Według przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, drabiny są zaliczane do sprzętu, służącego do tymczasowej pracy, dopuszczalnego do użytku tylko pod pewnymi warunkami. Prace na wysokości są jednymi z najbardziej niebezpiecznych, dlatego tak istotny jest dobór sprzętu spełniającego wszystkie wymagania i normy bezpieczeństwa. Ważną rolę w tym procesie pełnią także regularne przeglądy i ewentualne konserwacje. Szczególną uwagę należy zwrócić na drabiny, które w wyniku niekorzystnych warunków narażone są na pogorszenie stanu technicznego. Czy części w drabinach da się wymienić? Jakie elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia? Poniższy artykuł odpowiada na te pytania.
Przegląd całościowy
Najbardziej wytrzymałe drabiny są wykonane z aluminium. Są lekkie i odporne na korozję. Jednak nawet drabiny o najlepszych specyfikacjach wymagają przeglądu. Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest sprawdzenie, czy metalowe elementy nie rdzewieją, zalecamy także pokryć metal specjalnymi środkami antykorozyjnymi. Podczas przeglądu konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy podłużnice i szczeble są wykonane z nieuszkodzonego materiału i czy nie są wygięte. Ważna jest także ocena stanu tych elementów, które są najbardziej narażone na zniszczenia. Należy zwrócić uwagę na stopki i stabilizatory, ponieważ to dzięki nim praca jest bezpieczna, a użytkownik nie jest narażony na przypadkowe rozsunięcie się drabiny, a co za tym idzie na groźny upadek.
Stopki – element wymienny
Najważniejszym elementem, który zapewnia komfort i bezpieczeństwo przy pracy na drabinie, są stopki. To małe części, które wykonywane są ze specjalnej, antypoślizgowej gumy. Stopki zabezpieczają pracownika przed upadkiem z dużej wysokości i chronią przed przypadkowym przesunięciem się drabiny. Guma gwarantuje, że drabina będzie stabilna nawet na powierzchniach mokrych i śliskich, a także ochroni domowe podłogi przed zarysowaniem. Stopki ze względu na swoją specyfikę ulegają szybszemu zużyciu niż inne elementy, dlatego tak ważne jest ich systematyczne kontrolowanie i częsta wymiana. W ofercie Alve znajdują się części zamienne do drabin m.in. specjalne stopki wkładane do podłużnicy, które będą pasować zarówno do drabin jedno, jak i dwustronnych.
Stabilizator – element wymienny
Na dole drabiny znajduje się element zwany stabilizatorem. Stanowi on zabezpieczenie przed nagłym przesunięciem się drabiny i utrzymuje ją w konkretnej pozycji. Stabilizator zwiększa powierzchnię podparcia drabiny, a co za tym idzie, bezpieczeństwo pracownika jest zwiększone. To element, który jest niezbędny w drabinach profesjonalnych, które są wyższe niż trzy metry. Tak samo jak w przypadku stopek, element ten jest narażony na silną eksploatację i zniszczenie. Stabilizator powinien być podgumowany.
Częsty przegląd drabiny jest konieczny, aby zapewnić bezpieczeństwo przy pracy. Największą uwagę należy zwrócić na elementy, które ulegają największej eksploatacji, czyli na stopki i stabilizator, które z łatwością i w mgnieniu oka mogą zostać wymienione na nowe, w pełni bezpieczne.