Jak wygląda budowa studni w XXI wieku?

Nowoczesne technologie stosowane w budownictwie sprawiają, że budowa studni w XXI wieku nie wymaga już stosowania metod ręcznych. Wykorzystywane są specjalne rozwiązania inżynieryjne i maszyny wiertnicze, które pozwalają na bezpieczne i tanie wybudowanie punktu czerpania wody.

Jaki sprzęt jest stosowany do budowy studni?

W trakcie budowy studni głębinowych wykorzystywane są obecnie specjalne wiertnice pionowe, które umożliwiają precyzyjne, a zarazem bezinwazyjne dla środowiska naturalnego wykonanie otworu. Specjalistyczny sprzęt osadzony na podbudowie pojazdu ciężarowego, dostarczany przez firmy takie jak Staltechnika, pozwala na przeprowadzenie odwiertu zarówno na terenie silnie zurbanizowanym, jak i górzystym.

Niejednokrotnie zachodzi konieczność poboru wody z podziemnych pokładów umiejscowionych na poziomie nawet kilkudziesięciu metrów. Z taką sytuacją mamy do czynienia szczególnie w rejonach oddalonych od dużych ośrodków miejskich, gdzie nie została doprowadzona sieć wodno-kanalizacyjna. Wówczas wiertnica pozioma pozwala na wybudowanie otworu, na dnie którego umieszczana jest specjalnie dobrana pompa głębinowa.

Dlaczego warto wybudować studnię głębinową?

Nowatorska studnia podziemna to doskonały sposób nie tylko na zapewnienie dostaw wody w trudno dostępnych miejscach, lecz również uniezależnienie się od ewentualnych awarii miejskich infrastruktury wodociągowej. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej czy hoteli oraz restauracji.

Decydując się na budowę głębinowego ujęcia wody, należy pamiętać, że wszelkie prace związane z kopaniem i drążeniem mogą wymagać uzyskania specjalnego operatu wodno-prawnego. Nie dotyczy to konstrukcji o głębokości nieprzekraczającej 30 metrów lub wydajności mniejszej niż 50 m3/h (wymagane zgłoszenie budowlane).

Czy budowa studni jest procesem złożonym?

Wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych powoduje, iż budowa studni nie jest obecnie procesem złożonym. Precyzyjne i wydajne maszyny wiertnicze zapewniają szybkie wybudowanie punktu poboru wody. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat warto zajrzeć na stronę http://staltechnika.pl/.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *