przytulnymi poduszkami. Ważne, aby tego typu meble były wysokiej jakości, a ich estetyka w sposób spójny komponowała się z całością aranżacji. Bardzo popularne okazują się również kanapy tarasowe dostępne w sprzedaży w modnych kolorach. Można je ustawić w centralnym punkcie, przykrywając kocem i uzupełniając stylowymi poduszkami.

Ława lub stolik kawowy powinny być lekkie o poręcznych kształtach. Ratanowy stolik kawowy z oszklonym blatem czy też drewniana ława to propozycje pozwalające skomponować wiele stylowych aranżacji. W celu doboru nowoczesnych i gustownych mebli do oranżerii warto odwiedzić sklep internetowy Chesterfield Meble. Tu znajdują się produkty nie tylko o wysokim stopniu funkcjonalności, lecz także wyróżniające się gustowną estetyką o niespotykanym designie.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *