Ile lumenów do salonu na m2?

W trakcie aranżacji wnętrza ogromną wagę przywiązuje się do kolorów ścian, typu mebli, czy rodzaju podłogi, spędzając wiele godzin w sklepach i marketach budowlanych, analizując wszelkie możliwe opcje wyboru. Jak się jednak okazuje kluczowym elementem dla poczucia komfortu w samodzielnie zaprojektowanych czterech kątach jest oświetlenie, a nie kolor ścian czy wielkość sofy. To ono wpływa na nastrój lokatorów, dyktuje rytm dnia, pobudza lub wręcz usypia. Niestety, jak się okazuje ten element jest najczęściej pomijany. Ważniejsza wydaje się być estetyczna lampa czy żyrandol, a nie rodzaj wkręconej żarówki. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Jak więc dobrać rodzaj i moc oświetlenia do pomieszczenia, w tym do jednego z najważniejszych z nich – salonu, aby czuć się w nim dobrze i z przyjemnością spędzać tam czas wolny?

Lumeny – czym są i co należy o nich wiedzieć

Lumen (lm) jest jednostką miary strumienia światła lub inaczej mówiąc określeniem ilości światła emitowanego przez żarówkę. Jednostka ta pozwala także określić bardzo precyzyjnie wydajność światła, rozumianego, jako stosunek ilości lumenów do mocy żarówki. Pojęcie lumen pojawiło się wraz z rozpowszechniającym się wykorzystaniem żarówek LED (wcześniej stosowanych przede wszystkim w muzealnictwie z uwagi na nieemitowanie ciepła). W ich przypadku to paradoksalnie nie moc decyduje o jasności, co osoby dotychczas stosujące tradycyjne żarówki i świetlówki może mocno zdziwić. Mówiąc wprost – to ilość lumenów, a nie moc decyduje o tym, czy w pomieszczeniu będzie jasno, czy wręcz przeciwnie – zapanuje półmrok. Nie oznacza to, że moc wyrażona w WAT nie ma już w ogóle znaczenia. Przekłada się ona bezpośrednio na budżet domowy, dlatego warto zwracać na to uwagę. Niemniej żarówki LED z założenia są energooszczędne, dlatego ten element ma bez wątpienia znaczenie drugorzędne.

Oznaczenie liczby lumenów znajduje się na opakowaniu każdej żarówki LED wraz z oznaczeniem poziomu ciepła światła białego (warmwhite – coldwhite) oraz żywotności żarówki określonej w godzinach. Niejednokrotnie pojawia się także „przelicznik” mocy WAT żarówki LED na tradycyjną żarówkę, odnosząca się do analogicznej intensywności oświetlenia. Przykładowo, żarówka LED o mocy ok. 9W daje podobną moc oświetlenia, jak zwykła żarówka o mocy ok. 60W.

Standardowo stosowany przelicznik mocy WAT standardowej żarówki na moc WAT żarówki LED wraz z podaniem ilości lumenów zaprezentowano poniżej:

  • 230 – 270 lumenów (25 WAT zwykła żarówka, 3 WAT żarówka LED);
  • 400 – 450 lumenów (40 WAT zwykła żarówka, 5 WAT żarówka LED);
  • 800  – 850 lumenów (60 WAT zwykła żarówka, 10 WAT żarówka LED);
  • 1000 – 1100 lumenów (75 WAT zwykła żarówka, 12 WAT żarówka LED)

Należy przy tym zauważyć, że jest to uproszczenie, które może wyglądać nieznacznie odmiennie w poszczególnych przypadkach, w zależności od producenta żarówek LED. Aby więc mieć pewność co do ilości lumenów czy przelicznika mocy, należy każdorazowo zweryfikować tę informację na opakowaniu bądź zapytać eksperta w sklepie. Niemniej jeśli wartość znacząco odbiega od podanego wyżej uproszczonego przelicznika, może to być sygnał to zastosowanego nadużycia ze strony producenta żarówek, który wykorzystuje niewiedzę klientów w tym zakresie.

Ile lumenów na m2  zastosować w salonie?

Salon jest w przypadku większości domów i mieszkań miejscem przyjmowania gości i dziennego pobytu lokatorów, dlatego wymaga większego strumienia światła (a więc większej ilości lumenów) niż łazienka czy sypialnia, które z założenia są pomieszczeniami, służącymi relaksowi i odprężeniu (choć naturalnie istnieją odstępstwa od tej reguły). Salon, jako miejsce dziennego pobytu, w którym spędza się najwięcej czasu, służy do czytania książek, oglądania telewizji, czy spotkań w gronie najbliższej rodzinny. Niejednokrotnie pełni on również funkcję jadalnianą, dlatego zapewnienie odpowiedniego oświetlenia odgrywa niebagatelną rolę.

Choć nie jest to kwestia jednoznaczna, zakłada się, że w salonie na każdy m.kw. powierzchni powinno przypadać ok 200-400 lumenów. W przypadku niewielkich salonów o powierzchni ok. 14 m.kw. należy zapewnić, dla komfortu mieszkańców i ich gości ok. 2800-5600 lumenów, natomiast w przypadku salonów dużych, jakie posiadają właściciele domów jednorodzinnych, o powierzchni ok. 20 m.kw. należy zapewnić ok. 4000-8000 lumenów. Różnica w komforcie przebywania w pomieszczeniu odpowiednio doświetlonym jest diametralna i z pewnością zostanie doceniona przez wszystkich lokatorów. Ostateczna intensywność strumienia światła (a więc ilości lumenów) jakie powinno się zastosować w salonie zależy od szeregu czynników, wśród których należy wyróżnić m.in.: wysokość sufitu, kształt pomieszczenia, kolor ścian, wyposażenie oraz indywidualne potrzeby mieszkańców.

Żarówki LED mają zwykle moc w przedziale 500-600 lumenów, choć zdarzają się także takie o mocy przekraczając 800 lumenów. Aby więc zapewnić w salonie odpowiednią intensywność oświetlenia, konieczne jest zapewnienie kilku źródeł oświetlenia np. żyrandol, lampka na biurku, czy lampa stojąca. Zwykle zaleca się zastosowanie 2 – 4 punktów oświetlenia. Aby mieć pewność, że ilość lumenów na m.kw. powierzchni salonu jest odpowiednia, wystarczy zsumować wartości z poszczególnych żarówek. Warto także zaznaczyć, że przy stosowaniu żarówek ozdobnych ich ilość będzie musiała być zdecydowanie zwiększona, ponieważ intensywność światła będzie bardzo niska. Funkcją tego typu oświetlenia jest bowiem dekorowanie przestrzeni, a nie jej rozjaśnianie. Należy o tym pamiętać, planując zakupy.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *