Jak pozbyć się mrówek – 6 domowych sposobów

Mrówki w domu to dość uciążliwy problem. Choć te małe szkodniki nie są niebezpieczne, to jednak ich obecność może być nieprzyjemna. Tym bardziej, że przyciąga je wilgoć i jedzenie. Jak łatwo się domyślić, ulubione miejsce mrówek to kuchnia. Pojawia się więc pytanie, jak pozbyć się mrówek z domu? Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz od razu sięgać po środki owadobójcze, które mogą być szkodliwe. Najpierw wypróbuj domowe sposoby, które mogą okazać się równie skuteczne.

Co przyciąga mrówki

Zacznijmy od tego, co przyciąga mrówki. Jeśli będziesz tego świadomy, unikniesz powrotu nieproszonych gości w przyszłości. Odpowiedź jest dość oczywista. Mrówki przyciąga żywność i woda, czyli wszystko to, co gwarantuje im przetrwanie. Jeśli więc przechowujesz jedzenie bez odpowiedniego zabezpieczenia lub pozostawiasz np. okruszki na stole lub blacie, wysyłasz niejako mrówkom zaproszenie. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki mrówek przyciąga również słodki zapach i oleiste substancje.

Mrówki w domu – jak im zapobiec

Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się mrówek w domu? Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach. Sprzątaj regularnie i utrzymuj czystość w kuchni, szczególnie po posiłkach. Napraw nieszczelne zawory. Usuwaj resztki po jedzeniu, zaraz po zakończeniu posiłku i nie zostawiaj otwartych pojemników z jedzeniem na wierzchu. Zakręć dokładnie pokrywki na pojemnikach z jedzeniem. Zabezpiecz otwory i szczeliny wokół drzwi i okien, żeby mrówki nie mogły się przedostać do wnętrza domu.

Jak pozbyć się mrówek domowymi sposobami

Żeby pozbyć się mrówek z domu, nie musisz wcale sięgać po środki chemiczne. Być może się zdziwisz, ale wszystko, czego potrzebujesz prawdopodobnie znajdziesz w kuchni. Oto kilka prostych i skutecznych sposobów na pozbycie się mrówek.

 Cynamon

Posyp cynamonem miejsca, w których mrówki pojawiają się najczęściej. Szkodniki te nie lubią zapachu cynamonu i będą unikać obszarów, które nim są pokryte.

Ocet

Rozcieńcz ocet wodą w stosunku 1:1, a następnie rozpyl. Następnie spryskaj nim ulubione miejsca mrówek. Ocet skutecznie odstrasza te insekty, a regularnie stosowany może zniechęcić je do powrotu.

Boraks

Wymieszaj cukier puder z boraksem i umieść tak przygotowaną mieszankę w miejscach, gdzie widzisz mrówki. Szkodniki najprawdopodobniej zjedzą ją, a także część przeniosą do swojego gniazda, co ostatecznie doprowadzi do ich eliminacji.

Kawa

Posyp zmieloną kawę w miejscach, gdzie gromadzą się mrówki. Kofeina zawarta w kawie działa jako środek odstraszający i zniechęca mrówki od przebywania w tych miejscach.

Cytryna

Wyciśnij sok z cytryny i spryskaj nim miejsca, w których widzisz mrówki. Warto wiedzieć, że kwas cytrynowy działa jak naturalny środek odstraszający te szkodniki.

Pieprz Cayenne

Posyp pieprzem Cayenne wokół miejsc, gdzie pojawiają się mrówki. W ten sposób utrudnisz im poruszanie się i zniechęcisz je do dalszych wędrówek.

Mrówki w domu – podsumowane

Jak widzisz, istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się mrówek i nie musisz sięgać po środki ze sklepowej półki. Mrówki w domu to jednak nie jest duży problem w porównaniu na przykład z włamaniem lub kradzieżą. Dlatego warto pomyśleć o solidnym ubezpieczeniu domu lub mieszkania (zobacz ubezpieczenie),które może uchronić Cię przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.

 

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *