Lustro wklejane w glazurę – zrób to sam!

Lustro wklejane w płytki będzie nie tylko praktyczne, ale również efektowne. Nie jest to skomplikowane zadanie, dlatego można samodzielnie do niego przystąpić. Ważne jednak, by w odpowiedni sposób przygotować podłoże oraz sięgnąć po przeznaczony do tego celu klej. Dzięki temu zyskasz w pełni zadowalający efekt.

Przygotuj wnękę na lustro

Wnęka na lustro do łazienki powinna zostać zaplanowana i oznaczona jeszcze przed ułożeniem płytek. Na samym początku konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża pod lustro – powinno zostać wygładzone, oczyszczone i osuszone. Warto pamiętać, że lustro wklejane w glazurę wymaga idealnie gładkiej powierzchni – pustaki nie będą dla niego odpowiednią bazą. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się zaprawę klejową maksymalnie centymetrową, którą należy dokładnie wygładzić. Otrzymana idealnie płaska powierzchnia pozwoli z łatwością przykleić wybrane przez Ciebie lustro łazienkowe.

Ostatnim krokiem, o którym warto pamiętać, będzie zagruntowanie ściany.  Lustro wklejane w płytki nie jest skomplikowanym zadaniem, dlatego warto dopilnować, by wszystkie wymienione wyżej zalecenia zostały spełnione. Dzięki temu samodzielne wklejanie lustra w glazurę nie będzie sprawiało żadnych kłopotów.

 

Zastosuj odpowiedni klej do luster

Lustro łazienkowe wymaga zastosowania odpowiedniego kleju, który będzie posiadał gęstą konsystencją, odporność na obecną w łazience wilgoć oraz mającą bardzo duże znaczenie wytrzymałość. Nie należy zapominać, że lustra łazienkowe posiadają na spodzie posrebrzaną powłokę, której w przypadku uszkodzenia nie uda się naprawić – w efekcie powstaną nieatrakcyjne plamy. Najlepszy i jednocześnie najbardziej bezpieczny będzie produkt ściśle przeznaczony do klejenia tego rodzaju akcesoriów.

Lustro wklejane w płytki wymaga użycia jednego z 3 rodzajów dostępnych klejów: rozpuszczalnikowego, z neutralnym silikonem lub hybrydowego. Pierwszy z nich charakteryzuje się bardzo dużą siłą wiązania i wytrzymałością. Przeznaczone do klejenia luster nie spowoduje niemożliwych do usunięcia odbarwień.

Zazwyczaj lustra łazienkowe wklejane są z użyciem kleju posiadającego w składzie naturalny silikon. Tego rodzaju środek w żaden sposób nie wpłynie na posrebrzaną powłokę lustra. W tym przypadku niemożliwe jest pojawienie się nieestetycznych plam, których w żaden sposób nie uda Ci się zlikwidować. Warto wspomnieć, że tego rodzaju klej będzie zauważalnie droższy niż wersja rozpuszczalnikowa. Jeśli jednak zależy Ci, by lustro wklejone między płytki prezentowało się efektownie, nie należy oszczędzać i wybrać w pełni bezpieczny produkt.

Ostatni z podanych przez nas propozycji, czyli klej hybrydowy będzie równie skuteczny i bezpieczny co klej na bazie naturalnego silikonu. Nie da się jednak ukryć, że jego cena będzie zauważalnie wyższa. Dzięki właściwościom elastycznym kleje te świetnie sprawdzą się w przypadku spoinowania. Lustro wklejane między płytki zachowa pożądany wygląd, a Ty otrzymasz efekt, na którym najbardziej Ci zależało.

Przyklej lustro do ściany

Lustro łazienkowe może zostać przyklejone zarówno przed, jak i po ułożeniu płytek na ścianie. Mimo wszystko bezpieczniejsze będzie wklejanie lustra w glazurę na sam koniec, czyli już po wykonaniu wszelkich prac przez płytkarza.

Do nakładania kleju poleca się tradycyjny pistolet do silikonu. Z kolei do jego rozprowadzania przydatna może się okazać zębata paca, którą znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. W przypadku luster posiadających nie więcej niż 40 cm długości, klej nanosi się na jego spód w postaci oddalonych od siebie o ok. 7 cm pasów. Jeśli posiadasz węższe lustro łazienkowe, wystarczające będą 5 cm odstępy. Warto pamiętać, by klej nie znalazł się zbyt blisko brzegów. Nieprzestrzeganie zalecenia spowoduje jego wypłynięcie na płytki, co z kolei może być trudne do usunięcia. Na nałożenie kleju nie mamy zbyt wiele czasu – bardzo szybko wysycha.

W przypadku, gdy zdecydujesz się wybrać klej rozpuszczalnikowy do luster, zalecane jest, by tuż po pierwszym dociśnięciu go do ściany, spróbować odkleić je od ściany i poczekać co najmniej 60 sekund. Pozwoli to na odparowanie rozpuszczalnika. Po tym czasie należy umieścić lustro łazienkowe w wyznaczonym miejscu. Może to być jednak zdecydowanie bardziej skomplikowane, jeśli lustro wklejane w płytki planujesz zamontować po ułożeniu płytek ściennych. Jeśli napotkasz spore trudności, by oderwać lustro od ściany, nie kontynuuj tej czynności. W efekcie nowe lustro do łazienki może zostać trwale uszkodzone. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą kleje hybrydowe lub posiadające w składzie naturalny silikon.

Równie ważne, co wybór odpowiedniego kleju, będzie pozostawienie koniecznego odstępu między lustrem a płytkami. Lustro wklejane w płytki powinno być o kilka milimetrów mniejsze niż wyznaczona wnęka. Powstałe szczeliny z łatwością wypełnisz np. klejem hybrydowym lub silikonowym, które charakteryzują się odpowiednią elastycznością.

Lustra wklejane w płytki są nie tylko efektowne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Idealnie zlicowane z glazurą tworzą atrakcyjną aranżację, która mimo upływu lat zachowa swoją ponadczasowość. Tego rodzaju lustro łazienkowe pozwoli otrzymać popularny ostatnimi czasy minimalizm, który sprawdzi się zarówno w niewielkich, jak i posiadających spory metraż wnętrzach.

Bez względu, czy marzysz, by w Twojej łazience znalazło się lustro okrągłe, prostokątne, czy kwadratowe, warto pamiętać, by do jego montażu wybierać wyłącznie przeznaczone do tego celu produkty. Odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz zastosowanie bezpiecznych dla posrebrzanej warstwy środków, sprawi, że lustro wklejane w płytki będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie.

Wklejanie lustra w glazurę nie wymaga umiejętności i doświadczenia, warto jednak stosować się do wymienionych wyżej zaleceń. Dzięki temu niewielkim nakładem pracy otrzymasz w pełni zadowalający efekt. Zdecyduj się na lustro wklejane w płytki i odmień wygląd swojego wnętrza.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *