Jak zrobić rabatę ogrodową?

Stworzenie całorocznej rabaty ogrodowej może być stosunkowo trudne ze względu na konieczność dobrania odpowiednich roślin dekoracyjnych, które wyglądają efektownie w poszczególnych porach roku. Jednak wykorzystując kilka prostych zasad można z łatwością stworzyć piękną rabatę do swojego ogrodu.

Niepowtarzalna rabata całoroczna

Rabata całoroczna wyróżnia się wysokim poziomem dekoracyjności i to przez cały sezon. Dobrane w niej rośliny powinny kwitnąć i wyglądać dekoracyjnie przez cały sezon. W ten sposób od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni rabata wygląda bardzo efektownie. Możliwe jest także stworzenie rabaty sezonowej, na przykład wiosennej, letniej lub jesiennej. Zdecydowanie najmniej kłopotliwe w uprawie są rabat jednogatunkowe, natomiast dużo bardziej skomplikowane są rabaty wielu gatunkowe, ze względu na dużą liczbę roślin o zróżnicowaniach wymaganiach pielęgnacyjnych.

Miejsce na założenie rabaty

Aby stworzyć atrakcyjne rabaty ogrodowe najpierw należy wybrać odpowiednie miejsce. Może to być obszar bezpośrednio przy ogrodzeniu, wzdłuż ścieżki ogrodowej, pomiędzy krzewami, przy ścianie domu, ale także w centralnym miejscu, które stanie się głównym akcentem ogrodu. Przed posadzeniem roślin należy właściwie przygotować glebę. W tym celu usuwa się wszelkie chwasty, ziemia musi być głęboko przekopana oraz wymieszana z nawozem organicznym. Ewentualnie można wykorzystać również nawóz wieloskładnikowy. Najlepiej jest wszystkie te prace wykonać wiosną, lub jesienią. Kolejnym krokiem jest ustalenie kształtu i rozmiaru rabaty. Wielkość rabaty zależy od kształtu i charakteru ogrodu, ale również od jego wielkości. Dodatkowo na większych rabatach można umieścić więcej gatunków roślin, a także odmiany, które osiągają większe rozmiary. Z kolei kształt rabaty zależy od indywidualnych upodobań. Kolejnym krokiem jest ograniczenie wielkości rabaty za pomocą kamieni, kostki brukowej, lub też plastikowych obrzeży. Doskonale wyglądają również rabaty ogrodowe z blachy ocynkowanej.

Jakie rośliny do rabaty ogrodowej?

Po wybraniu miejsca i wielkości należy ustalić co posadzić w rabatach ogrodowych. Najpopularniejsze są oczywiście kwiaty, które mogą składać się z bardzo wielu gatunków i odmian. Głównie zależy to od dysponowanej powierzchni. Wybór odmian, kształtów, kolorów i wielkości jest ogromny. Warto wybierać byliny, ale także rośliny jednoroczne, dwuletnie czy cebulowe. Doskonale prezentują się także tuje w rabatach ogrodowych. Dobrym sposobem jest wybieranie roślin na stosunkowo małych wymaganiach i łatwiej pielęgnacji, aby dzięki temu rabata wyglądała pięknie nawet przy niewielkim wykładzie pracy. Najczęściej rabaty tworzy się piętrowo, czyli niskie rośliny z przodu natomiast wyższe z tyłu. Dzięki temu rośliny nie muszą konkurować ze sobą o słońce, a jednocześnie prezentują się doskonale. Ta zasada nie musi być jednak ściśle przestrzegana, zwłaszcza w przypadku ogrodów rustykalnych i wiejskich. Ważne jest jednak, aby poszczególne grupy roślin nie tworzyły prostych rzędów, gdyż wówczas całość będzie wyglądać dużo bardziej naturalnie.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *