Kominek to bardzo miły dodatek do każdego wnętrza. Nic w tym dziwnego, że wiele osób decyduje się na tę dekorację, a nawet z niej korzysta, głównie zimą, aby stworzyć wspaniały, nieszablonowy nastrój w swoim wnętrzu. Szyby kominkowe mają jednak to do siebie, że często się brudzą. Jak temu zaradzić?
Szyby kominkowe – dlaczego się brudzą?
W kominku najczęściej palone jest drewno, i chociaż każdy posiada odpowiedni komin, by odprowadzał spaliny na zewnątrz, nie oznacza to, że jego wnętrze będzie nieskazitelnie czyste. Wręcz przeciwnie, sporo brudu osadza się na szybie, która oddziela pomieszczenie od kominka. Jest to głównie sadza, która cechuje się ciemnym kolorem. Ponadto, sadza jest bardzo brzydka i tłusta. Niestety, na naszą niekorzyść, jest odporna na wiele czynników chemicznych, dlatego bardzo trudno jest ją usunąć z szyby kominkowej.
Jak zadbać o to, by szyba kominkowa była czysta?
Szyba żaroodporna kominkowa może zebrać większe lub mniejsze zabrudzenia. Jeśli nie są one zatrważające, może próbować usunąć je zwykłym płynem do mycia naczyń, który dobrze rozpuszcza tłuszcz. Tak naprawdę wystarczy wycisnąć kilka kropel płynu na szmatkę, a następnie próbować przetrzeć szkło kominkowe. Kolejnym krokiem może być polerowanie jej w dość nietypowy sposób, bo starymi gazetami.
Większe smugi wymagają wytoczenia lepszych dział. Na rynku znajdziemy specjalnie dedykowane preparaty do grillów, piekarników czy szyb kominkowych. Można je śmiało wykorzystać uważając jednak, aby czyścić wyłącznie szkło, a nie również metalowe elementy, ponieważ preparaty te mogę nie działać na nie korzystnie.
Szyby do kominka – w przypadku nieoczekiwanego pęknięcia
Często zdarza się, że podczas czyszczenia lub palenia, zwiększa się wielkość ryzyka pęknięcia szyby. Szybę kominkową nie jest łatwo zbić, ponieważ cechuje je odpowiednia odporność temperaturowa, jednak czasem, kiedy panują ekstremalnie wysokie temperatury, może dojść do takiej sytuacji. Koniecznością jest więc wymiana szyby do kominka. Szyba do kominka może mieć różne właściwości. Może to być szkło ceramiczne, szkło żaroodporne. Szyby powstają w wysokotemperaturowych procesach przemysłowych, które sprawiają, że są to produkty bardzo odporne. Jeśli więc w Twoim domu doszło do sytuacji, w której koniecznością jest wymiana szyby kominkowej, musisz wziąć pod uwagę dobrej jakości produkty. Nieodzowną wiedzą jest poznanie dokładnych wymiarów szkła, zanim zamówisz szybę do kominka dla siebie. Korzystaj wyłącznie z dobrych sklepów, zwłaszcza takich, gdzie ilość zadowolonych klientów wynosi 100%.