Jak wybrać wiertarkę do metalu?

Jak wybrać wiertarkę do metalu?

Wiertarki do metalu służą do wykonywania różnego rodzaju wwiertów w konstrukcjach. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością i możliwością przebicia nawet najtwardszych powierzchni, z którymi nie dają sobie rady inne narzędzia. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na ich zakup, aby móc cieszyć się wydajną pracą nawet w trudnych warunkach?

Wiertarki do metalu – jak wybrać odpowiedni model?

Wybierając odpowiedni model wiertarki do metalu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parametry techniczne urządzenia, które będą miały decydujący wpływ na komfort pracy oraz skuteczność podczas obrabiania materiału. To od nich zależy ich wykorzystanie – zarówno w profesjonalnym zakładzie, warsztacie lub w domowym zastosowaniu.

Jakie są rodzaje wiertarek do metalu?

Wyróżnić możemy kilka rodzajów tych narzędzi, takich jak wiertarki stołowe, udarowe, wolnoobrotowe, wielowrzecionowe, magnetyczne o różnym zakresie zastosowania.

Szczególnie warte uwagi są wiertarki stołowe, których konstrukcje umożliwiają stabilne, precyzyjne i dokładne wwiercanie się w materiały metalowe. Stacjonarne wiertarki są najczęściej w zakładach i warsztatach, choć mogą również zostać wykorzystane podczas wykonywania drobnych i stosunkowo prostych prac.

Wiertarka wolnoobrotowa świetnie sprawdzi się podczas wiercenia w różnych materiałach, nie tylko w metalu. Modele te zapewniają łagodne rozpoczęcie pracy oraz odpowiednie przejście do docelowych obrotów. Z kolei wiertarka wielowrzecionowa sprawdzi się w zakładach wymagających wykonania trudnych prac technicznych.

Do profesjonalnego zastosowania sprawdzą się również wiertarki magnetyczne oraz udarowe. Pierwsze z nich wykorzystywane są do wywiercania większych otworów w metalu. Urządzenie to wykorzystuje magnetyczną stopę pozwalającą na wwiercenie się także w niestandardowe miejsca. Natomiast wiertarka udarowa doskonale sprawdza się w realizacji zadań specjalnych, zapewniając wysoką moc oraz funkcjonalność. Będzie doskonała podczas prac z grubymi i twardymi metalami, jak również w innych materiałach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając wiertarkę do metalu?

Jakie są rodzaje wiertarek do metalu?

Podczas wyboru wiertarki do metalu należy zwrócić uwagę także na kwestie takie jak:

  • rozmiar wiertła,
  • głębokość wwiertu urządzenia w zależności od potrzeb,
  • wymiary urządzenia,
  • waga itd.

Te i inne parametry pozwalają dokładnie określić, czy dane narzędzie sprawdzi się w profesjonalnym, czy domowym zastosowaniu. Oprócz tego istotne są również wykorzystywane narzędzia do wwiertów, czyli wiertła.  Do prac w twardych metalach konieczne jest zastosowanie wiertła wykonanego z wytrzymałych materiałów, najczęściej stali. Natomiast w przypadku lekkich metali wiertła powinny posiadać ostrza o płaskich krawędziach, co zapobiegnie uszkodzeniu powierzchni metalowych.

Podczas wiercenia w twardych materiałach obroty wiertła mogą spawać, a także wzrastać może ich temperatura. Dlatego też ważne jest monitorowanie tych kwestii i w razie konieczności zastosowanie chłodziwa, najczęściej oleju, który zminimalizuje tarcie podczas pracy oraz skróci nagrzewanie się elementów.

Wiertarka do metalu – jaka sprawdzi się w domu, a jaka w zakładzie?

Przede wszystkim warto podkreślić, że innego rodzaju modele wykorzystamy do zastosowania profesjonalnego, a inne do hobbystycznego, domowego. Dlatego też chcąc zapewnić wydajną i sprawną pracę w zakładzie, wybierajmy urządzenia o wysokiej mocy oraz prędkości obrotów. Najczęściej jest ona podawana w wartości obrotów na minutę. To zapewni najwyższą funkcjonalność oraz możliwość pracy bez przestojów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wykorzystanie wiertarki do metalu znacznie upraszcza wykonywane prace, niemniej jednak nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zależy ono między innymi od materiałów i ich twardości, a także rodzaju urządzenia. Najprostsze wiertarki ręczne nie zapewnią stabilności modeli stołowych. Niemniej jednak na użytek domowy będą one w zupełności wystarczające. Jednak gdy szukamy urządzeń o najwyższej funkcjonalności, zdecydowanie warto rozważyć zakup profesjonalnego sprzętu, który z pewnością posłuży nam przez długie lata.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *