Jeszcze kilkanaście lat temu to żaluzje wiodły prym na rynku wystroju wnętrz i mało kto słyszał o roletach. Z biegiem czasu pojawiły się jednak i one, o ciekawym designie, fakturze i wybarwieniach. Zarówno jedne, jak i drugie mają dużo zalet i trochę się od siebie różnią. Przyjrzyjmy się bliżej tym dwu rozwiązaniom.
Materiał i kolorystyka
To najważniejszy czynnik, który dość mocno różnicuje rolety i żaluzje. Pierwsze z nich można dostać w tysiącu różnych odcieni i wzorów. Mają bardzo minimalistyczny charakter lub wręcz odwrotnie, wnoszą do wnętrza sporo koloru, a nawet przepychu. Szczególnie rolety rzymskie, które można układać w przeróżnych kombinacjach, drapować, tworzyć z materiału urocze fałdki, zawijać – wyglądają bajecznie i zjawiskowo. Tkaniny, z jakich są zrobione, przypominają czasami efemeryczną firanę lub gęsto tkaną, grubą zasłonę. Zawsze ciekawie i mocno definiują przestrzeń. Z kolei rolety delikatne, jednolite o stonowanej barwie pasują do pomieszczeń minimalistycznych i nowoczesnych.
Żaluzje nie dają tylu rozwiązań pod względem materiału i kolorystyki. Owszem, aluminiowe lamelki odchodzą już powoli do lamusa, a zastępują je efektownie wyglądające surowce – np. drewno. Można za ich pomoc zbudować nastój ciepłego i radosnego wnętrza w stylu kolonialnym czy eko. Zawsze będą tworzyć harmonijny klimat i ładnie współgrać z klasycznym, tradycyjnym wystrojem wnętrza. Na rynku można też dostać żaluzje skóropodobne, zaskakujące designem i bardzo ciekawie prezentujące się na okiennej wnęce.
Gra światłem
Jeżeli chodzi o możliwość dokładnego i zróżnicowanego sterowania światłem, prym będą wieść żaluzje. Promienie słoneczne mogą figlarnie tańczyć między lamelkami, odbijać się od gładkiej struktury materiału, tworząc na ścianach i meblach ciekawy świetlny festiwal. Wystarczy jedno pociągnięcie żyłki, aby całkowicie zmienić w pomieszczeniu nastrój – dokładnie przyciemnić lub delikatnie rozjaśnić.
Z kolei rolety dają może trochę mniej możliwości, ale nie odbiegają znacząco od żaluzji. Tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniej tkaniny. Komu bardziej zależy na wnętrzach mocniej przyciemnionych, np. w sypialni, tam, gdzie będzie się częściej odpoczywać, powinien wybrać rolety wykonane z materiału o grubszej gramaturze, o gęstszym splocie i o ciemniejszym wybarwieniu. W celu osiągnięcia całkowitego zamknięcia dopływu światła stosuje się specjalne tkaniny typu black-out. Jeśli jednak pomieszczenie ma być skąpane w świetle, a przysłaniane będzie niewielkim stopniu, to proponowane są rolety z jasnych materiałów, o siateczkowej strukturze.
Czyszczenie i estetyka
Zarówno jedne, jak i drugie mogą prezentować się dobrze na każdym oknie, jeśli zostaną umiejętnie dobrane do stylistyki wnętrza, ramy okiennej i dekoru. Rozważając natomiast łatwość utrzymania w czystości, zdecydowanie na większy plus wychodzą rolety. Materiał pokryty aperturą wystarczy zazwyczaj przetrzeć delikatnie zmoczoną szmatką, aby były czyste, czasem odkurzyć. Żaluzje trochę bardziej się kurzą, trudniej je wyczyścić między lamelkami, choć znacznie ułatwiają to specjalne szczoteczki do czyszczenia trudno dostępnych przestrzeni.