Metamorfoza mieszkania – Jak przeprowadzić home makeover?

Zmiany są nieodłączną częścią życia człowieka i dotykają każdego obszaru naszej codzienności. Wraz z upływem czasu zmieniają się nasze gusta i upodobania, część przedmiotów zużywa się, wychodzi z mody, zmieniają się nasze potrzeby, ale też możliwości. W pewnym momencie przychodzi do nas potrzeba dużej zmiany – metamorfozy.

Metamorfoza mieszkania – Dom niczym z programu TV

Na pewno każdy widział choć raz program z kategorii Home Makeover- w którym projektanci nominują rodziny do metamorfozy domu. Oglądając programy tego typu, każdy wyobraża sobie siebie w roli nominowanego i z ekscytacją oczekuje na efekt końcowy. Niestety, programy te nie pokazują prawdziwego życia, co oznacza, że darmowy remont mieszkania nie spadnie nam z nieba. Czy oznacza to, że pozostało nam do końca życia pozostać w tym samym, nudnym wnętrzu, z przestarzałym wystrojem? Nic z tych rzeczy. Metamorfozę mieszkania, możemy przeprowadzić nawet we własnym zakresie.

Kto może pozwolić sobie na zmianę wyglądu mieszkania?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – każdy. W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy zmienić nasze otoczenie, wprowadzając drobne zmiany lub całkowicie przeobrazić styl naszego mieszkania. Jeżeli pragniemy zmian, ale dysponujemy małym budżetem, powinniśmy skupić się na dobraniu właściwych dodatków. W grę wchodzi wszystko: od poduszek, świec, zasłon, pościeli, przez dywany, obrazy, wieszaki, ściereczki, po nietypowe, stojące, leżące i wiszące ozdoby. Przy obecnym zatrzęsieniu stylów i sklepów oferujących dodatki, możemy zaopatrzyć się w mnóstwo nowych przedmiotów.

W zakupowym szale często sięgamy po wszystko, co wpadnie nam w oko, wracamy do domu, rozpakowujemy torby i… Stajemy się właścicielami niebieskiego dywanu, poduszek w azteckie wzory, różowo-brokatowych świec, pięknych, czerwonych świeczników, a ściany naszego pokoju mają kolor żółty. Zafascynowani, przy każdym kolejnym wyjściu, dokupujemy coś niezwykle stylowego do naszego mieszkania, aż któregoś dnia stajemy pośrodku pokoju, którego styl jest mocno nieokreślony – a najprościej mówiąc, nic do niczego nie pasuje.

Oczywiście jest to czarny scenariusz i nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku. Najważniejszym wnioskiem jest jednak ten, aby najpierw określić wybrany styl, a następnie poruszając się w jego obrębie dobierać i dopasowywać odpowiednie przedmioty. Nie każdy jednak rodzi się z takimi zdolnościami. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z konsultacji, oferowanych przez projektanta wnętrz. Nawet jeżeli Twój budżet jest niewielki, w czasach pracy zdalnej, bez problemu uzyskasz konsultację online, która pomoże Ci określić najlepszy dla Ciebie styl, dobrać praktyczne dodatki i jednocześnie nie zbankrutować.

Metamorfoza dla zaawansowanych

Omówiliśmy już, jak odmienić wizerunek wnętrza w wersji low-cost – który sprawdzi się np. w tymczasowym mieszkaniu. Jeśli jednak oczekujemy mocnego efektu, powinniśmy obrać trochę inną strategię. W wersji dla zaawansowanych i wymagających najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług specjalisty w swoim fachu. Jeżeli planujemy remont mieszkania i wymianę mebli, przygotowanie projektu wnętrza, powinno być pierwszym, podjętym przez nas w tej inwestycji krokiem. Dysponując nieco większym budżetem na metamorfozę, możemy np. zmienić kolory ścian, podłóg i dywanów, położyć fototapetę, wymienić stare oświetlenie, meble oraz dodatki. Taka metamorfoza nada mieszkaniu nowy, wyjątkowy styl i zachwyci każdego, kto będzie miał przyjemność znaleźć się w naszym wnętrzu.

Każde pomieszczenie ma swój indywidualny potencjał, na który wpływają wymiary, stopień oświetlenia słonecznego i kilka innych parametrów. Znając te wartości, doświadczona osoba jest w stanie zaplanować optymalny, funkcjonalny, a zarazem modny projekt wnętrza.

Jak przeprowadzić metamorfozę?

W pierwszej kolejności powinniśmy poglądowo zapoznać się z istniejącymi stylami, przejrzeć kilka projektów wnętrz np. w internecie lub tematycznym magazynie. Następnie, musimy znaleźć projektanta, którego aranżacje nam się spodobają. Warto jest na tym etapie, zwrócić też uwagę na opinie o tej osobie, oceny wcześniejszych klientów, referencje, terminowość wykonywania zleceń oraz cenę usług.

W każdej branży, w której zlecenie wykonywane jest dla klienta indywidualnego oraz zawiera autorski projekt, koszty jego wykonania wyceniane będą indywidualnie. Nie powinniśmy jednak bać się kontaktować z osobami zajmującymi się projektami. W zależności od wielkości mieszkania lub domu, przeznaczenia obiektu oraz zakresu prac, projekt podlega wycenie, którą można negocjować. Wybierając dobrego projektanta, mamy jednak gwarancję, że inwestycja ta zwróci się nam z nawiązką, w postaci pięknego wnętrza, rodem z Home Makeover, które pozostanie stylowe i funkcjonalne na lata.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *