Czym jest brama szybkobieżna i jakie ma zastosowanie?

Bramy szybkobieżne są rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykonuje się je z różnych materiałów i według różnych założeń konstrukcyjnych. To, co jednak łączy wszystkie bramy tego rodzaju, to duża szybkość otwierania i zamykania, dzięki której pomieszczenie z taką bramą otwarte jest tylko przez krótki czas. Jak skonstruowane są tego rodzaju bramy i gdzie się ich używa?

Brama szybkobieżna – podstawowe informacje

Jak już wspomniano, główną cechą bram szybkobieżnych jest duża szybkość poruszania się. Skrzydło bramy porusza się po specjalnych prowadnicach, a napędzane jest silnikiem elektrycznym. Zastosowanie silników o nowoczesnych konstrukcjach pozwala na uzyskanie zmiennego tempa ruchu skrzydła bramy, co znacznie zwiększa płynność jego poruszania się. Bramy tego rodzaju wykorzystuje się w budynkach związanych z produkcją, magazynowaniem i handlem, czyli wszędzie tam, gdzie istotne jest zachowanie niezakłóconych niczym ciągów komunikacyjnych. Mogą być używane jako bramy zewnętrzne, ale i wewnątrz budynków i być wykonywane z różnych rodzajów materiałów – sztywnych paneli metalowych, albo elastycznego materiału PVC.

Typy bram szybkobieżnych

Zasadniczo wyróżnia się dwa typy bram szybkobieżnych w zależności od tego, z czego wykonane jest skrzydło. Może ono być na przykład wykonane ze sztywnych paneli metalowych. Najczęściej spotyka się tego rodzaju bramy stalowe, choć w handlu nie brak też konstrukcji wykonanych z aluminium (charakteryzuje je mniejsza odporność i wytrzymałość). Najlżejsze konstrukcje tego rodzaju wykonywane są z nowoczesnych materiałów syntetycznych. Innym rozwiązaniem są bramy szybkobieżne, których skrzydło stanowi płat elastycznego materiału PVC. Tego rodzaju kurtyny najczęściej stosuje się wewnątrz budynków. Charakteryzują się zdecydowanie niższą wagą, dzięki czemu prędkość poruszania się skrzydła może być bardzo duża. Zastosowanie jednolitego materiału sprawia też, że o wiele łatwiejsze jest utrzymanie czystości, co jest istotne we wszystkich gałęziach przemysłu, w których zachowanie wysokiego poziomu higieny gra szczególną rolę.

Oprócz materiału, z którego wykonane są bramy, różnią się one też wielkością. Najmniejsze konstrukcje, które pozwalają na przejechanie ręcznym wózkiem z paletą, wykonywane są z lekkich materiałów i stosowane są przede wszystkim wewnątrz budynków. Bramy o większych rozmiarach (przystosowane do ruchu wózków widłowych albo nawet samochodów dostawczych) to najczęściej bramy zewnętrzne. Szczególnym przypadkiem są szybkobieżne bramy wielkogabarytowe, które znajdują zastosowanie na przykład w hangarach lotniczych. Tego rodzaju bramy wyposażane są zazwyczaj w więcej niż jeden silnik i wykonywane z lekkich, ale jednocześnie wytrzymałych materiałów kompozytowych.

Zewnętrzne i wewnętrzne bramy szybkobieżne

Bramy szybkobieżne mogą być używane w budynkach na różne sposoby. Najczęściej mówi się o bramach zewnętrznych i używanych wewnątrz budynków, przy czym różnice w funkcjach tych rodzajów bram wymuszają również różnice w ich konstrukcji. Bramy stosowane na zewnątrz nie tylko oddzielają wnętrze budynku, od przestrzeni wewnątrz, ale również pozwalają na jego zabezpieczenie. Dlatego też wykonywane są z materiałów o dużej wytrzymałości. Z kolei bramy wewnętrzne służą wyłącznie do rozdzielania poszczególnych sektorów budynku i w większości przypadków nie stanowią dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego też swobodnie mogą być wykonywane z materiałów bardzo lekkich.

Jak działa napęd bramy szybkobieżnej?

Jak już wspomniano, brama szybkobieżna napędzana jest silnikiem szybkobieżnym. Jednak stosuje się w takich bramach również rozwiązania, które sprawiają, że napęd działa o wiele sprawniej i pozwala na płynny ruch skrzydła. Do tego konieczne zastosowanie mechanizmów zwalniających silnik przed pełnym zamknięciem i otwarciem. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jet zastosowanie elektronicznego mechanizmu sterowniczego wyposażonego w przetwornicę częstotliwości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że napędy bram od poszczególnych producentów mogą znacznie różnić się pomiędzy sobą konstrukcyjnie i zawsze dostosowane są do parametrów określonego skrzydła. Dlatego zwykle poleca się stosowanie bram i napędów do nich od jednego producenta.

Bramy szybkobieżne automatyczne i uruchamiane manualnie

Osobnym zagadnieniem jest sposób sterowania bramą szybkobieżną. Najprostszym rozwiązaniem jest otwieranie bramy ręcznie (przy pomocy przycisku albo linki zwalniającej mechanizm) oraz zamykanie automatyczne. Takie konstrukcje stosowane są przede wszystkim tam, gdzie pracownicy poruszają się pieszo, a intensywny ruch sprawia, że zastosowanie pełnej automatyki nie jest wskazane. W przypadku bram przeznaczonych do ruchu pojazdów, takich jak na przykład wózki widłowe, świetnie sprawdzają się bramy w pełni automatyczne. Dzięki nim pracownik nie musi wysiadać z pojazdu, by otworzyć bramę, co znacznie ułatwia proces. W niektórych zakładach stosuje się również sterowanie bram zintegrowane z elektronicznymi systemami zarządzania produkcją.

Bramy szybkobieżne w przemyśle spożywczym

Bramy szybkobieżne najczęściej kojarzy się z przemysłem spożywczym. Znajdują one tu zastosowanie głównie ze względu na to, że ten rodzaj przemysłu wymaga zachowania ścisłego podziału na strefy, w których panują różne warunki – na przykład pod względem temperatury. Zastosowanie automatycznych bram szybkobieżnych pozwala więc na płynnego ruchu pojazdów i pracowników, przy jednoczesnym utrzymaniu tego podziału.

Użycie bram szybkobieżnych w innych gałęziach przemysłu

Tego rodzaju bramy stosowane są wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu przestrzeń musi być podzielona na osobne części, ale jednocześnie konieczne jest zachowanie płynności ruchu – w zakładach produkcyjnych, magazynach i wieli innych. Lekkie bramy szybkobieżne sprawdzają się również jako zabezpieczenie doków przeładunkowych. Są też najczęściej obecnie używanym rozwiązaniem dla bram wejściowych do budynków – zwłaszcza, kiedy odbywa się przez nie ruch pojazdów.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *