Jaki wentylator do łazienki wybrać?

Łazienka to bardzo istotne miejsce w naszym domu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jednak z łazienki korzystamy bardzo często i jest to w dużej mierze miejsce naszego relaksu. To właśnie tam codziennie relaksujemy się po ciężkim dniu w pracy biorąc gorącą kąpiel, jak również przygotowujemy się rano do wyjścia z domu. Nie powinniśmy zapominać także o tym, że często o łazience mówi się jako o małym, domowym spa. Jednak aby to miejsce funkcjonowało prawidłowo powinniśmy w szczególności zadbać o to, aby było odpowiednio przewietrzone. Zatem w jaki sposób możemy to zrobić?

Łazienka musi być wentylowana

Niewiele osób ma świadomość jak istotne jest utrzymanie odpowiedniego nawiewu w naszej łazience. Z pewnością bardzo wiele osób pomyśli, iż kluczowe w tym znaczeniu jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów z tego pomieszczenia. Zdecydowanie jest to ważne, jednak nie najważniejsze dla naszego zdrowia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że łazienka jest pomieszczeniem, w którym bardzo często występują skrajne temperatury. Pomieszczenie w szczególności małe szybko się nagrzewa, a gdy bierzemy jeszcze dodatkowo gorącą kąpiel, w powietrzu unosi się para wodna. Możemy ją zauważyć, gdy przykładowo osiada na naszych kafelkach oraz lustrach. To powoduje wzrost wilgoci w pomieszczeniu. Na powstanie wilgoci najbardziej narażona jest właśnie łazienka, a zawilgocone urządzenia oraz meble mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego wentylatora do naszej łazienki.

Powinniśmy pamiętać także o tym, iż w przypadku dużej wilgotności w naszej łazience, na naszych ścianach może powstać nieatrakcyjny grzyb. W takim wypadku nie tylko wygląda to bardzo nieatrakcyjnie, ale dodatkowo stanowi bardzo poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Niestety częste przebywanie w takim zagrzybionym pomieszczeniu może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, takich jak między innymi astma, alergia oraz inne dolegliwości. Zatem jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o nasze pomieszczenie, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią wentylację. Więc jaki wentylator do łazienki wybrać?

Jaki wentylator do łazienki?

Poszukując odpowiedniego wentylatora do naszej łazienki, powinniśmy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duża jest nasza łazienka. Będąc w sklepie warto znać dokładną powierzchnię naszego pomieszczenia, ponieważ tylko dzięki temu możemy szybko wraz ze sprzedawcą wybrać odpowiedni dla nas produkt. Jednak nie możemy zapominać również o tym, aby naszego doradcę w sklepie poinformować, czy nasza łazienka posiada przykładowo okno. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli w naszym pomieszczeniu nie ma żadnego dodatkowego sposobu na wietrzenie, musimy pamiętać o tym, że taki wentylator musi być jeszcze bardziej wydajny. Zatem na jaki model warto się zdecydować?

Przede wszystkim jak już wcześniej wspomniano bardzo istotny jest rozmiar naszego pomieszczenia, ponieważ to do niego dopasujemy to urządzenie. Na rynku dostępne są wentylatory:

  • o średnicy około 100 mm, których głównym przeznaczeniem są pomieszczenia do 8 – 10m2
  • o średnicy około 125 mm, których głównym przeznaczeniem są pomieszczenia powyżej 10m2 – 16m2
  • o średnicy około 150 mm, których głównym przeznaczeniem są pomieszczenia powyżej 16m2

Wspomniane średnice odpowiadają wydajności urządzeń, ponieważ im większy otwór do którego przykręcony zostanie wentylator, tym więcej zanieczyszczeń, jak również pary wodnej zostanie usuniętych z naszej łazienki. Jednak bardzo wiele osób popełnia podstawowy błąd i decyduje się na zakup takiego wentylatora, jaki otwór jest wykonany w łazience. Z pewnością musimy go odpowiednio dopasować do ściany. Jednak musimy wziąć pod uwagę również kubaturę pomieszczenia, ponieważ jeżeli okaże się, że otwór jest zbyt mały, konieczne będzie jego powiększenie.

W zależności od przeznaczenia tych urządzeń, w sklepach możemy spotkać:

  • wentylator standard
  • wentylator standard z włącznikiem sznurkowym
  • wentylator z timerem
  • wentylator z czujnikiem wilgoci oraz timerem
  • wentylator z czujnikiem ruchu
  • wentylator z czujnikiem światła

Standardowe wentylatory to modele, które w większości nie wymagają urządzenia. Są to najmniej skomplikowane produkty, które bez problemu możemy zakupić na rynku i będą spełniać swoją podstawową funkcję. Z kolei urządzenia standardowe z włącznikiem sznurkowym to atrakcyjne modele, które jak sama nazwa wskazuje możemy uruchomić poprzez pociągnięcie sznureczka. Zasilanie do takiego wentylatora jest podłączane bezpośrednio z puszki elektrycznej. Kolejny model z timerem posiada opóźnienie wyłączenia, a model z czujnikiem wilgoci dodatkowo włącza się samoczynnie po przekroczeniu wilgoci w pomieszczeniu. Model z czujnikiem ruchu uruchamia się za każdym razem, gdy ktoś będzie w pomieszczeniu, a urządzenie z czujnikiem światła mogą być montowane w pomieszczeniach bez okien.

Warto pamiętać, iż obecnie na rynku możemy znaleźć bardzo wiele różnorodnych wentylatorów do łazienek. Powinniśmy w szczególności zwrócić bardzo dużą uwagę na fakt, że takie wentylatory są przystosowane do różnych rozmiarów pomieszczeń. Decydując się na zakup takiego wentylatora należy pamiętać o tym, że nie liczy się jego cena. Jeżeli rzeczywiście zależy nam na tym, aby nasza łazienka była odpowiednio wentylowana, powinniśmy zainwestować w taki produkt. Należy mieć świadomość, iż najtańsze wentylatory łazienkowe, jakie możemy aktualnie spotkać na rynku, nie są dobrej jakości. Z pewnością wytrzymają w naszej łazience pewien czas, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że najlepiej zainwestować w produkt naprawdę dobrej jakości. Dzięki temu posłuży nam przez bardzo długi czas, a my będziemy zadowoleni, iż w naszym pomieszczeniu nie dzieje się nic niedobrego. Za pomocą dobrego wentylatora możemy z powodzeniem uniknąć wilgoci w łazience, która niestety w późniejszym czasie może przerodzić się w szkodliwe zmiany na ścianach. Warto już teraz zadbać o swoje zdrowie.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *