Jakie okna wybrać do nowego domu?

Stolarka okienna jest jednym z najbardziej kosztownych elementów wykończenia budynku. Jakie okna wybrać do nowego domu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Okna powinny być oznaczone znakiem CE i posiadać kartę produktu. Niewątpliwie muszą one odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom oraz potrzebom. Oferta producentów stolarki otworowej jest na tyle bogata, że bez problemu znajdziemy odpowiedni produkt. Sprawdźmy, o czym należy pamiętać przed zakupem.

PCV czy drewniane? Jakie okna do nowego domu będą najlepsze?

Modele z drewna i PCV mają zbliżony poziom ochrony przed stratami ciepła i hałasem. Drewniana stolarka okienna jest znacznie droższa od tej, która została wykonana z wysokoudarowego tworzywa sztucznego. Tanie okna PCV nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Poza tym można je z łatwością dopasować do stylu czy wyglądu elewacji. Na polskim rynku dostępne są plastikowe okna wykonane w różnych klasach – na przykład A, B lub C oraz w wielu kształtach i kolorach. Profile okienne PCV posiadają mnóstwo zalet, takich jak: doskonała trwałość, precyzja wykonania, łatwość konserwacji, ciekawe formaty skrzydeł czy precyzja wykonania. Większość z nich ma budowę komorową, która oznacza lepsze właściwości izolacyjne. Najbardziej polecane są profile sześciokomorowe, dostępne w sprzedaży u renomowanego producenta okien PCV. Na szczególne wyróżnienie zasługują modele energooszczędne wyposażone w pakiety trzyszybowe.

 

Zestawienie najważniejszych parametrów

Przy wyborze okien warto zwrócić szczególną uwagę na współczynniki znajdujące się w karcie produktu.

 

  1. Wskaźniki przenikania ciepła, które oznaczone są symbolem Uw. Im wartość współczynnika jest mniejsza, tym okno ma lepsze parametry izolacyjne. Według nowych przepisów budowlanych Uw powinno wynosić maksymalnie 1,1 W (m2.K).
  2. W standardzie dostępne są pakiety dwuszybowe, jednak warto zainwestować w trzy szyby. Dzięki temu możemy świadomie wpływać na bilans energetyczny domu lub mieszkania. Większa liczba szyb skutecznie chroni przed przedostawaniem się zimnego powietrza z zewnątrz.
  3. Współczynnik przepuszczalności energii słonecznej, który odnosi się do ilości naturalnego światła przenikającego do wnętrza. Standardowa wartość oscyluje w granicach 35-40%, a w oknach pasywnych może sięgać nawet 55%.
  4. Klasa odporności na włamania, która oznaczona jest symbolem WK. Pamiętajmy, że im wyższa wartość, tym lepsza ochrona przed włamywaczami. Najlepiej wybierać okna w klasach WK-5 i WK-6.
  5. Izolacyjność akustyczna wyrażona w dB, która skutecznie redukuje hałas dobiegający z zewnątrz. Standardowe okna mają współczynnik na poziomie 30-32 dB.

 

Stolarka dla budujących nowy dom. Okna PCV w wielu odsłonach

Firma Domel posiada w ofercie szeroki wybór profili okiennych. Jakie wybrać okna do nowego domu? Oto przegląd produktów, które są dostępne u renomowanego producenta:

  • okna standardowe – model Synergic oraz Advance wyróżniające się najbezpieczniejszym standardem wykonania na rynku,
  • okna innowacyjne – Quadro, Vector, Protecto wpisujące się w trend minimalistycznego designu,
  • okna i drzwi tarasowe – Perspective i Verano z innowacyjnym mechanizmem przesuwnym oraz niestandardowych kształtach,
  • okna energooszczędne – modele Energetic, Energetic Silent i Infinity Passive idealnie wpisujące się w trend budownictwa pasywnego.

 

Wybierając modele z sześciokomorowym systemem profili oraz trzyszybowym pakietem możemy liczyć na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. Nowoczesne technologie wykorzystywane podczas produkcji okien PCV pozwalają na utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu przez cały rok.

 

Podsumowanie

Współczesne budownictwo stawia na nowoczesne rozwiązania, które wpływają na energooszczędność budynku. Okna do nowego domu powinny wpisywać się w obowiązujący trend budownictwa pasywnego. Wyznacznikiem doskonałej izolacyjności cieplnej są wielokomorowe konstrukcje, uszczelki na całym obwodzie, ciepłe ramki czy wypełnienia piankowe wewnątrz profilu. Więcej informacji znajduje się na stronie https://domel.pl!

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *