Jesteś właścicielem dużego mieszkania? Jeżeli nie wykorzystujesz w pełni jego potencjału, rozważ jego podział na dwa mniejsze lokale. Na jednym z mieszkań powstałych po podziale będziesz mógł zarabiać – wystarczy, że je wynajmiesz.
Dlaczego potrzebujesz pomocy architekta?
Możesz mieć wizję tego, jak po podziale mieszkania mają docelowo wyglądać lokale, ale mimo to potrzebujesz pomocy specjalisty. To ekspert powinien sprawdzić, czy fizyczny podział nieruchomości będzie możliwy. Nawet duży metraż nie gwarantuje, że po podziale uzyskasz dwa samodzielne mieszkania. Aby lokal np. nowe mieszkanie w Ożarowie Mazowieckim można było uznać za samodzielny, musi on spełniać wymagania określone w ustawie o własności lokali, czyli:
- być izbą lub zespołem izb,
- zostać wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku – musi mieć osobne wejście,
- być przeznaczony na stały pobyt ludzi – musi posiadać m.in. łazienkę,
- zaspokajać potrzeby mieszkaniowe (z pomieszczeniami pomocniczymi).
Architekt przygotuje niezbędny projekt, od niego dowiesz się też, jakie zmiany należy wprowadzić, abyś na późniejszym etapie nie miał problemów z otrzymaniem zaświadczenia o samodzielności danego lokalu.
Kiedy potrzebna jest zgoda innych właścicieli mieszkań?
Mieszkanie przeznaczone do podziału mieści się w kamienicy, która stanowi współwłasność kilku osób (w tym Twoją)? Kupiłeś duży lokal w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej? Jeżeli obiekt, w którym znajduje się mieszkanie, nie należy wyłącznie do Ciebie, nie obejdzie się bez uzyskania zgody na podział lokalu od pozostałych właścicieli. Dlaczego?
Nie zawsze podział mieszkania na dwa mniejsze oznacza po prostu postawienie dodatkowych ścian – czasem wiąże się to także z wybiciem okna (okien). W tej sytuacji naturalnie potrzebujesz zgody innych członków wspólnoty (w formie uchwały) na przeprowadzenie takich prac. Dodatkowo musisz pamiętać o zgłoszeniu prac lub uzyskaniu pozwolenia na budowę. W przypadku współwłasności nieruchomości niezbędne będzie otrzymanie zgody od każdego ze współwłaścicieli. Bez tego nie będziesz mógł rozpocząć podziału.
Najłatwiej zgodę na podział mieszkania będzie Ci uzyskać, jeżeli w przeszłości funkcjonowało ono jako dwa mniejsze lokale, które następnie zostały ze sobą połączone. Z taką sytuacją często można spotkać się m.in. w kamienicach.
Formalności po fizycznym podziale lokalu
Fizyczny podział mieszkania na dwa mniejsze kończy się z momentem wyjścia ekipy remontowej. Nie oznacza to jednak, że procedura podziału lokalu została zakończona – teraz czekają Cię jeszcze formalności. Musisz:
- uzyskać zaświadczenie o samodzielności uzyskanych po podziale mieszkania lokali – zaświadczenie otrzymasz np. od starosty,
- ujawnić lokale w ewidencji gruntów i budynków – wówczas mieszkania otrzymają nowe numery, np. 5A i 5B,
- podpisać umowę ustanowienia odrębnej własności lokali – zrobisz to w kancelarii notarialnej.
Dopiero po spełnieniu wszystkich formalności będziesz mógł dysponować lokalami po podziale – np. sprzedać je lub wynająć jeden z nich. Drugie rozwiązanie pozwoli Ci uzyskać dodatkowy dochód co miesiąc.