Jaki kolor do salonu wybrać?

Salon to miejsce na odpoczynek, czas z rodziną oraz przyjmowanie gości. Dlatego kolory w tym pokoju powinny być jak najbardziej neutralne, aby nie męczyły swoją intensywnością

Zanim zabierzesz się za malowanie ścian w salonie musisz dobrze przemyśleć wybór koloru ścian i rodzaju farby. Salon jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem naszego domu. Powinien się  dobrze prezentować oraz stworzyć nam dobre warunki do wypoczynku. Natomiast wypoczynek w dużej mierze zależy od poprawnie dobranego koloru wnętrza.

Wybór koloru ścian w salonie może nastręczyć wiele trudności. Czasami trudno się zdecydować czy wybrać stonowane kolory czy raczej bardziej intensywne. Jeżeli to już wiemy to czeka nas wybór konkretnego odcienia. Tutaj możliwości jest bardzo wiele. Oferta producentów jest bogata, a apetycznie brzmiące nazwy farb niestety nie ułatwiają wyboru.

Przytulnie czy przestrzennie

Zazwyczaj wybór kolorystyki wnętrza zaczyna się od ścian. Bardzo często dobieramy kolor ścian na zasadzie impulsu, myślimy, iż później wszystko da się dopasować. Najczęściej staramy się dobrać ściany bardzo neutralnie. W taki sposób powstaje wnętrze anonimowe jak w bloku z lat 70.
Tymczasem koncepcję na kolor ścian warto posiadać od początku pracy nad wnętrzem. Można zacząć od własnych potrzeb. Bardzo ważne jest to jaki temperament posiadamy i czego oczekujemy od wnętrza. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukamy przestrzeni, światła i dalekich perspektyw czy raczej wolimy izolację, przytulność oraz półmrok.
Najczęściej spotykaną potrzebą jest potrzeba oswojenia wnętrza oraz nadania mu swojskiego i przytulnego charakteru.

Światło naturalne i proporcje pokoju

Odpowiednie kolory ścian poprawić mogą proporcje pokoju dziennego. Jeżeli nasz pokój jest długi oraz wąski warto pomalować krótsze ściany kolorem ciepłym i ciemniejszym, który powoduje ich optyczne przybliżenie (reguła jest taka, iż kolory ciepłe optycznie przybliżają ściany, zaś chłodne oddalają). Jeżeli salon jest wyjątkowo jasny oraz słoneczny możemy wówczas bez obaw zastosować kolory chłodne oraz trochę ciemniejsze. Natomiast jeżeli pokój jest ciemny albo okna skierowane są na północ to wybierzmy kolory ścian w bardzo jasnej i ciepłej tonacji, która rozświetli oraz doda wnętrzu ciepła. W naszej szerokości geograficznej nie najlepiej prezentują się kolory, które stosuje się w krajach północnej Afryki (na przykład wnętrza marokańskie) lub w Indiach. Tam światło naturalne ma trochę inna barwę i kolory ciepłe, nasycone możemy podziwiać w całej ich okazałości. Natomiast w naszej szerokości geograficznej niestety te piękne barwy bardzo tracą i nie są tak bardzo efektowne jak tego oczekiwaliśmy.

Jak kolor ścian wpływa na nasz nastrój?

Kolor ścian niebieski – to świeżość, chłód oraz czystość. Pamiętajmy, że niebieski należy do kolorów o chłodnej tonacji, więc jeżeli marzymy o przytulnym salonie to niebieski nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Kolor ten optycznie powiększa każde wnętrze. Różne jego odcienie począwszy od jasnego i delikatnego błękitu aż po ciemny, prawie czarny granat pozwalają na zastosowanie tego koloru w różnych wnętrzach. Warto wiedzieć, iż niebieski relaksuje, uspokaja oraz odpręża – a więc w salonie sprawdzi się po prostu idealnie.

Kolor ścian pomarańczowy –jest  kolor optymistów, dodający energii oraz sprzyjający działaniu. Rozświetla dom i przywołuje klimat tropików. Pomarańczowy dobrze komponuje się z niebieskim (zasada kontrastu), z białym (w towarzystwie tego koloru niebieski wydaje się jeszcze cieplejszy), z chłodnym kolorem zieleni. Niektóre jego odcienie są bardzo intensywne. Wówczas je warto zastosować w dodatkach.

Kolory ścian natury – czyli beż, czerń, szarość – barwy natury dają zawsze poczucie bezpieczeństwa, sprzyjają pracy oraz koncentracji. Na ich tle doskonale wybiją się dodatki w bardzo zdecydowanych kolorach, takich jak na przykład niebieski, zielony i żółty.

Kolor ścian zielony – relaksuje oraz kojąco wpływa na układ nerwowy, poprawia pracę płuc, a także krążenie. To symbol nadziei, wolności i życia. W salonie możemy zastosować różne odcienie zieleni począwszy od głębokiej zielni nadającej wnętrzu klubowy charakter, aż po wesoły seledynowy, który doskonale rozświetli pokój.

Kolor żółty – ma dużo różnych odcieni, począwszy od głębokich nasyconych i ciepłych aż po zimny cytrynowy. Jest to bardzo pozytywna barwa, rozjaśniająca wnętrze także w pochmurny dzień. Szczególnie polecana jest ona do wnętrz słabo doświetlonych. Ze stosowaniem tego koloru należy uważać, ponieważ zastosowany w nadmiarze może nas męczyć lub irytować. Żółty to kolor, który poprawia nasze trawienie i apetyt, idealnie sprawdzi się w salonie. Kolor ten wspaniale wygląda w połączeniu z białym, zielonym i błękitnym. Ciekawie prezentuje się w towarzystwie szarości.

Kolor czerwony – silnie pobudza do działania oraz dodaje energii. Zastosowany w nadmiarze może drażnić. Bezpieczniej jest zastosować kolor czerwony w dodatkach. Te zaś, szczególnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych o dość chłodnej tonacji. Kolor czerwony interesująco wygląda w połączeniu z szarym, przytłumionym niebieskim i białym. Salonowi nadamy nieco orientalny charakter jeśli zestawimy czerwony z niebieskim, fioletowym albo różowym. Jest to propozycja dla ludzi odważnych. Ciekawie w salonie może wyglądać jedna ściana, która jest pomalowana na czerwono. Nada ona wówczas wnętrzu głębi i przytulności.

Kolor biały – dobrze sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych oraz surowych. Biały powoduje, iż przestrzeń staje się optycznie większa, klarowna oraz chłodna. Aby uniknąć monotonii, warto zastosować kilka bardziej kolorowych akcentów: poduszka, zasłona lub narzuta przełamią domenę bieli.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *