Klinkier to materiał, który przyciąga uwagę swoim wyglądem oraz wyjątkowymi właściwościami użytkowymi związanymi z jego wysoką wytrzymałością. Coraz częściej używa się go nie tylko na fasadach budynków, ale też podczas urządzania poszczególnych pomieszczeń. Możliwość użycia wygodnych w układaniu elastycznych płytek klinkierowych sprawia, że można go spotkać niemal wszędzie, a uzyskiwane efekty dekoracyjne sprawdzają się w różnych stylizacjach.
Czy płytki klinkierowe sprawdzają się we wnętrzach?
„Płytki klinkierowe są najczęściej używane jako materiał elewacyjny, zarówno ze względu na swój atrakcyjny wygląd, jak i na świetną odporność na warunki zewnętrzne. Klinkier nadaje budynkowi eleganckiego i stylowego charakteru, a także podnosi jego prestiż, kojarząc się z podmiejskimi rezydencjami, efektownie prezentującymi się obiektami historycznymi czy gmachami użyteczności publicznej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że elastyczne płytki klinkierowe wspaniale komponują się z budynkami utrzymanymi w każdym stylu architektonicznym, będą więc niezastąpione przy projektach inspirowanych tradycją i nowoczesnych. Równie ważne, co rola dekoracyjna są właściwości użytkowe tego materiału, który doskonale radzi sobie z opadami atmosferycznymi i wiatrem, czy wreszcie ponadprzeciętna trwałość fasady, która zostanie w ten sposób wykończona. Coraz modniejsze staje się także używanie płytek z mineralnego klinkieru elastycznego jako elementu dekoracyjnego we wnętrzach” – zauważa przedstawiciel firmy Haaksbergen, specjalizującej się w produkcji elastycznych płytek klinkierowych Elastolith.
Rosnąca popularność elastycznych płytek klinkierowych przy wykańczaniu wnętrz wiąże się z coraz częstszym wprowadzaniem do aranżacji elementów odsłoniętych murów. Eksponowanie cegieł w poszczególnych pomieszczeniach ma swoje źródła w inspiracjach stylem loftowym i industrialnym, gdzie widoczna, ceglana struktura staje się nie tylko najbardziej rozpoznawalnym symbolem, ale – ze względu na bogactwo tworzonych efektów – także jedną z głównych a niekiedy nawet jedynych tak zdecydowanych i dominujących ozdób. Odkryte mury to zarówno wzór związany złożeniem cegieł i ich zróżnicowaną barwą, jak i bogatą fakturą oraz tworzącą się za sprawą wyraźnych spoin grą światła i cienia. Pokazywanie cegieł to coraz częściej środek wykorzystywany w stylizacjach bardziej eklektycznych, choć można się z nim spotkać nawet we wnętrzach w stylu glamour czy urządzonych w nurcie stonowanego minimalizmu.
Odsłanianie istniejących murów jest oczywiście możliwe tylko w budynkach wzniesionych z cegieł lub tych, w których wykonano z nich ściany wewnętrzne. Innym sposobem na uzyskanie takiego efektu mogłaby być budowa ceglanego fragmentu od podstaw. Niestety wiązałoby się to ze znacznym obciążeniem stropu lub podłogi z uwagi na masę całości. Na szczęście wykorzystanie płytek z klinkieru elastycznego nie rodzi takich problemów ze względu na jego niską wagę oraz opcję swobodnego kształtowania poszczególnych elementów. Daje to bardzo szerokie możliwości dekoracyjne związane nie tylko z wyborem koloru czy wielkości płytek, ale także z efektami różnego ich ułożenia. Przy wznoszeniu tradycyjnych murów ceglanych posługiwano się rozmaitymi technikami układania cegieł, a wykorzystanie płytek pozwala na użycie we wnętrzu dowolnej z nich.
Możliwości wykorzystania klinkieru elastycznego we wnętrzach
Wśród możliwości związanych z używaniem cegieł we wnętrzach jedną z najważniejszych kwestii jest dobre zaplanowanie efektu, jaki ma zostać osiągnięty zarówno za pomocą określenia optymalnej lokalizacji dla fragmentu ceglanego muru, jak i wyboru sposobu ułożenia płytek. Najlepiej znane i rozpoznawalne metody wznoszenia murów, jakie można naśladować za pomocą płytek z elastycznego klinkieru to wiązania wózkowe, gdzie cegły były układane dłuższą stroną wzdłuż długości muru, a kolejne warstwy przesunięte względem siebie o 1/4 lub ½ długości cegły. Stosowano również wiązania główkowe, kiedy cegły układano węższą stroną wzdłuż długości muru, przesuwając kolejne warstwy o 1/2. Istniało jednak wiele modyfikacji tego układu – wiązanie łączone, gdy w jednej warstwie wykorzystywano układ wózkowy, a w kolejnej główkowy, wiązanie flamandzkie – którym w jednej warstwie cegły układano raz główkowo, a raz wózkowo, czy też wiązanie holenderskie, w którym między kilkoma warstwami wózkowymi układano warstwę główkową. Ilość używanych kombinacji jest bardzo duża, a wśród nich znajdują się także te bardziej skomplikowane jak wiązanie francuskie. Wiele modyfikacji jest też związanych z przesunięciami cegły w kolejnych warstwach.
Wzajemne ułożenie poszczególnych warstw cegieł oraz ich rozmiary i relacje będą w dużym stopniu wpływały na charakter i wygląd pomieszczenia, w którym zostaną użyte. Ściana z płytkami ułożonymi tak, jak w klasycznym wiązaniu główkowym sprawdzi się szczególnie dobrze na mniejszych powierzchniach oraz w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ da efekt wizualnego powiększenia wnętrza. Klasyczny układ wózkowy będzie się prezentował bardzo dobrze na długich i wysokich ścianach. W aranżacjach, w których zależny nam na złożoności i bogactwie uzyskanych efektów dekoracyjnych warto wybierać układy bardziej skomplikowane, np. wiązanie amerykańskie. We wnętrzach tradycyjnych dobrym pomysłem może się okazać klasyczne wiązanie krzyżowe lub łączone. Tam, gdzie aranżacja ma być wykonana w stylu oszczędnego minimalizmu, można rozważyć wiązanie płytkowe, gdy cegły są ułożone tak, jak kafelki lub blokowe, w którym przesunięcie rzędu następuje co dwie lub trzy warstwy. W stylizacjach rustykalnych, ale także wnętrzach wzorowanych na tradycyjnych stylach jak choćby prowansalskim bardzo dobrze wypadnie niezwykle zróżnicowane wiązanie dzikie, gdzie kolejność cegieł ułożonych wózkowo i główkowo w kolejnych warstwach jest dobierana dość swobodnie.
Wielką zaletą elastycznych płytek klinkierowych w aranżacji wnętrz jest możliwość wykorzystania ich w niemal każdym pomieszczeniu. Modne jest ich układanie w przedpokojach – zwykle umieszcza się je wówczas na ścianie przeciwległej do wejścia albo dekoruje nimi większość dostępnej powierzchni. Płytki są też chętnie wykorzystywane w pokojach dziennych – w wielu przypadkach instaluje się je na jednej ścianie, tworząc w ten sposób dominujący we wnętrzu element dekoracyjny. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie płytek na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, jednak, by nie było to zbyt przytłaczające, na ogół w tym celu wybiera się ściany nieco krótsze. Taka metoda jest też często używana do zaakcentowania podziału pomieszczenia na różne strefy. Sposobem na wykorzystanie płytek klinkierowych w salonie jest ozdobienie nimi wybranego fragmentu ściany. Płytki klinkierowe są też zwykle używane do wykonania obudowy kominka. Bardzo ciekawym pomysłem jest stosowanie płytek z elastycznego klinkieru w kuchni – zarówno jako dekoracji ściany znajdującej się nad blatem, jak i fragmentów ścian czy ścianki odgradzającej kuchnię od jadalni albo pokoju dziennego. Coraz częściej płytki są także używane w łazienkach poza strefami narażonymi na bezpośredni kontakt z wodą.
Zalety używania płytek klinkierowych w aranżacjach wnętrz
Używanie elastycznych płytek klinkierowych w aranżacji wnętrz jest bardzo łatwe i pozwala na uzyskiwanie ciekawych efektów wizualnych dzięki ich niepowtarzalnym właściwościom, które wiążą się z wyglądem, sposobem układania oraz cechami wytrzymałościowymi. Jedną z najważniejszych cech elastycznego klinkieru jest jego niewielka grubość. Płytki mają zaledwie od 3 do 6 mm, można je więc montować w niemal każdej przestrzeni nie obawiając się ograniczenia ilości dostępnego w pomieszczeniach miejsca. Z grubością jest także związana ograniczona masa płytek, jeden metr kwadratowy wraz z zaprawą to zaledwie 7 kilogramów. Tak małe obciążenie sprawia, że płytki można montować na każdej nośnej powierzchni, w tym na zabudowie z płyt kartonowo-gipsowych albo na płytach drewnopochodnych np. OSB.
Podczas wyboru elementów tworzących aranżację wnętrza ważną kwestią jest odpowiedni dobór kolorów. W przypadku płytek z elastycznego klinkieru paleta możliwości jest bardzo szeroka, ponieważ dostępnych jest aż 9 tysięcy różnych wybarwień. Przede wszystkim są to propozycje klasyczne obejmujące różne odcienie czerwieni od bardzo jasnych, przez zdecydowane „ceglaste”, aż po głębokie brązy kojarzące się z mocno wypalonymi cegłami. Wśród oferowanych kolorów są również biele oraz duży wybór szarości znakomicie pasujących do wnętrz nowoczesnych. Ciekawe rezultaty można uzyskać, decydując się na różne rodzaje beżu. Co ważne, płytki można łączyć z 9 kolorami fugi, co pozwala na dodatkowe wzbogacenie całej kompozycji.
Równie istotny jest fakt, że płytki z elastycznego klinkieru są dostępne w 4 różnych rozmiarach, co powoduje, że łatwiej dobrać pasującą do konkretnego wnętrza wielkość. Klinkier mineralny jest produkowany w wymiarach, które są dokładnie takie, jak najpopularniejsze rodzaje klasycznych cegieł. Można wybierać między tradycyjną cegłą NF mającą 240 na 71 milimetrów, cegłą zwężaną DF, która ma 240 na 52 milimetrów, cegłą historyczną WF z wielkością płytek 210 na 50 milimetrów, a także cegłą UK, gdzie wymiary to 215 na 65 milimetrów.
Przy układaniu płytek, zwłaszcza wówczas, gdy w grę wchodzą układy z naśladowaniem cegły ułożonej główkowo, najistotniejszą kwestią okaże się możliwość szybkiego i łatwego przycinania poszczególnych elementów za pomocą typowych nożyczek albo ostrego noża. W przypadku układania płytek na narożach równie istotne będzie ich szybkie kształtowanie dzięki zaginaniu. Problemów nie przysparza również sam montaż, ponieważ płytki przykleja się przy pomocy gotowej zaprawy dostarczanej przez producenta, która jednocześnie pełni funkcję fugi. Układanie wygląda więc podobnie jak przy klasycznych kafelkach, z tą różnicą, że w przypadku elastycznych płytek klinkierowych spoiny wykonuje się podczas klejenia.