Jak wybrać zasilanie awaryjne dla Twojego domu?

Większość urządzeń gospodarstwa domowego, które ułatwiają nam życie i oszczędzają czas, wymaga przestrzegania obowiązkowych warunków eksploatacji. Jednym z nich jest wysokiej jakości, nieprzerwane zasilanie. Niespójność parametrów zasilania lub nagłe przerwy w dostawie prądu doprowadzą do nieprawidłowej pracy, skrócenia żywotności sprzętu lub awarii. Można jednak zapobiec tym zdarzeniom, montując w domu zasilacz awaryjny.

Niestety, ciągle zdarzają się przerwy w dostawie prądu podyktowane konserwacją linii energetycznych lub niespodzianymi awariami. Dlatego, przy współczesnym zaawansowaniu technologicznym w naszych domach i mieszkaniach, zabezpieczenie w postaci UPS, czyli awaryjne zasilanie, jest wręcz niezbędne w domu lub mieszkaniu.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w awaryjne zasilanie w domu?

Bez prądu nie można pracować i ciężko jest funkcjonować w dzisiejszych realiach. Każdy użytkownik komputera PC przynajmniej raz spotkał się z nagłym, ponownym uruchomieniem lub wyłączeniem komputera z powodu problemów z linią energetyczną. A komputery to nie jedyny rodzaj technologii, który wymaga nieprzerwanego zasilania. Długotrwała przerwa w dostawie prądu może doprowadzić do wychłodzenia systemu grzewczego, uniemożliwić pracę, a nawet awarię, pompy obiegowej czy elektroniki kotła przez kilka godzin. Dobrze dobrane zasilanie awaryjne pozwala na bezpieczne zapisanie danych i wyłączenie komputera, zniwelowanie zmian napięcia czy wreszcie utrzymanie pracy automatyki będącej integralną częścią urządzeń domowych.

Kryteria wyboru zasilania do domu

Przy wyborze modelu UPS czy innej formy akumulatora do domu należy brać pod uwagę następujące kryteria:

rodzaj urządzenia

moc

zakres napięcia roboczego

czas pracy offline

czas przełączania do pracy z akumulatora i odwrotnie

przebieg wyjściowy

Każdy z tych parametrów należy rozważyć bardzo szczegółowo, aby właściwie dobrać urządzenie do naszych potrzeb.

Jak wybrać UPS do domu?

Aby określić, który zasilacz awaryjny jest odpowiedni dla Twojego domu, musisz wykonać następujące czynności:

Określ odbiorniki energii dla ustalenia obciążenia. Wybierz te, które są dla Ciebie najważniejsze.

Określ zużycie energii. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia lub na podstawie danych z instrukcji lub średniego zużycia energii.

Określ czas podtrzymania obciążenia i zużycie energii w trakcie korzystania z zasilania awaryjnego.

Następnie możesz przejść bezpośrednio do wyboru konkretnego modelu UPS odpowiadającego Twoim obliczeniom i uzyskanym parametrom.

Typowe błędy doboru zasilacza awaryjnego do domu

Lekceważąc wymienione wcześniej kryteria, użytkownicy popełniają typowe błędy przy wyborze zasilaczy awaryjnych do domu. Do najczęstszych należą:

nieprawidłowy dobór mocy zasilania, bez uwzględnienia wysokich prądów rozruchowych urządzenia

zły dobór typu UPS poprzez zastosowanie urządzeń bez stabilizacji napięcia przy pracy w sieciach z dużymi spadkami napięcia lub urządzeń ze zmodyfikowaną sinusoidą do zasilania silników elektrycznych

nieprawidłowe obliczenie wymaganej pojemności baterii, która nie odpowiada mocy obciążenia i wymaganemu czasowi pracy w trybie offline

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *