Tabliczki adresowe LED, z blachy ocynkowanej i inne. Czym kierować się przy ich wyborze?

Tabliczka adresowa, to znaczy tabliczka z numerem domu musi być zgodnie z obowiązującymi przepisami, przymocowana w widocznym miejscu. Zawsze musi być czytelna i dobrze oświetlona. W dodatku ustawodawca pozostawił osobom, które muszą się stosować do tych przepisów pełną dowolność. To znaczy, że jeżeli te wymogi są spełnione, to każdy może przyczepić na swoim domu taką tabliczkę adresową, jaka tylko mu się podoba.

Jak powinna wyglądać tabliczka adresowa z numerem domu?

Polskie prawo nie odnosi się do wyglądu tabliczki adresowej z numerem domu. To, jaki kolor tabliczki z numerem domu oraz jaką czcionkę wybierze inwestor lub właściciel tego domu, pozostaje w jego gestii. Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń, bo wtedy trudno byłoby się zorientować, jaka to ulica i numer domu. Najważniejsze jest to, żeby tabliczka adresowa była bardzo dobrze czytelna oraz powieszona na ścianie budynku, 10 metrów od ogrodzenia. Natomiast numer domu nie może być zapisany za pomocą pięciometrowych cyfr, bo nie będzie wtedy dobrze widoczny i czytelny. Czcionka musi być kontrastowa w odniesieniu do tła tabliczki. Powinna się na niej znaleźć również nazwa ulicy albo placu. Jeżeli jest miejscowość, w której dana ulica jest nienazwana, to wystarczy tylko nazwa miejscowości. Przepisy określają również bardzo jasno, że chociaż sama tabliczka adresowa na ogrodzeniu nie jest wystarczająca oraz że powinna znaleźć się również tablica na przedniej ścianie budynku, to w przypadku niewielkiej tablicy adresowej na oddalonym od drogi budynku tabliczka na ogrodzeniu, staje się obowiązkiem.

Tabliczki adresowe LED, z blachy ocynkowanej i inne.

Na jakie się zdecydować?

Tabliczki adresowe mogą być zrobione z dowolnego materiału. Producenci mogą się tutaj wykazać bardzo dużą pomysłowością. Tabliczka adresowa może być wykonana na przykład z blachy ocynkowanej. Jest to materiał tani i wystarczająco trwały, żeby przez wiele długich lat pozostał w nienaruszonym stanie. Tabliczka z numerem domu wykonana z blachy ocynkowanej jest rozwiązaniem sprawdzonym i skutecznym. Znaki na takiej tablicy są najczęściej nanoszone metodą sitodruku na płaskiej powierzchni. Tabliczka adresowa może być również wykonana z blachy aluminiowej. To droższe rozwiązanie niż tabliczka ze blachy ocynkowanej, ale w zamian jest to materiał całkowicie odporny na korozję. Wytrzyma w dobrym stanie jeszcze dłużej niż tabliczka adresowa z blachy ocynkowanej. Tabliczki tego rodzaju często są tłoczone, ale zupełnie nie ma to wpływu na ich trwałość. Tabliczka adresowa grawerowana wygląda o wiele bardziej estetycznie niż w takiej standardowej wersji. Jeżeli cenisz sobie nowoczesne rozwiązania, to proponujemy Ci podświetlaną tabliczkę adresową z akrylu. Dzięki niej w bardzo estetyczny i przyciągający wzrok sposób, będziesz mógł zaprezentować swój adres. Podświetlenie najczęściej znajduje się w krawędziowej części tabliczki adresowej. Natomiast specjalnie uformowany akryl z zatopionymi w nim elementami powoduje, że w ciemnościach napis wygląda tak, jakby się świecił. Natomiast w dzień jest on bardzo dobrze widoczny za sprawą kontrastowego koloru. Do wyboru masz jeszcze tabliczkę adresową LED poliwęglanową. Jej zaletami jest to, że jest niezwykle wytrzymała oraz estetyczna. W dodatku nie trzeba się tutaj martwić o podświetlenie. Tabliczki adresowe LED wykonane z tego materiału mają bardzo długą żywotność. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że taka dobrze dobrana tabliczka adresowa jest w stanie przetrwać dłużej niż niektóre elementy budynku.

Co jeszcze dobrze jest wiedzieć przy wyborze tabliczki adresowej LED lub innej?

Do dnia 7 czerwca 2013 roku możliwe było stosowanie tabliczek adresowych tylko z numerem domu. Nie wymagano umieszczania na niej nazwy ulicy. Obecnie wszystkie tablice adresowe, które są niezgodne ze wspomnianymi wymaganiami, muszą zostać wymienione w dodatku. Obowiązek podświetlenia tabliczki adresowej odnosi się tylko do tabliczki zainstalowanej na ścianie przedniej budynku. Chyba że ze względu na odległość od płotu jest ona niewidoczna. Wtedy trzeba zamocować drugą tabliczkę na ogrodzeniu.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *