Jak wykonać przeszklenia z luksfer w domu?

Każdy kto buduje domy zastanawia się jak go zaprojektować oraz urządzić. Wiele osób rozmyśla czy wybrać w domu zwykłe ściany aby oddzielić poszczególne pomieszczenia, czy też zastosować jakieś inne rozwiązanie. Przeważnie największy dylemat rodzi się, kiedy mamy podjąć decyzję czy kuchnie robić razem z salonem, czy też oddzielnie, albo też w jaki sposób oddzielić te dwa pomieszczenia, żeby jednak stanowiły w rezultacie jedną całość. Ciekawym rozwiązaniem, które coraz to częściej jest stosowane we wnętrzach domów są przeszklenia z luksferów. Dawniej luksfery były wykorzystywane dosyć rzadko, jednakże dzięki temu, iż moda się zmienia obecnie cieszą się dużą popularnością.

W dzisiejszych czasach wykorzystywane luksfery to tak naprawdę pustaki szklane, które zbudowane są z dwóch zespolonych części w środku, których znajduje się puste powietrze. Dzięki właśnie takiej budowie luksferów jest znacznie większa izolacyjność ciepła i straty ciepła są o wiele mniejsze niż w przypadku dawnych luksferów. Obecnie bardzo często luksfery są wykorzystywane jako element dekoracyjny w elementach ścianek w domu. Najczęściej można je spotkać jako ściankę w kuchni, która zasłania miejsce, w jakim znajduje się zlewozmywak, a dodatkowo pięknie się prezentuje. Często są też stosowane w łazienkach jako oddzielenie chociażby wanny od prysznica, bądź też toalety. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki temu mogą dwie osoby na spokojnie jednocześnie korzystać z łazienki bez krępowania się. A dzięki zalecie przepuszczania światła przez luksfery w całej łazience będzie widno i nikt nie będzie narzekał, że w jakiejś części brak jest doświetlenia bo okienko znajduje się za ścianką, która byłaby zamiast luksferów, aby dwie osoby mogły swobodnie korzystać z łazienki w żaden sposób nie przepuszcza światła. To też użycie luksferów w łazience dla wszystkich będzie sprawiedliwe, gdyż dzięki nim całe pomieszczenie będzie jednakowo doświetlone.

Wszystko jak już jest zrobione i wykończone to wygląda pięknie, jednakże czy tak samo fajnie wygląda budowanie takiego przeszklenia. Otóż jak się stawia ściankę działową z płyty karton gips wie praktycznie każdy. Jeśli natomiast chodzi o budowanie ściany z luksferów to już nie dla każdego jest to takie oczywiste. Mimo tego nie jest to wcale takie trudne jak się wydaje dużej liczbie osób. Najważniejsze bowiem przy stawianiu ściany z luksferów jest to, aby wszystko robić dokładnie i starannie oraz przede wszystkim po kolei tak jak to powinno być zrobione. Od czego więc należy zacząć. Otóż pierwszą rzeczą, która należy wykonać w pomieszczeniu, które jest już wykończone, a przyszedł nam do głowy pomysł, żeby taką ścianę sobie postawić to trzeba zrobić i odpowiednio ustawić względem poziomu stelaż z desek drewnianych, ponieważ zdecydowanie ułatwi on wymurowanie ściany równo. Aby jednak stelaż był stabilny i po wymierzeniu nie przesuwał się w żadną stronę to trzeba go koniecznie przymocować do sufitu i podłogi oraz najbliższej ściany za pomocą metalowych kątowników. Kolejną rzeczą, którą trzeba zrobić to umocować stalową taśmę zbrojącą. Jednakże, żeby właściwie to zrobić warto jest najpierw tak na sucho na przymiarkę ułożyć kilka luksferów z krzyżykami dystansowymi, gdyż w dużej mierze ułatwi to wyznaczenie punktów zamocowania takiej taśmy zbrojącej. Jeśli już wiemy dokładnie, gdzie ma znajdować się taśma to następnie trzeba wywiercić w podłodze otwory na kołki rozporowe, za pomocą których przymocujemy taśmę do podłogi, żeby była stabilna. Bardzo ważne jest jednak to, aby takie zbrojenie było zrobione na co drugiej pionowej warstwie luksferów. Jeśli te czynności mamy już za sobą, to kolejną rzeczą, jaką trzeba wykonać jest ustawienie na przygotowanej zaprawie do cegieł klinkierowych pierwszej warstwy luksferów. Na tym etapie prac trzeba również ustalić szerokość spoin. Najlepiej zrobić to za pomocą krzyżyków dystansowych, poprzez włożenie ich pomiędzy luksfery, a następnie wciśnięcie w te spoiny między luksferami zaprawy. Gdy już mamy ułożoną pierwszą warstwę luksferów to koniecznie trzeba je wyrównać przy użyciu poziomicy oraz gumowego młotka, aby następna warstwa była układana na równej powierzchni. Tą czynność należy powtarzać po ułożeniu każdej jednej warstwy luksferów.

Pamiętać trzeba także o zbrojeniu poziomym, które powinno tak samo jak pionowe być wykonywane co dwa luksfery poziome. Jeśli jednak mamy dosyć sporą ścianę do wymurowania, to nie warto jest się spieszyć, żeby to jak najszybciej wykonać, ponieważ ściana z luksferów musi się bardzo dobrze związać, a jeśli będzie miała zbyt duże obciążenie to niestety będzie osłabiona. Dlatego też zaleca się aby w ciągu jednego dnia murować maksymalnie 5 warstw ściany z luksferów. Jeśli jednak już zakończymy budowanie takiej ściany i zaprawa będzie dobrze wyschnięta, to ostatnią rzeczą, którą trzeba będzie wykonać, to zafugować wymurowaną ścianę. Aby jednak ściana została dobrze zafugowana należy głęboko wciskać pomiędzy luksfery fugę. Z kolei nadmiar fugi, który będzie się wyciskał z luksferów trzeba usuwać na bieżąco za pomocą miękkiej gąbki, jaką jednocześnie powinno się wygładzać spoiny. Jeśli te wszystkie rzeczy mamy po kolei zrobione, to gdy tylko fuga dobrze wyschnie należy wypolerować miękką ściereczką luksfery i ściana jest już gotowa. Nie jest to wcale aż tak bardzo skomplikowane. Jedyną rzeczą, którą trzeba się wykazać przy budowie takiej ściany to cierpliwością oraz dokładnością. Czasem jednakże warto jest się trochę pomęczyć, aby później były widoczne tego efekty.

Więcej informacji na stronie internetowej

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *