Jakie pokrycie dachowe wybrać do nowoczesnego domu?

Pokrycie dachowe ma wykazywać się dobrymi parametrami użytkowymi i walorami wizualnymi. Wybierając materiał na dach, dopasowujemy go do wyglądu domu i jego otoczenia. W przypadku nowoczesnych budynków popularnym wyborem są dachówki ceramiczne w ciemnych kolorach lub oryginalnym płaskim kształcie.

Ceramika na nowoczesnym dachu

Dachówki ceramiczne to wybór pewny, sprawdzony i… klasyczny. Czy ceramika sprawdzi się zatem na dachu domu o nowoczesnym sznycie? Z całą pewnością. Dachówki ceramiczne występują w wielu kolorach i wzorach. Dzięki takiej różnorodności, jaką oferuje m.in. firma Wienerberger, producent dachówek ceramicznych Koramic (https://www.wienerberger.pl/produkty/dachowki-ceramiczne-i-akcesoria-koramic/dachowki-ceramiczne-koramic.html), łatwo dopasować odpowiedni model do nowoczesnego domu.

Nowoczesne budownictwo zakłada stawianie domów energooszczędnych. Dach pełni w nich ważną funkcję, którą jest zapobieganie ucieczce ciepła z wnętrza. Pod tym względem bardzo korzystnie wypada dachówka ceramiczna. Będzie ona nie tylko dobrym wyborem pod względem termoizolacyjności, ale również izolacji akustycznej. Dachówki ceramiczne, które tworzą ciężkie pokrycie dachowe, trudno wprowadzić w drgania, mają zatem doskonałe właściwości wygłuszające.

Kolor pokrycia dachowego nowoczesnego domu

Kolor pokrycia dachowego ma duże znaczenie dla wyglądu dachu i całego budynku. Bogactwo kolorów dachówek ceramicznych sprawia, że ich odcień bez trudu można dopasować do koloru stolarki drzwiowej i okiennej lub elewacji. Kolor pokrycia dachowego powinien odpowiadać gustom inwestorów, a także podkreślić nowoczesny charakter domu.

Dachówki ceramiczne uzyskują swoje kolory w procesie angobowania lub glazurowania gliny. Obie technologie wpływają nie tylko na estetykę wyrobów ceramicznych, ale też podwyższają ich odporność na czynniki atmosferyczne, porastanie mchem i trwałość. Choć nadal popularnym wyborem są dachówki w naturalnych odcieniach czerwieni, to coraz częściej inwestorzy swoją uwagę kierują na ciemne kolory ceramiki. Wśród nowoczesnych wyborów prym wiodą dachówki w odcieniach szarości, czerni i antracytu, które doskonale komponują się z elewacją minimalistycznych domów ‒ np. wykończonych białym tynkiem lub drewnem.

Płaskie dachówki na nowoczesny dach

Nowoczesne domy o minimalistycznej bryle bardzo łatwo podkreślić, wybierając na dach płaską dachówkę ceramiczną. Tego rodzaju ceramika w prostokątnym kształcie tworzy proste formy dachów, które obecnie należą do najbardziej efektownych. Płaskie pokrycie dachowe tworzy efekt gładkiego i jednolitego dachu, który doskonale współgra z architekturą pozbawioną zdobień.

Walory wizualne płaskich dachówek będą najlepiej wyeksponowane na dachach dwuspadowych, które są najczęstszym wyborem dla domów o nowoczesnym charakterze. Można je układać na dwa sposoby ‒ tradycyjnie lub „na mijankę”. Montaż płaskich dachówek na połaci dachu wymaga jednak dokładności, gdyż wszelkie błędy na gładkiej powierzchni będą wyraźnie widoczne.

Post Author: deko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *