Na co zwracać uwagę podczas urządzania pokoju dziecka?

Pokój dziecka to przestrzeń bardzo specyficzna i wymagająca – pod każdym względem. Powinna być ona funkcjonalna, bezpieczna, estetyczna i pobudzająca, wpływająca na rozwój malucha. Jakie elementy wyposażenia, dekoracje i detale wybierać, aby pomieszczenie to spełniło wszystkie powyższe funkcje?

Praktyczne i bezpieczne meble

Nie obejdzie się bez funkcjonalnych oraz bezpiecznych mebli. Najlepiej wybierać niskie i lekkie komody, szafy czy szafki, aby dziecku trudno je było przewrócić, a w razie ewentualnego przewrócenia, maluch nie doznał żadnej krzywdy. 

Meble muszą być również pojemne, bo będzie trzeba pomieścić w nich sporo dziecięcych rzeczy oraz zabawek. Z tego względu warto także szukać mebli, w których znajdą się szuflady, półki i schowki. To rozwiązanie doceniane przez najmłodszych użytkowników, którzy lubią mieć miejsce na swoje tajemne drobiazgi. 

Bezpieczeństwo użytkowania zapewnią meble wykonane z atestowanych materiałów, lakierów czy farb bez zawartości toksycznych substancji. Liczy się również jakość, czyli brak wystających elementów, drzazg, nierówności, ostrych kantów, łatwych do zdrapania powłok. 

Dobrze jest zwrócić uwagę na meble, które rosną razem z dzieckiem. Maluchy bowiem dość szybko zmieniają nie tylko rozmiary ubrań i butów. Biurko o regulowanej wysokości i kącie ułożenia blatu, łóżko, które można powiększyć lub takie o dodatkowo wysuwanej szufladzie z materacem do spania, szafa niekoniecznie typowo dziecięca, komoda z demontowanym przewijakiem. Takie wybory sprawią, że nie trzeba będzie zmieniać aranżacji dziecięcego pokoju każdego roku. 

Wzory i kolory

Kolory, wzory czy grafiki zastosowane we wnętrzach dziecięcych, przede wszystkim na ścianach, to nie tylko kwestia estetyki tej przestrzeni. Chodzi bowiem o to, by poza ładnym i przyjaznym w odbiorze pokojem uzyskać przestrzeń, która pobudza dziecko. Zachęca je do poznawania otaczającego świata. 

Można zatem postawić na wzorzyste tapety, niekoniecznie w typowo dziecięce wzory, lecz bardziej uniwersalne, ale wciąż pasujące do przestrzeni urządzanej z myślą o najmłodszym członku rodziny. Zamiast klasycznie malowanych ścian sprawdzą się tapety w kolorowe grochy, pasy w pastelowych barwach bądź geometryczne wzory, które są modne w tym sezonie. Takie tapety można znaleźć na stronie https://www.dekoori.pl/g/tapety-dla-dzieci

Dekoracje, czyli wisienka na torcie

W pokoju dziecięcym nie można pomijać dekoracji, które są wisienką na torcie. Odpowiadają za finalny efekt i sprawiają, że przestrzeń ma to osławione „coś”, co przyciąga uwagę. Szukajmy jednak dekoracji, które sprawią również przyjemność dziecku. Mogą to być zatem produkty hand made lub z kategorii DIY, wykonywane wspólnie z dzieckiem. 

Zamiast zwykłego oświetlenia lampa, która ukazuje ulubionych bohaterów, a zwyczajny dywan warto zastąpić tym w ulice, który stanie się tłem do zabawy w miasto. 

Możliwości jest całkiem sporo, a rynek podpowiada mnóstwo ciekawych rozwiązań. Zapoznajmy się z nimi i stwórzmy dziecku pokój, który będzie jego ulubioną oazą. 

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *