Jakie rodzaje mat przemysłowych wyróżniamy?

Bezpieczne oraz wygodne stanowisko pracy można stworzyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego podłoża. To szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy ktoś musi przebywać w danym miejscu przez dłuższy czas. Rodzajów mat przemysłowych jest wiele i każda z nich ma nieco inne zastosowanie. Przyjrzyjmy się im zatem z bliska.

Antyzmęczeniowe maty na stanowiska pracy

Maty antyzmęczeniowe znajdują swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pracownik musi wykonywać swoje obowiązki na stojąco. I to niezależnie od spędzonych w tym miejscu godzin. Jak wiadomo, praca stojąca należy do wyjątkowo wyczerpujących i negatywnie wpływających na zdrowie. Antyzmęczeniowe maty stanowiskowe pozytywnie wpływają na komfort użytkownika poprzez stymulację ruchu stóp i stymulację krążenia krwi.

Antypoślizgowe maty stanowiskowe

Maty antypoślizgowe mają zapobiegać niebezpiecznym wypadkom w pracy. Są skonstruowane w taki sposób, aby nie dochodziło do poślizgnięć podczas przemieszczania się z miejsca na miejsce. Doskonale sprawdzają się w miejscach narażonych na rozlanie śliskich substancji lub naniesienie wody. Mogą też z powodzeniem pokryć np. wnętrze magazynów logistycznych. W ten sposób maty na stanowiska pracy ograniczają ryzyko szybko poruszających się kurierów noszących cenne – i nierzadko ciężkie – przesyłki. Szczególną odmianą tych produktów są maty olejoodporne, zaprojektowane z myślą o zakładach przemysłowych.

Antystatyczne maty stanowiskowe

Zadaniem antystatycznych mat jest ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Dochodzi do nich praktycznie wszędzie, a zwłaszcza tam, gdzie znajduje się wiele urządzeń wymagających zasilania prądem. Nagromadzenie ładunków ESD jest niebezpieczne nie tylko dla użytkownika, ale też dla samego sprzętu. Dlatego maty na stanowiska pracy antystatyczne są montowane m.in. w firmach IT. Warto dodać, że produkt zapewnia też duży komfort poruszania się po nim, co jest niewątpliwym plusem dla wszystkich pracowników.

Elektroizolacyjne maty na stanowiska pracy

To specjalna odmiana mat antystatycznych. Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że elektroizolacyjne maty stanowiskowe zapobiegają porażeniu prądem, a nie wyładowaniom ESD. Oddzielają więc użytkownika od podłoża stanowiącego uziemienie elektryczne. Wykorzystuje się je w środowiskach suchych, w których znajdują się transformatory, generatory, przełączniki itp. urządzenia.

Pozostałe rodzaje mat na stanowisko pracy

Producenci mogą mieć w swoich ofertach produkty o bardzo konkretnym zastosowaniu. Dla przykładu, w asortymencie naszej firmy znajdują się maty podłogowe dla przemysłu spożywczego oraz gastronomii. Wyróżniają się odpornością na działanie olejów roślinnych, tłuszczów zwierzęcych, krwi, białka, a także niskiej temperatury otoczenia. Tego typu maty stanowiskowe łączą więc w sobie zalety mat antystatycznych oraz antyzmęczeniowych.

Zachęcamy do przyjrzenia się temu, co mamy do zaoferowania. W razie pojawienia się pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *